Umezire blocuri BCA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nn
    Incepator
    • 20.apr.2006
    • 3

    Umezire blocuri BCA

    Va rog sa-mi spuneti daca este necesar ca blocurile din BCA sa fie bine umezite inainte de aplicarea stratului de mortar pentru zidire.
    Mortarul pe care il voi aplica este cel clasic nu il cumpar.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Parerea mea este ca BCA trebuie umezit inainte de zidire.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • i96nds
      Membru marcant
      • 03.ian.2006
      • 427

      #3
      Cel mai bine e sa uzi din abundenta. Sa vezi ca suge apa imediat si in 5 minute se usuca iar. Deci iti trebuie multa apa. Eventual poate ai acces la un furtun ca de dus, cu para. Atunci e mai usor de udat. Oricum, sa nu umbli cu sticle de 2 litri ci cu galeata!!! Absorbtia BCA e foarte puternica. Mai uzi inca o data cu cateva secunde inainte de a aplica mortarul.
      Stefan

      Comentariu

      • LucianDr.
        Living Legend
        • 06.feb.2006
        • 1147

        #4
        Si daca zidesti cu adeziv special de BCA (cu rost de 1-3mm) mai trebuie udate?
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Cred ca mai bine te uiti ce scrie pe respectivul adeziv pt BCA. In instructiunile de utilizare ar trebui sa scrie. Probabil depinde de adeziv.
          Stefan

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru Marcant
            • 25.ian.2006
            • 404

            #6
            stropesti cu bidineaua(apa)aplici mortar cat pentru un bloc de bca si asezi blocul cat mai precis si-l pozitionezi prin lovire cu un ciocan de cauciuc.
            dupa asezare trebuie evitat sa mai misti blocul de bca.
            ai grija ca nisipul sa fie cernut altfel,daca are pietris in el cand pozitionezi e posibil sa nu-ti permita sau cand lovesti cu ciocanul de cauciuc blocul sa crape.
            spor la treaba!
            KATA

            Comentariu

            Procesare...