Planseu de lemn sau placa de beton?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • marius_lugojan
    Incepator
    • 27.oct.2013
    • 1

    Planseu de lemn sau placa de beton?

    Buna ziua,

    Am o casa P+1 in constructie. Sunt la zidaria de la etaj. Prin proiect casa este prevazuta cu placa de beton inclusiv peste etaj. Avand in vedere costurile mai reduse, precum si incurajat de constructor, m-am gandit sa nu mai torn placa de beton peste etaj ci sa fac planseu de lemn. Inginerul structurist care mi-a facut proiectul de rezistenta spune ca oficial nu ma poate ajuta prin emiterea unei dispozitii de santier in acest sens, deoarece notiunea de planseu de lemn nu mai exista in normative, dar daca eu doresc neaparat planseu de lemn, va trece cu vederea acest aspect. Vreau sa precizez ca dansul este mare fan beton si a incercat sa-mi explice toate avantajele (inclusiv cel seismic) turnarii unei placi de beton si peste etaj. Sunt intr-o dilema, asa ca v-as ruga frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi. De asemenea, v-as ruga daca puteti sa-mi dati cateva solutii tehnice legate de confectionarea unui planseu de lemn, respectiv cum trebuie asezate grinzile, dulapii, daca trebuie izolata cu folie grinda de lemn la partea de contact cu betonul.
    Va multumesc.
    Ultima editare de marius_lugojan; 27.oct.2013, 11:35.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    Răspuns la: Planseu de lemn sau placa de beton?

    Postat în original de marius_lugojan
    .......... Inginerul structurist care mi-a facut proiectul de rezistenta spune ca oficial nu ma poate ajuta prin emiterea unei dispozitii de santier in acest sens, deoarece notiunea de planseu de lemn nu mai exista in normative,.......
    Poate cineva mai in tema stie ceva despre problema ! Nu cred ca s-a interzis planseul de lemn la casele din zidarie cum nu cred , ca nici nu este posibil , sa interzici la o casa din lemn .Asa ceva este aberant .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    Procesare...