Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1412

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    600 ron pt 60 mp.
    Sa inteleg ca asta este manopera, montaj armatura si turnare beton?

    Comentariu

    • emanuelguzu
      Living Legend
      • 30.oct.2013
      • 1026

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

      Postat în original de mirceaknap
      600 ron pt 60 mp.
      Sa inteleg ca asta este manopera, montaj armatura si turnare beton?
      da atat costa,este treaba de 2 zile,oriunde in Romania,transport gratuit si montaj la cerere,cum vi se pare?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

        Postat în original de emanuelguzu
        ............
        parchetul se va monta pe vata,parchet si folie de parchet binenteles ..
        Interesant , chiar is curios cum vine asta !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • provilla
          Membru marcant
          • 23.mar.2010
          • 647

          Răspuns la: Armatura nervometal

          eu personal nu cred ca pot folosi tehnologia asta in detrimentul metodelor clasice , in primul rand raportat calitate pret , ma gandesc ca cu aceiasi bani pe metru patrat ma costa o placa de beton armata cum scrie la carte de 10-14 cm grosime .

          nu zic ca este rea tehnologia , sau ca nu ar fi testata , dar cred ca are alte intrebuintari mai interesante , e buna pentru o sapa cu incalzire sub ea , sau pentru o tencuiala mai groasa cred ca ar fi excelenta , eu personal nu asi vrea nici o secunda sa dorm pe sau sub un plafon ca acela din clipul de pe youtube .

          singurul avantaj este exacutia mai rapida , dar nu cred ca face sens sa platesti asa mult , gandestete ca un plafon din dulapi de 5 cm grosime , il poti face lafel de repede , poate chiar mai repede , si este lafel sau mai flexibil , nu astepti sa se usuce , nu trebuie persoana super calificata , un dulgher bun face zeci de metri pe zi , etc ........ si cu un metru cub faci 20 de metri patrati , mai exact cu 5-6 milioane . , eu cred ca e diferenta mare ..... tu ?
          Ultima editare de provilla; 20.mai.2014, 23:51.
          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1026

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

            Postat în original de coby
            Interesant , chiar is curios cum vine asta !
            domu coby,cu mare respect iti spun,trebuie sa cunosti putina meserie inainte sa postezi parerisau sa dai sfaturi,intreaba cum vine asta si iti explicam si tie,cu toate ca nu stiu de ce incerc sa te conving pe tine..

            Comentariu

            • emanuelguzu
              Living Legend
              • 30.oct.2013
              • 1026

              Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

              Postat în original de provilla
              eu personal nu cred ca pot folosi tehnologia asta in detrimentul metodelor clasice , in primul rand raportat calitate pret , ma gandesc ca cu aceiasi bani pe metru patrat ma costa o placa de beton armata cum scrie la carte de 10-14 cm grosime .

              nu zic ca este rea tehnologia , sau ca nu ar fi testata , dar cred ca are alte intrebuintari mai interesante , e buna pentru o sapa cu incalzire sub ea , sau pentru o tencuiala mai groasa cred ca ar fi excelenta , eu personal nu asi vrea nici o secunda sa dorm pe sau sub un plafon ca acela din clipul de pe youtube .

              singurul avantaj este exacutia mai rapida , dar nu cred ca face sens sa platesti asa mult , gandestete ca un plafon din dulapi de 5 cm grosime , il poti face lafel de repede , poate chiar mai repede , si este lafel sau mai flexibil , nu astepti sa se usuce , nu trebuie persoana super calificata , un dulgher bun face zeci de metri pe zi , etc ........ si cu un metru cub faci 20 de metri patrati , mai exact cu 5-6 milioane . , eu cred ca e diferenta mare ..... tu ?
              fiecare cu parerea lui dar spuneti_mi exact procedeul si materialele folosite si manopera pentru planseu,eu am calcule reale facute pe lucrari executate in Romania,am clienti multumiti de izolatie fonica si termica pentru acest planseu,plaseul dumneavoastra cu dusumea de 5 cm ofera caracteristici precum izolatie termica si fonica? eu cred ca un planseu de dusumea nu prea merge la toti clienti..oamenii doresc un planseu usor,izolat fonic si termic,dar daca cineva doreste un planseu cu grinzi si dulap de 5 cm...se poate,dar socotiti si izolatia pe dedesupt si placatul cu rigips(materiale si manopera)si mai ramane izolatia fonica care nu stiu cum o sa o realizam,apoi dusumeaua trebuie finisata,grinzile trebuie sa fie perfecte,dulapul pentru dusumea la fel..este mai complicata metoda si nu ofera aceleasi caracteristici,daca facem comparatie cu preturi,chair si asa iese mai ieftin cu armatura de nervometal,daca punem dulap peste grinzi si socotim planseul terminat iese mai ieftin dar din punctul meu de vedere multi vor un planseu izolat termic si fonic,planseul dumneavoastra nu ofera aceste caracteristici,metode sunt multe dar nu toate indeplinesc cerintele clientilor.
              Ultima editare de emanuelguzu; 21.mai.2014, 07:52.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                Postat în original de emanuelguzu
                domu coby,cu mare respect iti spun,trebuie sa cunosti putina meserie inainte sa postezi parerisau sa dai sfaturi,intreaba cum vine asta si iti explicam si tie,cu toate ca nu stiu de ce incerc sa te conving pe tine..
                Te rog , rupeti din timpul pretios si explica mi pas cu pas cum montezi parchet si folie de parchet peste vata , ca eu n am mai auzit asa ceva ; chiar sunt curios , merci
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1026

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                  Postat în original de coby
                  Te rog , rupeti din timpul pretios si explica mi pas cu pas cum montezi parchet si folie de parchet peste vata , ca eu n am mai auzit asa ceva ; chiar sunt curios , merci
                  in primul rand trebuie suparafata sa fie dreapta,se pune vata bazaltica care are rolul de a amortiza socurile(izolatie fonica se numeste)aceasta vata bazaltica se monteaza cu folia anticondens in sus,apoi la imbinarile placilor se lipeste cu o banda speciala(banda adeziva) apoi se aseaza folia de parchet si parchetul deasupra,vata bazaltica ,vata bazaltica,daca nu cunosti termenul de vata bazaltica si nu stii ca se utilizeaza la izolatie fonica si termica sau vata bazaltica cu folie de aluminiu ce se foloseste la seminee,(nu arde),iti explic cu mare placere...
                  Ultima editare de emanuelguzu; 21.mai.2014, 13:31.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: Armatura nervometal

                    Asa pur si simplu se pune vata aceea si apoi direct , peste se pune folia de parchet si parchetul ? Sigur ? Esti de a dreptul comic cu cata convingere spui prostii ; peste vata aceea se toarna sapa si abia apoi se monteaza parchetul si folia ca sa stii si tu ; am vrut sa vad daca ai habar despre constructii si m am lamurit total - vai de clientii tai )
                    Ultima editare de coby; 21.mai.2014, 13:37.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • emanuelguzu
                      Living Legend
                      • 30.oct.2013
                      • 1026

                      Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                      Postat în original de coby
                      Asa pur si simplu se pune vata aceea si apoi direct , peste se pune folia de parchet si parchetul ? Sigur ? Esti de a dreptul comic cu cata convingere spui prostii ; peste vata aceea se toarna sapa si abia apoi se monteaza parchetul si folia ca sa stii si tu ; am vrut sa vad daca ai habar despre constructii si m am lamurit total - vai de clientii tai )
                      mare e gradina ta doamne...numai mesteri ca tine pot recomanda o asemenea aberatie,cum sa torni sapa peste o suprafata neaderenta?cum se amortizeaza socul fonic?prin sapa?ar trebuie sa se crape sapa ca sa ajunga punctul de impact la vata bazaltica...vata bazaltica in cazul planseelor se utilizeaza si este recomandat de producator sa se foloseasca in sistem uscat.SISTEM USCAT daca intelegi termeni...doamne,acum realizez eu cate sfaturi ai dat tu la lume,si cati isi aduc aminte de tine... mestere...mai ai de invatat,cel putin sa ai onoarea sa recunosti ca data trecuta ca nu te pricepi nici la meserie,dar nici la sfaturi si nici la critici,am incheiat cu tine caci nu esti nici macar o persoana dornica sa invete de la cineva cu cateva sute de case facute...
                      Ultima editare de emanuelguzu; 21.mai.2014, 14:08.

                      Comentariu

                      • mirceaknap
                        Living Legend
                        • 05.mar.2011
                        • 1412

                        Răspuns la: Armatura nervometal

                        Domnului Emanuelguzu.
                        Am luat in calcul greutatea materialelor necesare pt crearea planseului din lemn integral si a plafonului propus de dvs.
                        Mentionez ca nu am luat in calcul materialele nesesare pt termoizolare si finisaje, deci doar materialele grosiere (daca imi dati voie sa le spun astfel).

                        Diferenta de greutate este semnificativa:

                        Greutate planseu lemn compus din: grinzi dispuse din 60 in 60 cm + OSB + Gipscarton
                        1.Grinda 10x15 ; 1.67 ml x 12kg/ml = 20.04 kg
                        2. Placa OSB3 18 mm ; 1mp = 9.6 kg
                        3.Profil gips CD60 ; 1.8 ml x 0.57 kg/ml = 1.03 kg
                        4.Placa gipscarton 12.5 normala; 1 mp = 9.05 kg
                        Total = 40.08 kg/mp

                        Greutate planseu cu nervometal compus din : grinzi dispuse din 40 in 40 cm + armatura nervometal + beton + mortar M50T

                        1.Grinda 10x15 ;2.5 ml x12kg/ml = 30 kg
                        2.Armatura nervometal 1mp = (nu stiu greutatea) 0.8 kg
                        3.Mortar pt tencuiala 2.5 cm grosime 1700kg/mc ÷40mp/mc = 42.5kg/mp
                        4. Beton B 250 de statie 1mc = 2400kg ; 5cm = 2400÷ 20 = 120kg
                        Total 193kg/mp

                        Intrebare:
                        Credeti ca as alege solutia dvs vazand ca deja am o incarcare suplimentara pe grinzi de 150/mp kg.

                        Un raspuns foarte plauzibil doresc de la dvs.

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1026

                          Răspuns la: Armatura nervometal

                          alegerea va apartine,pe mine nu ma deranjaza greutatea unui planseu atat timp cat este dimensionat corect si daca structura de rezistenta a casei permite acest lucru.Pe dumneavoastra va deranjaza greutatea casei care doriti sa o construiti? Pe mine ma intereseaza in cazul planseelor izolatia fonica, termica,costuri, materiale si manopera.

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1026

                            Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                            Postat în original de mirceaknap
                            Domnului Emanuelguzu.
                            Am luat in calcul greutatea materialelor necesare pt crearea planseului din lemn integral si a plafonului propus de dvs.
                            Mentionez ca nu am luat in calcul materialele nesesare pt termoizolare si finisaje, deci doar materialele grosiere (daca imi dati voie sa le spun astfel).

                            Diferenta de greutate este semnificativa:

                            Greutate planseu lemn compus din: grinzi dispuse din 60 in 60 cm + OSB + Gipscarton
                            1.Grinda 10x15 ; 1.67 ml x 12kg/ml = 20.04 kg
                            2. Placa OSB3 18 mm ; 1mp = 9.6 kg
                            3.Profil gips CD60 ; 1.8 ml x 0.57 kg/ml = 1.03 kg
                            4.Placa gipscarton 12.5 normala; 1 mp = 9.05 kg
                            Total = 40.08 kg/mp

                            Greutate planseu cu nervometal compus din : grinzi dispuse din 40 in 40 cm + armatura nervometal + beton + mortar M50T

                            1.Grinda 10x15 ;2.5 ml x12kg/ml = 30 kg
                            2.Armatura nervometal 1mp = (nu stiu greutatea) 0.8 kg
                            3.Mortar pt tencuiala 2.5 cm grosime 1700kg/mc ÷40mp/mc = 42.5kg/mp
                            4. Beton B 250 de statie 1mc = 2400kg ; 5cm = 2400÷ 20 = 120kg
                            Total 193kg/mp

                            Intrebare:
                            Credeti ca as alege solutia dvs vazand ca deja am o incarcare suplimentara pe grinzi de 150/mp kg.

                            Un raspuns foarte plauzibil doresc de la dvs.
                            alegerea va apartine,pe mine nu ma deranjaza greutatea unui planseu atat timp cat este dimensionat corect si daca structura de rezistenta a casei permite acest lucru.Pe dumneavoastra va deranjaza greutatea casei care doriti sa o construiti? Pe mine ma intereseaza in cazul planseelor izolatia fonica, termica,costuri, materiale si manopera.

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1026

                              Răspuns la: Armatura nervometal

                              (MANOPERA) Planseu de lemn cu armatura de nervometal dimensionat corect cu greutate de 193 kg/mp izolat termic si fonic.Costuri manopera pentru o suprafata de 1mp mp:MONTAJ ARMATURA SI 5 CM BETON (12RON/MP),MONTAJ VATA BAZALTICA SI PARCHET(12RON/MP) PRET GLET/MP INTRE GRINZI (10 RON/MP) FINISAT GRINZI (6 RON/MP)=12+12+10+6=(40 RON/MP MANOPERA 1MP PLANSEU FINISAT PE PLANSEU CU PARCHET SI PE DEDESUPT.)MODEL ASEMANATOR CU CEL DIN FOTO.
                              Fișiere Atașate
                              Ultima editare de emanuelguzu; 21.mai.2014, 22:22.

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1412

                                Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                                Postat în original de emanuelguzu
                                alegerea va apartine
                                Bineanteles ca este hotararea beneficiarului si a proiectantului.

                                Postat în original de emanuelguzu
                                Pe dumneavoastra va deranjaza greutatea casei care doriti sa o construiti?
                                Da bineanteles,greutatea unei case conteaza.
                                O fundatie se calculeaza si in functie de greutatea cladiri.
                                Orice adaus de greutate poate crea un dezechilibru constructiei.
                                Din aceasta cauza este bine sa se respecte proiectul.

                                Postat în original de emanuelguzu
                                Pe mine ma intereseaza in cazul planseelor izolatia fonica, termica,costuri, materiale si manopera.
                                Izolatia fonica nu se face din beton sau lemn si nici cea termica.
                                Materialele necesare pt izolare sunt diverse, se pot alege in functie de necesitatile cladiri.
                                Si manopera poate fi diferita, in functie de operatiile care trebuiesc efectuate.

                                Iata aici un calcul de pret pt materialele necesare realizari planseului ( la rosu) pt realizarea ambelor plansee:

                                Materiale necesare planseu integral lemn
                                1.Grinda 10x15 montata din 60 in 60 ; 1.67 ml x 9.6 = 16 lei
                                2.Placa OSB 3 18 mm ; 1 mp = 24 lei
                                3. Profile gips ; 1.8 ml x 4lei/ml = 7.2
                                4.Placa gipscarton 12.5 mm ; 1mp = 7.4 lei
                                Total 54.6 lei/mp

                                Materiale necesare planseu lemn cu nervometal
                                1.Grinda 10x15 montata din 40 in 40 cm ; 2.5 ml x 9.6lei/m = 24 lei
                                2.Armatura nervometal ; 1mp = 45 lei
                                3.Mortar pt tencuiala2.5 cm ; 300lei/mc ÷40mp/mc = 7.5 lei/mp
                                4. Beton B 250 ; 1mc = 220lei ; 5cm = 220÷ 20 = 11 lei
                                Total 87.5lei/mp

                                O diferenta de 33lei/mp.
                                Aceasta diferenta poate fi folosita pt achizitionarea izolatiei, plata unor anumite lucrari (manopera)

                                Iata inca un motiv care ma face sa aleg planseul lemn integral.

                                Comentariu

                                Procesare...