Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    ..plnseul de care vorbeam are stalpi de sustinere de beton care ies din fundatie...peste acesti stalpi sunt asezate grinzi de 20x25.. peste aceste grinzi sunt montate grinzi de 10x15 acestea sunt sectuinea grinzilor...nu este vorba de planseul din video...sa nu faceti iar vreo confuzie sau sa asociati ce am scris cu acel video
    Deci 2 randuri de grinzi de lemn 20x25+15x10 = cost enorm !!!!!!!!!!! Si manopera uriasa !!!!!

    Pt planseul de beton armat , nu este necesar stalpi deci niste bani in plus la planseul dumitale !

    Rezistenta planseului promovat de dvs este zero barat in comparatie cu planseu din beton armat : sa nu uitam ca etajele unei case deservesc dormitoarele si dulapurile pline cu haine ... n am auzit pe nimeni sa si faca sus sufrageria si jos dormitoarele ...

    Prefer sa dau niste bani in plus ( desi in final e vorba de aceeasi suma daca stam sa calculam tot la sange ) pentru ceva trainic ( planseu de beton armat ) fara ca sa mi pun problema de incarcare , aici ma refer si la bai unde se pune gresie / marmura etc dupa buget .

    Grinzile de lemn lucreaza permanent , ele absorb umiditatea ambientala iar faptul ca plasa de rabitz este prinsa in cuie/ scoabe de ele nu face ca lemnul sa fie stabil dimensional ( daca nu intelegeti ce am scris va sfatuiesc sa puneti mana pe carte inainte de a merge pe santier ) .

    Armatura pe care o promovati nu numai ca nu este o varianta ieftina dar este si periculoasa ( intru cat turnati sapa de beton intre ziduri cu sprijin doar pe grinzi ! ) ;

    Prefer sa fac un lucru ca la carte , arhicunoscut si recomandat - planseul de beton armat , nu inventii cu sapa de beton de 5 cm si o plasa de rabitz pe grinzi de lemn

    Spuneti sa discutam despre planseul de beton armat : v ati laudat ca sunteti constructor si umblati pe santiere = asta inseamna ca aveti cunostinte despre planseul de beton armat , daca nu stiti = sunteti un mincinos .

    Este mai scump un planseu de beton armat cu foarte putin decat porcaria care o promovati dar este fara dubii cea mai buna alegere .

    Cine isi construieste o casa , o face sa l tina o viata si o face si pt urmasii lui .

    Varianta propusa de dvs este un soi de struto- camila ( asta e adevarul ) , pt oamenii bogati care si permit sa si faca o casa in fiecare an sau pt dezvoltatorii care nu prea tin cont de reguli = acolo aveti sanse sa vindeti produsul .
    Ultima editare de coby; 26.mai.2014, 19:17.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • emanuelguzu
      Living Legend
      • 30.oct.2013
      • 1000

      Răspuns la: Armatura nervometal

      ar fi frumos sa fie toate planseele de beton armat,ATI INTREBAT SECTIUNEA GRINZILOR SI IMI RASPUNDETI:Pt planseul de beton armat , nu este necesar stalpi deci niste bani in plus la planseul dumitale ! PARCA ATI INTREBAT DE PLANSEUL CARE V_AM SPUS EU CA L_AM FACUT ..ACELA CU 15X8 m...planseul de beton armat este planseu de beton armat....planseul cu grinzi este alta mancare de peste,si daca are suprafata are este nevoie de stalpi pentru sustinerea grinzilor in cazul unui planseu de lemn.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        Răspuns la: Armatura nervometal

        Asta insemna ca pe suprafata mare nu renteaza , dimpotriva , este contraindicat .
        Astept sa mi raspundeti punctual la postul meu ( 316 ) - ca sa putem continua o discutie civilizata ; in caz contrar sunt nevoit sa va declar un comerciant fara valoare , nedemn de un dialog . Sper sa nu fie cazul !
        P.S. Nu trebuie sa scrieti cu caps lock ca sa inteleg , nu suntem pe messenger ..
        Ultima editare de coby; 26.mai.2014, 19:45.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • emanuelguzu
          Living Legend
          • 30.oct.2013
          • 1000

          Postat în original de mirceaknap
          As fi continuat sa discutam dar dvs nu mi-ati raspuns la o multitudine de intrebari.
          Aceasta este una din cauze.
          A doua este ca ati mintit in topicul asta cat intr-o viata de om.
          Ati ajuns asa de departe incat ati amenintat persoane cu lopata.
          Mai aveti doar o secunda si incepeti sa aduceti injurii colegilor dvs.
          Este mai bine sa ne oprim la timp.
          Circul asta trebuie sa se termine.
          Toate aceste lucruri ma fac sa cer inchiderea topicului.
          referitor la treaba cu lopata era o gluma,nu ma cobor la nivelul asta.. puteti sa cereti ce vreti dumneavoastra,totusi ati adus argumente grave la adresa mea fara nici un fel de explictii sau comparatii,fara argumnete...referitor la treaba cu lopata ..doar acuzatii,nu poti sa afirmi ceva fara sa explici de ce nu este bun,asa sa ne dam toti cu parerea,chiar va rog sa nu mai postati pana nu aveti un punct de vedere...cu argumente si explicatii...

          Postat în original de coby
          De curiozitate ce sectiune au grinzile de lemn de sustinere in cazul planseului pe care l ati mentionat 15X8 m ? Spuneti ne exact dimensiunea fara alte detalii neimportante.
          asta ati intrebat..SECTIUNEA GRINZILOR

          Comentariu

          • mirceaknap
            Living Legend
            • 05.mar.2011
            • 1410

            Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

            Fiti bun si raspundeti la intrebarile puse de mine si de alti colegi,intrebari care au legatura cu subiectul.
            Raspunsuri pertinente,bine argumentate tehnic,date,cifre,exemple, tot ce este necesar.
            Nu mai puneti placa acea de vinil. O stim pe derost si a devenit enervanta.

            Comentariu

            • emanuelguzu
              Living Legend
              • 30.oct.2013
              • 1000

              planseul de beton este mai bun,aveti dreptate aici,un planseu de beton cu suprafata de 50 mp..materiale si manopera costa 3000 euro in Romania,aceiasi suprafata planseu de lemn cu nervometal este cu 50% mai ieftin,armatura de nervometal este un produs comercializat si folosit in Romania si alte tari la plansee,este testat,are fisa tehnica,agrement tehnic,certificat ISO....dar dumneavoastra sunteti mai destept ca toata lumea observ,eu cred ca nu aveti nici cea mai mica idee despre plasee.

              astept intrebarile...

              Comentariu

              • mirceaknap
                Living Legend
                • 05.mar.2011
                • 1410

                Răspuns la: Armatura nervometal

                Postat în original de emanuelguzu
                astept intrebarile...
                Intrebarile sunt puse de mult dar nu ati raspuns la ele.
                Cititi in topic si veti da de ele.

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1000

                  Răspuns la: Armatura nervometal

                  Postat în original de mirceaknap
                  Intrebarile sunt puse de mult dar nu ati raspuns la ele.
                  Cititi in topic si veti da de ele.
                  nu sunt intrebari...sunt pareri fara nici un argumet,intrebari scurte fara pareri.
                  1.armatura de nervometal este un profil metalic
                  2.planseul cu armatura de nervometal ofera izolatie fonica,termica si rezistenta mai mare.
                  3.planseul cu grinzi de lemn si scandura nu se numeste planseu(podina)
                  4.planseul de beton armat este mai bun dar si mai scump.
                  5.plaseul de nervometal este folosit in Romania si in alte tari
                  6.planseul de nervometal indeplineste toate conditiile de comercializare,intrebuintare,fisa tehnica,agrement tehnic.
                  7.pe aceste subiecte trebuie sa discutam.

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3524

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                    Postat în original de emanuelguzu
                    mai mergi pe santiere si sa vezi cate placi de beton vezi ...din 10 case 3 au planseu de beton..restul sunt plansee din grinzi ,scandura ,sapa deasupra...asta e realitatea de pe santiere......
                    total gresit, locuiesc intr-o zona unde s-a construit masiv, in procent de 100% din case au planseu de beton armat.

                    Comentariu

                    • Ranettius
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2005
                      • 588

                      Răspuns la: Armatura nervometal

                      Daca tot nu ati raspuns la intrebarea mea precedenta, referitoare la condittile pentru realizarea la scara mai mica a unui test, mai repet o intrebare mai veche de-a mea, pe care de fapt au mai formulat-o si altii, neprimind raspuns:

                      Tot afirmati sus si tare ca un planseu din lemn nu ofera izolatie termo ca are imbinari (si oricum ati cotit-o iar, ca la inceput vorbeati de planseu osb, care are MUUULT mai putine imbinari ca dulapii - dar in fine).

                      Totodata, afirmati ca modalitatea de executie a unui planseu cu plasa de-asta de-a dvs este urmatoarea: grinzi, plasa, 5 cm beton, VATA, parchet/gresie.

                      Ia spuneti-mi va rog, ce se intampla daca la un planseu de lemn astern, tot deasupra, un strat de VATA si apoi parchet? NU cumva obtin acelasi grad de izolatie termica?

                      Iar pentru posteritate, daca e cineva curios si cauta pe goagle "nervometal" o sa gaseasca poze/filmulete cu acest material folosit la realizarea acoperisurilor sau la elemente arhitectonice de fatada sau chiar montat sub un planseu normal, pentru a-l putea tencui mecanizat... n-am prea gasit info legat de utilizarea lui pt plansee... poate n-am cautat eu bine sau poate....

                      Comentariu

                      • intransingentul
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2012
                        • 996

                        Răspuns la: Armatura nervometal

                        Daca doriti sa revedeti posturile 282,284,289, veti gasi acolo ceva intrebari care vi se adreseaza si care inca nu au primit raspuns.
                        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6866

                          Răspuns la: Armatura nervometal

                          Postat în original de emanuelguzu
                          planseul de beton este mai bun,aveti dreptate aici,un planseu de beton cu suprafata de 50 mp..materiale si manopera costa 3000 euro in Romania,aceiasi suprafata planseu de lemn cu nervometal este cu 50% mai ieftin,armatura de nervometal este un produs comercializat si folosit in Romania si alte tari la plansee,este testat,are fisa tehnica,agrement tehnic,certificat ISO....dar dumneavoastra sunteti mai destept ca toata lumea observ,eu cred ca nu aveti nici cea mai mica idee despre plasee.

                          astept intrebarile...
                          Daca tot faceti afirmatii fara dovezi , va rog eu sa mi demonstrati cum ati ajuns la suma fabuloasa de 3000 euro pt un planseu de beton armat de 50 mp.
                          Eu va spun cazul meu concret planseu de beton armat suprafata 120 mp , beton adus cu CIFA si armatura de fier cumparata de la depozit , cu totul a costat 16.000 lei aproximativ 3500 euro pt 120 mp = astept in acest sens date concrete de la dvs cu planseul de 3000 euro la 50 mp ( ca de povesti cu babe , eu unul m am saturat ) .
                          Si ca sa fim corecti pt cititorii acestui forum , planseul oferit de dvs nu are nici macar pe jumatate rezistenta unui planseu din beton armat !


                          Postat în original de emanuelguzu
                          nu sunt intrebari...sunt pareri fara nici un argumet,intrebari scurte fara pareri.
                          Pana la urma sunt intrebari sau pareri ca la modul de exprimare nu se intelege ??? Te cam contrazici singur ....
                          Ultima editare de coby; 26.mai.2014, 23:10.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1000

                            Răspuns la: Armatura nervometal

                            Postat în original de Ranettius
                            Daca tot nu ati raspuns la intrebarea mea precedenta, referitoare la condittile pentru realizarea la scara mai mica a unui test, mai repet o intrebare mai veche de-a mea, pe care de fapt au mai formulat-o si altii, neprimind raspuns:

                            Tot afirmati sus si tare ca un planseu din lemn nu ofera izolatie termo ca are imbinari (si oricum ati cotit-o iar, ca la inceput vorbeati de planseu osb, care are MUUULT mai putine imbinari ca dulapii - dar in fine).

                            Totodata, afirmati ca modalitatea de executie a unui planseu cu plasa de-asta de-a dvs este urmatoarea: grinzi, plasa, 5 cm beton, VATA, parchet/gresie.

                            Ia spuneti-mi va rog, ce se intampla daca la un planseu de lemn astern, tot deasupra, un strat de VATA si apoi parchet? NU cumva obtin acelasi grad de izolatie termica?

                            Iar pentru posteritate, daca e cineva curios si cauta pe goagle "nervometal" o sa gaseasca poze/filmulete cu acest material folosit la realizarea acoperisurilor sau la elemente arhitectonice de fatada sau chiar montat sub un planseu normal, pentru a-l putea tencui mecanizat... n-am prea gasit info legat de utilizarea lui pt plansee... poate n-am cautat eu bine sau poate....
                            in primul rand peste vata bazaltica nu se pune gresie,eu nu am afirmat gresie peste vata bazaltica,nu mai bagati de la voi...obtineti acelasi grad de izolatie termica,dar nu si izolatie fonica si nici rezistenta,sa va explic de ce:betonul care il torn eu peste armatura de nervometal se imparte pe toata suprafata planseului,luati o placa de osb si scuturatio putin sa vedeti vibratii...vata are rolul de izolatie termica,caci planseul are izolatie fonica,planseul are nevoie de rezistenta,o simpla placa de osb nu poate sa elimine vibratiile unui planseu,vata bazaltica nu are rol de armatura,daca cauti mai bine ai sa gasesti,sau pot sa iti dau eu cateva site_uri si proiecte realizate cu armatura de nervometal,cred ca nu ati cautat bine..nu mai instigati ca nu are rost,v_am raspuns la intrebarea cu testul la scara mica...este scris cu poze si explicatii..

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1000

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                              Postat în original de Seni
                              total gresit, locuiesc intr-o zona unde s-a construit masiv, in procent de 100% din case au planseu de beton armat.
                              deci daca in zona ta toate casele s_au construit cu placa de beton asta insemana 100% din zona ta..in zona mea toate casele au minim 3 nivele 100% cuvintele TOTAL GRESIT SUNT VALABILE DOAR IN ZONA TA,binenteles daca poti sa afirmi ca in Romania toate constructiile noi pun placa de beton armat...probabi ca ai vreo pila pe la minister si o lege noua care interzice planseele de lemn..

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1000

                                Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                                Postat în original de coby
                                Daca tot faceti afirmatii fara dovezi , va rog eu sa mi demonstrati cum ati ajuns la suma fabuloasa de 3000 euro pt un planseu de beton armat de 50 mp.
                                Eu va spun cazul meu concret planseu de beton armat suprafata 120 mp , beton adus cu CIFA si armatura de fier cumparata de la depozit , cu totul a costat 16.000 lei aproximativ 3500 euro pt 120 mp = astept in acest sens date concrete de la dvs cu planseul de 3000 euro la 50 mp ( ca de povesti cu babe , eu unul m am saturat ) .
                                Si ca sa fim corecti pt cititorii acestui forum , planseul oferit de dvs nu are nici macar pe jumatate rezistenta unui planseu din beton armat !




                                Pana la urma sunt intrebari sau pareri ca la modul de exprimare nu se intelege ??? Te cam contrazici singur ....
                                am sa vin sa ma mut la tine in zona ca e mana de lucru ieftina,materialele la fel..cand se toarna betonul de la o placa armata ,se toarna si centurile impreuna cu placa,pentru 50mp cu centuri la o suprafata de 50 mp trebuie minim 14 mc beton ,fierul de la placa care este vreo 1000 euro, manopera 600 euro cofrat,legat fier,turnat,pompa de beton care vine separat 2 mil pe ora,decofrat,pierderi de scandura 1 mc minim,vorbesc de Romania,eu cofrez cu alt sitem mult mai rapid si fara pierderi am ales tehnologia ...

                                Comentariu

                                Procesare...