Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanuelguzu
    Living Legend
    • 30.oct.2013
    • 1027

    Răspuns la: Armatura nervometal

    eu va las sa va certati singuri,astept testele de la colegul dumneavoastra si il rog pe aceasta cale,daca are timp liber platesc eu drumul si tot ce este nevoie,mancare cazare.numai sa vina sa vada un plaseu cu nervometal,sii apoi sa va povesteasca dansul..oricine doreste din voi sa vada un planseu facut cu nervometal ai invit la galati,daca este ca mine va platiti singuri drumul si cheltuielile,faceti poze,video,puneti greutate...va dau tot ce aveti nevoie pentru teste,vorbesc la modul cel mai serios,eu nu sunt in tara dar vorbesc la tel ca sambata daca este cineva interesat sa vina sa va ia de la gara sau de unde o sa ajungeti sa va duca la santier,trebuie doar sa spuneti,interesativa de drum...cum si la ce ora ajungeti..si asa o lamurim cu toti,multa vorba saracia omului,veniti si va convingeti.....

    Comentariu

    • intransingentul
      Living Legend
      • 26.iul.2012
      • 1006

      Răspuns la: Armatura nervometal

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Foto 7.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	49,5 KB 
ID:	616703

      Domnule emanuelguzu.
      Aceasta schita va spune ceva?
      Priviti bine,apoi comentam.
      Tipul de grinzi,armatura,grosime beton,s.a..
      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

        Postat în original de emanuelguzu
        am sa vin sa ma mut la tine in zona ca e mana de lucru ieftina,materialele la fel..cand se toarna betonul de la o placa armata ,se toarna si centurile impreuna cu placa,pentru 50mp cu centuri la o suprafata de 50 mp trebuie minim 14 mc beton ,fierul de la placa care este vreo 1000 euro, manopera 600 euro cofrat,legat fier,turnat,pompa de beton care vine separat 2 mil pe ora,decofrat,pierderi de scandura 1 mc minim,vorbesc de Romania,eu cofrez cu alt sitem mult mai rapid si fara pierderi am ales tehnologia ...
        Iar exagerezi si o dai in balarii pentru ca habar nu ai :
        1. decofratul nu intra la turnare placa - astea s inventii de ale dumitale
        2. scandura de la cofraj nu se pierde deloc , dimpotriva , ea se refoloseste la asteriala ( deci nu se calculeaza nici pretul scandurei )
        3. nu mai vorbi tu de Romania cand nici macar nu esti aici

        Armatura care o promovezi este o prostie si un pericol pt constructia unui planseu :
        - nu are nici un rol de fonoizolare nici termoizolare ;nu exista agrement tehnic ..
        - sapa de beton turnata pe armatura asta , avand doar 5 cm grosime si fiind dispusa pe grinzi de lemn ( lemnul este un material elastic ) se creeaza vibratii
        - planseul nu se poate incarca la fel ca in cazul unui planseu de beton armat
        - armatura dumitale se poate fisura in cazul unor solicitari seismice sau de incarcatura intru cat sapa de beton se afla in proportie de 99% desupra ei
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1417

          Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

          Postat în original de intransingentul
          [ATTACH=CONFIG]83574[/ATTACH]

          Aceasta schita va spune ceva?
          Acest lucru i-am aratat si eu.
          Nu recunoaste nici in ruptul capului ca trebuie facuta armare, si ca betonul trebuie sa aiba o grosime mai mare de 5 cm.

          Comentariu

          • intransingentul
            Living Legend
            • 26.iul.2012
            • 1006

            Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

            Postat în original de mirceaknap
            Ac
            Nu recunoaste nici in ruptul capului ca trebuie facuta armare, si ca betonul trebuie sa aiba o grosime mai mare de 5 cm.
            Daca ar spune ca necesita armare + un strat mai gros de beton acest produs nu va mai fi vandabil.
            Nimeni nu va mai alege acest tip de planseu,pt ca ajunge la costuri destul de mari.
            Din pacate cei care pierd sunt clientii (actuali, posibil si altii in viitor),pt ca se bazeaza pe vorbele unei persoane care se recomanda cu o experienta de 18 ani prin diferite tari.
            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

            Comentariu

            • intransingentul
              Living Legend
              • 26.iul.2012
              • 1006

              Răspuns la: Armatura nervometal

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foto 8.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	188,5 KB 
ID:	616704
              in fotografia de sus se vede destul de clar ca se armeaza suplimentar cu o plasa sudata.
              Pe acei suporti montati pe grinzi se vor monta inca un rand de otel beton, dupa care betonul va acoperi totul.
              Acesta este un planseu care se executa in Spania.
              Se observa ca nervometalul are doar rolul de cofrag pt turnarea betonului.
              Nu cred ca mai este nevoie de alte fotografii (mai am ).
              Ce era de demonstrat sa demonstrat.
              Inventia domnului emanuelguzu se foloseste pt a inlocui astereala la acoperisuri. Se vede in fotografia de jos ca este o diferenta majora intre cele doua procedee.
              Pt realizarea planseelor betonate pe grinzi din lemn sau metal este necesara armarea betonului.
              Quod erat demonstrandum

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foto 2.JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	86,6 KB 
ID:	616705
              Ultima editare de intransingentul; 27.mai.2014, 11:56.
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • intransingentul
                Living Legend
                • 26.iul.2012
                • 1006

                Răspuns la: Armatura nervometal

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foto 11.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	11,7 KB 
ID:	616706
                In fotografia de sus se vede montajul armaturii propusa de catre domnul emanuelguzu ca planseu pt mansarda.

                In fotografia de jos se vede utilitatea produsului.
                Inlocuieste cu succes astereala si intareste acoperisul.
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foto 12.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	127,6 KB 
ID:	616707

                Acest produs poate fi prezentat de catre Domnul emanuelguzu in felul urmator:

                Va prezint cea mai noua,cea mai buna ,cea mai rezistenta tehnologie.
                Se foloseste in Europa de 100 de ani.

                Acest produs este un bun izolator "termic" ,gerul din Spania nu poate trece prin acest strat de beton pt ca este o masa compacta.
                Acest produs este un bun izolator "fonoic" ,pt ca dupa ce se va monta tigla nimeni nu va mai calca pe acolo.
                Acest produs este un bun izolator "hidro", pt ca oricata apa sar putea infiltra pe langa tigla se va scurge imediat datorita faptului ca are panta de scurgere.
                Este mai usor decit scandura,nu scartaie,nu vibreaza cum vibreaza OSB-ul,nu lasa sa intre gerul in casa.
                Armatura de nervometal este un PROFIL...nu este plasa.
                Ba nu
                este un CADRU METALIC,nu este o plasa
                Este o tehnologie care ofera pentru clienti manopera si cheltuieli mai mici...de ce sa nu facem?
                Lucram la un video profesional pentru promovare,o sa il prezint dar nu mai promit cand.
                Betonul este de o calitate exceptionala:
                va spun ca betonul care il torn eu pe armatura e la fel de greu ca sapa
                Reteta normala,un sac ciment si 22 lopeti balastru
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1417

                  Răspuns la: Armatura nervometal

                  Aceasta este utilitatea,cofrag pt beton,strat suport pt tencuiala sau sapa.

                  "Armatura de nervometal este un PROFIL,,,nu este plasa"
                  Sigur nu este plasa...... esteTEAPA

                  Comentariu

                  • Ranettius
                    Membru Marcant
                    • 18.oct.2005
                    • 589

                    Răspuns la: Armatura nervometal

                    Teapa vor lua multi, ca am vazut ca plasa asta e puternic "promovata" pe siteuri gen okazii etc. Teapa iau si viitorii proprietari ai unor "case de vis" construite "temeinic" de dezvoltatori...

                    Pe mine ma fascineaza insistenta si tupeul de care dau dovada teparii... peste 30 pagini si tot noi suntem prostii, rauvoitorii...

                    Comentariu

                    • emanuelguzu
                      Living Legend
                      • 30.oct.2013
                      • 1027

                      Răspuns la: Armatura nervometal

                      Mtt-Maxim distribuidor en España de armaduras de nervometal:

                      Se trata de una armadura metálica autoportante con múltiples usos en la construcción. La denominación obedece a que este producto el nervometal a diferencia del metal desplegado, no está expandido, sino cortado, perfilado, estirado y planchado. Asimismo gracias a sus nervios rígidos, es un material autoportante tanto en losas como en paredes. Utilizado en paneles lisos o curvos, obtendremos siempre una superficie regular, sin defectos, en encofrados o enlucidos. Su capacidad autoportante permite obtener en losas, luces entre apoyos entre 60 y 120 cm. Dependiendo del espesor de la capa de compresión, de la sobrecarga y del espesor del metal.

                      El nervometal se fabrica en hojas o paneles de 2,50 x 0,60 con espesor de chapa de 0,50 y se suministra en paquetes de 20 hojas (30 m2. Su pequeño volumen permite disponer de un espacio reducido para almacenaje: 450 m2 ocupan un volumen de 2 m3.

                      APLICACIONES del NERVOMETAL


                      a) Soporte de revoque para la construcción de paredes, tabiques, paneles. La estructura se realiza con perfiles metálicos o con tirantes de madera. En muros interiores se lo atornilla o clava a los parantes verticales de ambos lados, restando solo revocar las dos caras para conformar la pared. En muros exteriores, es una perfecta solución para reemplazar las placas cementicias y los multilaminados ya que por ser autoportante no necesita medio auxiliar para soportar los revoques exteriores y las terminaciones.

                      b) Su uso óptimo para cielo rasos armados planos, inclinados o en bovedillas, soportando el enlucido de yeso, como así también, para cubierta de techos de las más variadas formas: inclinados, curvos, etc.

                      c) Encofrados y armaduras de losa sobre vigas de hormigón pretensado, acero o madera se utiliza como armadura de soporte de las losas de hormigón sustituyendo a los ladrillos cerámicos tipo sapo, a los tableros fenólicos y tablas de madera, produciendo un considerable ahorro de dinero debido a la eliminación de materiales más caros y reduciendo el tiempo de ejecución por su facilidad de montaje y liviandad. Cuando el hormigón fragua, el NERVOMETAL queda inserto en el mismo, resultando ser un encofrado perdido y armadura a la vez.

                      d) Otras aplicaciones: para el armado de piletas de natación, pilares huecos, tubos para alcantarillas, moldes para fabricación de pisos articulados, etc. También es útil en la fabricación de estructuras para el alojamiento de puertas corredizas entre paredes, eliminando el uso de la chapa como panel y del alambre "gallinero" como soporte del revoque.

                      Las ventajas del nervometal son :


                      - Menor costo que otros materiales tradicionales.
                      - Se puede cortar, doblar, curvar, empalmar, facilitando asì su adaptación
                      a la geometria de cualquier estructura.
                      - Mayor rapidez de instalación.

                      - No hay perdidas de material.Cualquier trozo puede aprovecharse.
                      - No produce escombros por roturas, por lo que se reduce el gasto de
                      material.

                      - Por su rigidez y estructura no requiere de elementos auxiliares de sujeción.
                      - Armadura incombustible para los aislamientos ignìfugos.

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1027

                        Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                        Comentariu

                        • bogdanfnf`
                          Membru Marcant
                          • 26.dec.2007
                          • 630

                          Răspuns la: Armatura nervometal

                          Nu apar pe nimeni dar acest produs din punctul meu de vedere este destul de ok , pentru multe alte intrebuintari dar nu si pentru planseu !

                          Cea mai mare problema a d-lui Emanuel a fost cum a prezentat acest produs !!!!!!
                          Cea mai buna lamurire legata de intrebuintarea acestui produs a fost adusa de domnul Intrasingentul , pentru care ii multumesc pentru poze !

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1027

                            Răspuns la: Armatura nervometal

                            https://www.google.es/#q=nervometal+mayper -aici aveti fisa tehnica cu calcule si utilizarea nervometalului a doua in format pdf,daca voi sunteti mai destepti ca producatorul eu mi_am incheiat activitatea pe acest subiect,spuneti_mi si mie unde scrie in fisa tehnica tot ce afirmati voi? credeti ca sunteti mai destepti ca producatorul acestei armaturi de nervometal? daca este asa eu va las in voia voastra,eu vad ca producatorul recomanda maxim 5 cm de beton,aveti si poze....eu nu vad sa se foloseasca alta armatura in afara de armatura de nervometal,daca voi copiati poze de pe internet si incercati sa ma convingeti pe mine si pe alti ca asa se face..va inselati domnilor,daca cineva isi face planseu cu mai multa armatura peste planseu o face pentru ca asa doreste dansul,sau se cere mai multa rezistenta,difera de la caz la caz...si de la planseu la planseu,va rog frumos inca o data !!! vad ca invatat sa traduceti si sa studiati subiectul....CREDETI DUMNEAVOASTRA TOTI CEI CE ATI COMENTAT CA SUNTETI MAI DESTEPTI DECAT PRODUCATORUL ACESTUI MATERIAL? aveti fisa tehnica cu calcule,utilizari,cum si ce fel...daca credeti ca sunteti mai destepti ca producatorul ..eu am incheiat orice discutie cu voi..stiti vorba aceea care mi_ati spuso chiar voi..NU TE PUNE CU PROSTUL CA TE ADUCE LA NIVELUL LUI,daca observati in fisa tehnica prima recomandare a producatorului este PLANSEU...eu nu vad decat armatura si beton,si scrie clar..maxim 5 cm de beton...
                            Ultima editare de emanuelguzu; 27.mai.2014, 15:27.

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1027

                              Răspuns la: Armatura nervometal

                              Postat în original de emanuelguzu
                              https://www.google.es/#q=nervometal+mayper -aici aveti fisa tehnica cu calcule si utilizarea nervometalului a doua in format pdf,daca voi sunteti mai destepti ca producatorul eu mi_am incheiat activitatea pe acest subiect,spuneti_mi si mie unde scrie in fisa tehnica tot ce afirmati voi? credeti ca sunteti mai destepti ca producatorul acestei armaturi de nervometal? daca este asa eu va las in voia voastra,eu vad ca producatorul recomanda maxim 5 cm de beton,aveti si poze....eu nu vad sa se foloseasca alta armatura in afara de armatura de nervometal,daca voi copiati poze de pe internet si incercati sa ma convingeti pe mine si pe alti ca asa se face..va inselati domnilor,daca cineva isi face planseu cu mai multa armatura peste planseu o face pentru ca asa doreste dansul,sau se cere mai multa rezistenta,difera de la caz la caz...si de la planseu la planseu,va rog frumos inca o data !!! vad ca invatat sa traduceti si sa studiati subiectul....CREDETI DUMNEAVOASTRA TOTI CEI CE ATI COMENTAT CA SUNTETI MAI DESTEPTI DECAT PRODUCATORUL ACESTUI MATERIAL? aveti fisa tehnica cu calcule,utilizari,cum si ce fel...daca credeti ca sunteti mai destepti ca producatorul ..eu am incheiat orice discutie cu voi..stiti vorba aceea care mi_ati spuso chiar voi..NU TE PUNE CU PROSTUL CA TE ADUCE LA NIVELUL LUI,daca observati in fisa tehnica prima recomandare a producatorului este PLANSEU...eu nu vad decat armatura si beton,si scrie clar..maxim 5 cm de beton...
                              Haideti curaj...studiatI ce spune producatorul..nu ma luati in seama pe mine...spuneti...sunteti voi mai destepti ca producatorul? domnu intrasigentul? domnu coby? domnilor restul care mai sunteti..nu vreau sa va numesc pe fiecare in parte...SUNTETI MAI DESTEPTI CA PRODUCATORUL ACESTEI ARMATURI DE NERVOMETAL?
                              Ultima editare de emanuelguzu; 27.mai.2014, 15:39.

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1027

                                Răspuns la: Armatura nervometal

                                Postat în original de emanuelguzu
                                https://www.google.es/#q=nervometal+mayper -aici aveti fisa tehnica cu calcule si utilizarea nervometalului a doua in format pdf,daca voi sunteti mai destepti ca producatorul eu mi_am incheiat activitatea pe acest subiect,spuneti_mi si mie unde scrie in fisa tehnica tot ce afirmati voi? credeti ca sunteti mai destepti ca producatorul acestei armaturi de nervometal? daca este asa eu va las in voia voastra,eu vad ca producatorul recomanda maxim 5 cm de beton,aveti si poze....eu nu vad sa se foloseasca alta armatura in afara de armatura de nervometal,daca voi copiati poze de pe internet si incercati sa ma convingeti pe mine si pe alti ca asa se face..va inselati domnilor,daca cineva isi face planseu cu mai multa armatura peste planseu o face pentru ca asa doreste dansul,sau se cere mai multa rezistenta,difera de la caz la caz...si de la planseu la planseu,va rog frumos inca o data !!! vad ca invatat sa traduceti si sa studiati subiectul....CREDETI DUMNEAVOASTRA TOTI CEI CE ATI COMENTAT CA SUNTETI MAI DESTEPTI DECAT PRODUCATORUL ACESTUI MATERIAL? aveti fisa tehnica cu calcule,utilizari,cum si ce fel...daca credeti ca sunteti mai destepti ca producatorul ..eu am incheiat orice discutie cu voi..stiti vorba aceea care mi_ati spuso chiar voi..NU TE PUNE CU PROSTUL CA TE ADUCE LA NIVELUL LUI,daca observati in fisa tehnica prima recomandare a producatorului este PLANSEU...eu nu vad decat armatura si beton,si scrie clar..maxim 5 cm de beton...
                                domnul bogdanfnf si de la dumneavoastra astept parerea,vedeti clar ca scrie maxim 5 cm de beton si armatura de nervometal...numele nu l_am pus eu..este numele producatorului ..ARMATURA DE NERVOMETAL si este folosit si recomandat de producator la plansee...va lamurit prost domnul intrasigentul.

                                Comentariu

                                Procesare...