Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Rezistenta la compresiune – Prin structura sa compacta si nedeformabila, argila expandata are o rezistenta la compresiune optima. Cu un dozaj unic de ciment granulele de AE se leaga intre ele, obtinandu-se betoane usoare capabile sa suporte incarcarile date de pavaje sau alte componente nestructurale.
    Izolare acustica – Structura celulara poroasa a AE duce la o buna absortie a zgomotului.din argila expandata se produc diverse materiale fonoabsorbante.
    Netul sa traiasca.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Va rog sa prezentati datele cerute si nu niste tabele in spaniola, care contin altfel de date.
    Rezistenta termica si atentuarea gomotului pentru orice solutie doriti dvs.
    Va rog sa prezentati declaratia de performanta pentru materialele de constructii, conform normelor europene in vigoare incepand din 2013, declaratie care inlocuieste declaratia de conformitate.
    Va pot solicita si agrementul tehnic obtinut de la o autoritate din Romania.
    Sunt foarte interesat sa stiu daca exista aceste documente legale si obligatorii.
    Ultima editare de Gemini; 30.mai.2014, 21:30.

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postul 113
    betonul e facut la betoniera, 22 lopeti cu 1 sac ciment,
    Ati schimbat reteta?
    Cui vindeti pop corn?

    Lasă un comentariu:


  • emanuelguzu
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de Gemini
    Va rog sa prezentati valoarea Rezistentei termice a unui planseu realizat conform solutiei dvs. si valoarea pentru atenuare azgomotului in acelasi caz (dB).
    aici aveti tabelul fisei tehnice a armaturi de nervometal,valoarea rezistentei termice si fonice depinde de compozitia termobetonului...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • emanuelguzu
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    termobeton pe romaneste=Argilă expandată este un material izolant de origine ceramic cu o structură foarte poroasă, datorită extinderii la temperaturi ridicate.
    -http://www.weber.es/soluciones-ligeras-con-arlitareg-lecareg/ayuda-y-consejos/que-es-arlitareg-lecareg.html
    -cu google translate va descurcati singuri....acesta este termobeton,este un lut ceramic care se coace la 1200 grade pana se umfla si isi mareste dimensiune,din o bobita de ne 3mm de umfla pana la 2cm...pe intelesul domnului intrasigentu=POP CRON DE PORUMB,termobeton in amstec cu ciment nu merge caci se produce segregare,compozitia unui termobeton de face in felul urmator: o cantitate de POP CORN+O CANTITATE DE NISIP+O CANTITATE DE PIATRA DE MAXIM 2CM+APA SI CIMENT=TERMOBETON
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    -rezultat: planseu masarda izolat termic si fonic.
    Va rog sa prezentati valoarea Rezistentei termice a unui planseu realizat conform solutiei dvs. si valoarea pentru atenuarea zgomotului in acelasi caz (dB).
    Ultima editare de Gemini; 30.mai.2014, 21:25.

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Cu asa ceva vreti dvs sa faceti planseul:

    THERMOBETON
    MATERIAL DE UMPLUTURA TERMOIZOLANT
    Thermobetonul este un amestec de polistiren macinat, cu ciment si aditivi speciali. Amestecat la locul punerii in opera cu apa si ciment se obtine un beton usor cu proprietati foarte bune de izolare termica, acesta fiind un material ideal pentru izolarea podurilor, generarea pantei de scurgere la acoperisuri terasa si material de umplutura termoizolant a planseelor.
    Dozaj pentru 1 mc de beton usor
    - P200 (greutate specifica 200kg/ mc): 1,05 mc Thermobeton + 80 kg ciment + 70 litri apa
    - P250 (greutate specifica 250kg/ mc): 1,08 mc Thermobeton + 120 kg ciment + 100 litri apa
    - P350 (greutate specifica 350kg/ mc): 1,12 mc Thermobeton + 200 kg ciment + 140 litri apa

    Domenii de utilizare
    - izolarea termica a podurilor necirculabile (11-12 cm): P200
    - izolarea termica a podurilor circulabile (12-14 cm): P250 + sapa de beton grosime 1-2cm
    - umplutura planseu, beton de panta la acoperisuri terasa, sub pardoseli: P350
    - umplutura de fixare si izolare termica la bazine, piscine: P250
    THERMO betonul este utilizabil:
    - Egalizare
    - Izolare termică
    - Beton de pantă
    - Umplutură planşee
    Complectarea planşeelor cu Thermobeton P350 La clădiri vechi cu planşeu executat casetat sau cu bolţişoare din cărămidă, unde s-a folosit ca material de umplutură zgura, care are o greutate mare, şi dăunător sănătăţii, care deobicei la renovări se înlătură. Înlocuirea acestui material de umplutură, cu Thermobeton este o soluţie excelentă.

    Lasă un comentariu:


  • emanuelguzu
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    ARMATURA DE NERVOMETAL +beton p350 care sunt de fapt niste granule(pe intelesul dumneavostra) in amestec cu nisip,piatra(max 20mm) ,ciment si chef de treaba,in video prezentat puteti vedea cum arata un beton p350, https://www.youtube.com/watch?v=Mzq6hLucMvM era suficient sa studiati putin fisa tehnica,tabelul in special unde scrie clar: p350, calcul pentru beton,arid grinzi,elasticitate...acum aveti tot ce va trebuie sa studiati planseul de lemn pentru masarda cu caracteristici precum :REZISTENTA,IZOLATIE FONICA,IZOLATIE TERMCA,PLANSEU USOR PE GUSTUL TUTUROR...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    -PLANSEU MASARDA grinzi de lemn(conform proiectului)
    - Armatura de nervometal( grosime 0.5 galvanizat,greutate 1.95kg/mp, dimensiuni 2600x600x0.5)
    - p350 (nisip,ciment,pietris maxim 20mm)
    -rezultat: planseu masarda izolat termic si fonic.
    Rog un moderator sa i a atitudine , nu cred ca este normal pe un site de constructii sa fie permise atatea aberatii .

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    in schimb ati criticat si o faceti in continuare fara nici un fel de argumnet
    Am adus argumentele cu care am dovedit utilitatea lui.
    Este util dar nu in crearea planseelor fara armare suplimentara.
    Eu nu sunt obligat sa cred afirmatiile dumneavoastra cata vreme nu ati fost si nici nu sunteti explicit.
    Am cautat pe net tot felul de informatii despre produs.
    Ati vazut ce am postat,au vazut si altii,aceasta este parerea mea despre profilul asta al dvs.
    Atat am reusit sa inteleg de pe net, caci din partea dvs am inteles ca sunteti foarte iritat,nervos si irascibil.
    O ingramadeala de cuvinte nu inseamna o explicatie plauzibila.
    Asa ati procedat de la inceput, asa procedati si acum.
    Stati fara grija ca nu am sa dispar de pe topic pana nu reusiti sa explicati sa inteleaga toata lumea.
    Doar sa nu cumva sa renuntati dvs.
    Contra argumente voi aduce in continuare, iar dumneavoastra puteti sa le combateti.
    In privinta meseriei,vam dat un raspuns in postul 396.

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    betonul p350 il recomandati pt planseul propus de dvs?

    Lasă un comentariu:


  • emanuelguzu
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Domnilor..la modul cel mai serios..ce profesii aveti? domnu intrasigentu si domnul coby daca habar nu aveti de constructii..nici de materile de constructii,nu stiti sa cititi o fisa tehnica,nu stiti sa cititi un tabel al unei fise tehnice,despre ce vorbim noi aici?,observ ca abia acum ati descoperit betonul p350,era suficient sa cititi o fisa tehnica si sa cautati pe internet,in schimb ati criticat si o faceti in continuare fara nici un fel de argumnet,toate acestea ma fac sa cred ca purtam o discutie inutila si deviem de la subiectul real al acestui topic
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    -PLANSEU MASARDA grinzi de lemn(conform proiectului)
    - Armatura de nervometal( grosime 0.5 galvanizat,greutate 1.95kg/mp, dimensiuni 2600x600x0.5)
    - p350 (nisip,ciment,pietris maxim 20mm)
    -rezultat: planseu masarda izolat termic si fonic.
    Rezultatul nu este izolat termic si fonic , nu mai sustineti prostiile astea .

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Ne puteti spune ce marca de beton este P 350?

    Lasă un comentariu:


  • emanuelguzu
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    -PLANSEU MASARDA grinzi de lemn(conform proiectului)
    - Armatura de nervometal( grosime 0.5 galvanizat,greutate 1.95kg/mp, dimensiuni 2600x600x0.5)
    - p350 (nisip,ciment,pietris maxim 20mm)
    -rezultat: planseu masarda izolat termic si fonic.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:

Procesare...