Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Daca metalul simplu este un bun izolator termic si fonic de ce nu s au facut pana acuma toate constructiile asa ? Eu zic sa aprofundam putin fara a da crezare la orice ...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3526

      #17
      Răspuns la: Armatura nervometal

      orice comerciant trebuie sa-si vanda marfa...

      Comentariu

      • emanuelguzu
        Living Legend
        • 30.oct.2013
        • 1000

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

        ma bucur sunt persoane care au inteles sitemul, nu intelegi ce vorbim noi...armatura in termeni de constructie este pentru ARMARE si pentru a crea rezistenta in amestec cu beton,armatura de nervometal nu este izolator nici fonic dar nici termic....cum nici fierul beton din structura unei placi de beton nu este izolator termic si nici fonic... ARMATURA DE NERVOMETAL IN AMESTEC CU BETON CREAZA O IZOLATIE FONICA MAI BUNA CA LEMNUL DEOARECE CALCI PE BETON NU PE LEMN,IZOLATIE FONICA INSEAMNA ZGOMOT,CREAZA O IZOLATIE TERMICA MAI BUNA PENTRU CA NU ARE IMBINARI CA SCANDURA,ORI NU MA EXPRIN EU CORECT ORI AI INVATAT MESERIE PE FORUM...eu vand TEHNOLOGIE REALITATE...DEMONSTRATA...cand inveti sa tencuiesti pe lemn in afara de clasicile cuie si sarma impletita sa imi zici si mie,asta referitor la stalpi de lemn care i-am tencuit...
        Postat în original de coby
        Daca metalul simplu este un bun izolator termic si fonic de ce nu s au facut pana acuma toate constructiile asa ? Eu zic sa aprofundam putin fara a da crezare la orice ...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • emanuelguzu
          Living Legend
          • 30.oct.2013
          • 1000

          #19
          Răspuns la: Armatura nervometal

          si ca sa te mai bufneasca rasul ...se mai foloseste la armarea sapei peste polistiren pentru a crea rezistenta mai mare dar si ca suport pentru prinderea tevilor in cazul incalziri in pardoseala,dar si pentru cresterea randamentului termic...fiind un profil METALIC,se foloseste ca suport pentru incalzire in tavane,se folosete ca suport pentru tencuieli sau diferite forme geometrice,se folosete armatura de nervometal tencuit cu mortare speciale ca bariera antifoc...ignifug daca stii ce inseamna...
          Ultima editare de emanuelguzu; 21.apr.2014, 23:59.

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1000

            #20
            Răspuns la: Armatura nervometal

            Postat în original de Seni
            orice comerciant trebuie sa-si vanda marfa...
            Nu sunt comerciant,sunt unic distribuitor autorizat din fabrica pe tot teritoriul Romaniei.

            Comentariu

            • emanuelguzu
              Living Legend
              • 30.oct.2013
              • 1000

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

              Postat în original de Mircea G
              Hai sa fim corecti ! Colegul a vrut sa spuna ca o" placa " de genul acesta asigura o inchidere mai buna decit clasica inchidere cu scindura . De aici rezulta o izolatie fonica mult mai ok , deoarece nu se transmite zgomotul ca prin scindura , si chiar o izolatie termica ... Cam are dreptate ....
              Multumesc pentru sustinere...

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                [QUOTE=emanuelguzu;567406 .... armatura de nervometal nu este izolator nici fonic dar nici termic....cum nici fierul beton din structura unei placi de beton nu este izolator termic si nici fonic... ...
                [/QUOTE]


                Incet incet te dai pe brazda si incepi sa recunosti fabulatiile si aberatiile scrise mai devreme . MA BUCUR ca recunosti ca nervometalul vietii NU este un izolator fonic si termic - aici am vrut sa ajungem , in rest bafta maxima sa convingi lumea ca apa curge in sus ...

                P.S. Stalpii aia de care vorbeai mai devreme , in civilizatie , se inlocuiesc cu stalpi de beton , NU se tencuiesc , ba chiar mai nou dispar cu desavarsire , toate cablurile sunt trase subteran , asa ca mai lasa aberatiile astea ca nu convingi pe nimeni ( eventual copiii ) ...
                Ultima editare de coby; 22.apr.2014, 00:06.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1000

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                  Postat în original de coby
                  Incet incet te dai pe brazda si incepi sa recunosti fabulatiile si aberatiile scrise mai devreme . MA BUCUR ca recunosti ca nervometalul vietii NU este un izolator fonic si termic - aici am vrut sa ajungem , in rest bafta maxima sa convingi lumea ca apa curge in sus ...
                  ma bucur sunt persoane care au inteles sitemul, nu intelegi ce vorbim noi...armatura in termeni de constructie este pentru ARMARE si pentru a crea rezistenta in amestec cu beton,armatura de nervometal nu este izolator nici fonic dar nici termic....cum nici fierul beton din structura unei placi de beton nu este izolator termic si nici fonic... ARMATURA DE NERVOMETAL IN AMESTEC CU BETON CREAZA O IZOLATIE FONICA MAI BUNA CA LEMNUL DEOARECE CALCI PE BETON NU PE LEMN,IZOLATIE FONICA INSEAMNA ZGOMOT,CREAZA O IZOLATIE TERMICA MAI BUNA PENTRU CA NU ARE IMBINARI CA SCANDURA,ORI NU MA EXPRIN EU CORECT ORI AI INVATAT MESERIE PE FORUM...eu vand TEHNOLOGIE REALITATE...DEMONSTRATA...cand inveti sa tencuiesti pe lemn in afara de clasicile cuie si sarma impletita sa imi zici si mie,asta referitor la stalpi de lemn care i-am tencuit...

                  Comentariu

                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1000

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                    iti mai scriu inca o data...ori nu stii sa citesti...ORI NU STII CE ESTE O ARMATURA IN AMESTEC CU BETON....ARMATURA IN AMESTEC CU BETON ESTE MAI BUN IZOLATOR FONIC SI TERMIC...TIAM SCRIS DE 100 DE ORI...ESTI DUS PRETENE...
                    Postat în original de emanuelguzu
                    ma bucur sunt persoane care au inteles sitemul, nu intelegi ce vorbim noi...armatura in termeni de constructie este pentru ARMARE si pentru a crea rezistenta in amestec cu beton,armatura de nervometal nu este izolator nici fonic dar nici termic....cum nici fierul beton din structura unei placi de beton nu este izolator termic si nici fonic... ARMATURA DE NERVOMETAL IN AMESTEC CU BETON CREAZA O IZOLATIE FONICA MAI BUNA CA LEMNUL DEOARECE CALCI PE BETON NU PE LEMN,IZOLATIE FONICA INSEAMNA ZGOMOT,CREAZA O IZOLATIE TERMICA MAI BUNA PENTRU CA NU ARE IMBINARI CA SCANDURA,ORI NU MA EXPRIN EU CORECT ORI AI INVATAT MESERIE PE FORUM...eu vand TEHNOLOGIE REALITATE...DEMONSTRATA...cand inveti sa tencuiesti pe lemn in afara de clasicile cuie si sarma impletita sa imi zici si mie,asta referitor la stalpi de lemn care i-am tencuit...

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #25
                      Răspuns la: Armatura nervometal

                      Postat în original de emanuelguzu
                      Folositi ARMATURA DE NERVOMETAL,creste rezistenta,nu este nevoie de cofrare,izoleaza fonic mai bine ca lemnul,izoleaza termic mai bine ca lemnul deoarece se formeaza o placa compacta.
                      Asta e scrisa cu manuta ta deci ori te corectezi si spui ca ai scris ABERATII ori sustii in continuare aberatiile astea -> si atunci m am lamurit cu ce " meserias " stau de " vorba " !!!!

                      P.S. Mare mester invata sa scrii corect in limba romana daca vrei sa fi luat in seama , asta in primul rand ...
                      Ultima editare de coby; 22.apr.2014, 00:16.
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1000

                        #26
                        Răspuns la: Armatura nervometal

                        Postat în original de coby
                        Asta e scrisa cu manuta ta deci ori te corectezi si spui ca ai scris ABERATII ori sustii in continuare aberatiile astea -> si atunci m am lamurit cu ce " meserias " stau de " vorba " !!!!

                        P.S. Mare mester invata sa scrii corect in limba romana daca vrei sa fi luat in seama , asta in primul rand ...
                        scuze de greseli dar e tarziu si nu se pune...DA asa este...folosind armatura de nervometal se obtine o izolatie fonica si termica mai buna,si rezistenta mai mare deoarece se formeaza o placa compacta...cred ca vrei sa ma scoti din MINTI.....ce nu itelegi?spune clar...eu ce am scris confirm..

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1000

                          #27
                          Răspuns la: Armatura nervometal

                          pe langa subiect hai sa iti zic un banc...eram o data la un cunoscut,ai faceam o terasa cu beton amprentat,imitatie de piatra,vecini se strangeau pe langa noi si ne intrebau:ma nene dar ce faci aici?ce sa fac unchiule... o terasa..beton amprentat ai raspund eu,SI PIATRA DE UNDE O ADUCI? ma intreaba unchiul asta,O fac aici ca asta nu e piatra...e beton amprentat...la care unchiul imi raspunde ...DA ..DA DAR PIATRA DE UNDE O ADUCI? asa si cu tine...eu fac beton amprentat imitatie de piatra si tu ma intrebi de unde aduc piatra...
                          Ultima editare de emanuelguzu; 22.apr.2014, 00:32. Motiv: oboseala

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #28
                            Răspuns la: Armatura nervometal

                            Postat în original de emanuelguzu
                            Folositi ARMATURA DE NERVOMETAL,creste rezistenta,nu este nevoie de cofrare,izoleaza fonic mai bine ca lemnul,izoleaza termic mai bine ca lemnul deoarece se formeaza o placa compacta.

                            Mai recititi va de 10 ori ceea ce ati postat , inclusiv ultima parte cu " placa compacta " - valabila si fara nervometalul asta , toate placile de beton , turnate , sunt compacte , indiferent ca folosesti armatura traditionala sau aiureala asta nervoasa , dumneata ne spui ca o foita de nervometal gaurita este armatura mai buna ca si fierul beton pt ca formeaza o placa compacta ???? Adica compacta cum ? Ca armatura asta numa cmpacta nu este , sa va atasez o poza .. sa se vada cat e de " compacta " si transparenta ...iar sa zici ca nu este nevoie de cofrare - asta este strigator la cer ... dar noa dvs sunteti experimentat cu nerv..ii...
                            Fișiere Atașate
                            Ultima editare de coby; 22.apr.2014, 07:23.
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1000

                              #29
                              Răspuns la: Armatura nervometal

                              Armatura de nervometal este un PROFIL METALIC CU ROLUL DE ARMATURA SI INLOCUITOR DE COFRAG,o placa compacta inseamna o suparafata turnata, sau ca sa intelegi mai bine ca vad ca esti de la tara...vand 10 ha teren compact...adica unit,o placa de beton cu fier armat este o placa compacta,o structura de lemn cu armatura de nervometal impreuna cu un agregat numit BETON se formeaza o placa compacta,imi cer scuze de exagerari dar omul nu vrea sa inteleaga...chiar e asa de greu de inteles...structura de lemn cu armatura de nervometal formeaza o placa compacta,armatura de nervometal este un PROFIL...nu este plasa,se bate cu scoabe de lemn pe grinzi,apoi se toarna beton peste armatura,nu este nevoie de cofrare deoarece la o greutate de 5 cm de beton care se toarna peste ea nu se indoaie,nu curge prin ea caci BETONUL ESTE O PASTA...betonul nu lasa lapte de ciment,betonul elimina apa la suprafata(cine a turnat betoane stie)ultima incercare.....saptamana asta termin structura de lemn....AM SA FAC VIDEO SI VA ROG FRUMOS...DUPA CE POSTEZ VIDEO...DACA EU AM SCRIS AICI O MINCIUNA IMI ASUM ORICE FEL DE RISC...DACA ESTE ADEVARAT CE AM SCRIS SI O SA VA CONVINGETI SINGURI CAND O SA PUN VIDEO,IN SPECIAL DE LA UNELE PERSOANE ASTEPT SCUZE PE FORUM...

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1000

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                                Postat în original de coby
                                Mai recititi va de 10 ori ceea ce ati postat , inclusiv ultima parte cu " placa compacta " - valabila si fara nervometalul asta , toate placile de beton , turnate , sunt compacte , indiferent ca folosesti armatura traditionala sau aiureala asta nervoasa , dumneata ne spui ca o foita de nervometal gaurita este armatura mai buna ca si fierul beton pt ca formeaza o placa compacta ???? Adica compacta cum ? Ca armatura asta numa cmpacta nu este , sa va atasez o poza .. sa se vada cat e de " compacta " si transparenta ...iar sa zici ca nu este nevoie de cofrare - asta este strigator la cer ... dar noa dvs sunteti experimentat cu nerv..ii...
                                Am sa iti recit pana ai sa intelegi....dar tu nu vrei sa intelegi...stiu ca o tii langa cu lemnul tau...este di lemnul bun,dar daca exista o tehnologie mai buna pentru a evita bubuielile cand calci pe o dusumea de lemn...daca este o tehnologie care ofera pentru clienti manopera si cheltuieli mai mici...de ce sa nu facem?..daca aceasta armatura intareste grinzile...evita crapaturile din tavanele de rigips in cazul placari pe dedesupt...si sa nu intram in subiectul case de lemn...o casa de lemn facuta ca la carte,numai sa tratezi lemnul costa mai mult ca o casa ridicata la rosu...dar constructori de case de lemn nu folosesc aceste solutii sau doar uniii din ei...tu tine-o langa cu dusumeaua ta de lemn ca izoleaza fonic,si termic...rade lumea de tine barbate...
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...