Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Ranettius
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    La cat de activ era initiatorul pe la inceput e cam liniste acum, dupa ce au fost demontate multe din afirmatii...

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de spik1
    ...........dar a pasit pe un asemenea planseu ! Si atunci nu te intrebi daca nu cumva are dreptate ?
    sa fim realisti, nu este suficient sa pasim, cum spuneam intr-un topic anterior, curiozitatea m-a impins sa caut date despre pret, asa am vazut ca, intradevar se foloseste aceasta tehnologie, dar, atentie, nu la pardoseli circulante, si chiar acestea cu armatura suplimentara.....

    Lasă un comentariu:


  • Ranettius
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Eu cel putin poate nu ma pricep asa bine la constructii (apropos, la ce va referiti exact- daca avem patalama de proiectant, daca avem firma de constuctii sau suntem "Dorei"?) dar ma pricep la legislatie ceva mai bine. Si stiu ca orice constructie trebuie autorizata si la baza acestui act sta un proiect tehnic.
    Si nu cred ca structuristii astia pun pe hartie solutii care nici macar in tara de bastina nu sunt utilizate in acest mod pt uz general.

    Poate multi ne-am saturat de tot felul de "intreprinzatori" care nu fac altceva decat sa profite de naivitatea multora (vorbesc aici la modul general). Specific, initiatorul nu a reusit, desi a promis de nenumarate ori, sa posteze niste documente oficiale, din Ro (nu pdf-uri de prezentare de pe net si din alte tari), nu a dorit/eschivat sa raspunda la intrebari simple, logice, legate de produsul prezentat. In acest topic nu am vazut decat aceleasi idei, repetate obsesiv, cu mici variatiuni, chiar daca multi altii au demonsrat contrariul.

    Si nu cred ca in cazul unui planseu ne putem baza doar pe afirmatia unora ca rezista ca au mers pe el si e sigur...

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Nu vreau sa supar pe nimeni, dar sunt curios sa stiu cati dintre cei ce au discutat pe aceasta tema lucreaza in domeniul constructiilor ?!
    Ca specificatiile tehnice, sa-mi fie iertat sunt asa cum sunt...multe se "rup" in mana, cu specificatie "beton" !
    Nu s-o pricepe la reclama, emanuelguzu, dar a pasit pe un asemenea planseu ! Si atunci nu te intrebi daca nu cumva are dreptate ?

    Lasă un comentariu:


  • Ranettius
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    si publicitatea negativa tot publicitate e.
    problema e ca acest forum e vazut de multi ca unul mai tehnic, nu generalist, si se putea lua de buna de catre multa lume a prezentarii initiale a produsului, una pompoasa de altfel --- de accea poate multi au continuat acest mic "razboi" al ideilor si a ajuns topicul sa aiba o notorietate poate nedorita

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de Seni
    acum, din curiozitate, am cautat putin pe site-le de profil din afara, pretul este undeva la 4 - 5 euro mp.
    Nu iau partea nimanui, dar multe sunt mai ieftine "in afara". Pot sa va dau multe exemple din domeniul echipamentelor de sudare, de exemplu. Motivele (ce constituie si avantajele cumpararii din tara) pt. diferenta de pret, ti se spune, ar fi asigurarea garantiei, prospect in limba romana, certificat de conformitate, etc.
    Ultima editare de spik1; 28.mai.2014, 20:42.

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de intransingentul
    Cum? Nu stiti? Peste tot in topicul asta sa laudat cu pretul de "numai" 45 Lei.
    acum, din curiozitate, am cautat putin pe site-le de profil din afara, pretul este undeva la 4 - 5 euro mp.

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de Seni
    pana la urma, cat costa 1 mp de nervometal?
    Cum? Nu stiti? Peste tot in topicul asta sa laudat cu pretul de "numai" 45 Lei.

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    pana la urma, cat costa 1 mp de nervometal?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    [...] vorbim de pierderi de caldura prin rosturile scanduri. [...]
    În regulă. La cît le estimați?

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de intransingentul
    Acum dansul doreste sa puna fisa tehnica in limba Romana.
    Chestia cu pusul fisei tehnice este de o luna,asa ca increderea mea fata de vorbele dansului este nula.
    Mai trece inca o luna de acum incolo si tot nimic.

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Eu cred ca armatura asta nu este buna pentru ca enervozeaza lumea si probabil, pentru faptul ca nu poate arma un element structural. In rest, nota de trecere pentru felul cum este condusa campania de promovare a produsului.

    Lasă un comentariu:


  • emanuelguzu
    a răspuns
    Postat în original de RaduCA
    Care este mai cald: betonul la 25°C sau lemnul la 25°C?
    Ideea era :caldura se pierde prin rosturile scanduri,cineva a completat:scandura cu falt,eu am raspunsret mp scandura cu falt 45ron/mp,mai scump ca armatura de nevometal,vorbim de pierderi de caldura prin rosturile scanduri.

    revin cu un proiect de la o lucrare,fisa tehnica tradusa si legalizata,in felul acesta lamurim toate aspectele,eu m_a retrag caci prin modul de exprimare nu ne intelegem,o sa discutati cu un domn proiectant,a studiat cazul si o sa corecteze si greselile care le_am scris eu prin modul de exprimare,el este in masura sa prezinte subiectul mai bine ca mine..

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Acum dansul doreste sa puna fisa tehnica in limba Romana.

    Lasă un comentariu:


  • Ranettius
    a răspuns
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Domnul Emanuel nu a raspuns la intrebari mai putin "grele" ca aceasta, asa ca nu va faceti sperante. Sau va raspunde ca "rezistenta pt arid de 60 cm e de ... blabla"

    Sa fim seriosi, useri de aici au contrazis cu argumente foto metoda de utilizare a acestei plase propusa de dl respectiv... si chiar din linkurile de prezentare a produsului, date chiar de initiator, reiese cu totul altceva ca domeniu de utilizare a produsului...

    Sau va fi un raspuns de genul: "ce, un proiectant stie mai bine ca producatorul materialului?"

    Lasă un comentariu:

Procesare...