Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanuelguzu
    Living Legend
    • 30.oct.2013
    • 1027

    #46
    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de john25
    nervometal nu este o solutie buna pt romania ,in italia e de foarte mult timp insa e din ce in ce mai putin folosit,eu l/am folosit pentru tencuirea unor grinzi de metal.nu il vad un material care sa rezolve problemele de fono/termoizolatie iar tabla din care e facut are in cc .08 milimetri.
    majoritatea caselor din romania folosesc varianta osb si sapa sau osb si beton,credeti dumneavoastra ca pentru o placa cu structura de lemn sau metalica este mai bine sa folosim osb care nu are aderenta la mortare?referitor la izolatia fonica eu am facut conparatie cu o placa de lemn cu dusumea,o placa de dusumea de lemn nu izoleaza mai bine fonic si nici termic deoarece se pierde caldura prin rosturile dusumelei,armatura de nervometal pe o placa de lemn creaza rezistenta si intareste grinzile de lemn,se evita crapaturile din tavanele de rigips caci stiti destul de bine ca la noi nu prea se trateaza lemnul,grinzile daca sunt de lungime mare nu mai au tendinta de a face burta caci sunt intarite de armatura si beton,si un alt aspect foarte important sunt costurile,in aceasta poza o sa vedeti o placa de lemn de la masarda care se vede clar grinzile de lemn si deasupra nervometal,se economiseste tot ce inseamna rigips si obtinem si o placa ieftina,mai bine izolata fonic ca dusumeaua,mai bine izolata termic,clienti pot opta pentru un tavan rustic dar si modern,imaginativa ca pe grinzile de lemn de pune dusumea..imaginativa ca punem osb si sapa,dusumeaua e zgomotoasa si de osb nu se lipeste sapa,referitor la tencuit se poate tencui fara probleme,probabil ca nu ati folosit un mortar adecvat,in italia sunt mortare de tencui si sunt mortare de zidarie,am sa pun si un video cum se tecuieste armatura de nervometal si nu vreau sa mai intru in polemica cu nimeni,imi cer scuze de intarzierea cu video,maine fac tot posibilul sa vil prezint caci nu depinde de mine,eu sunt costructor am firma in spania si pe langa...cum am folosit aceasta armatura de ani de zile am un contract semnat ca unic importator pentru Romania,vreau sa va prezint video real facut in Romania,maine seara promit ca pun video
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • emanuelguzu
      Living Legend
      • 30.oct.2013
      • 1027

      #47
      Răspuns la: Armatura nervometal

      Postat în original de coby
      A trecut " sambata " si nu ai postat nici un " video " ...
      maine seara promit ca il pun...nu depinde de mine..se face tot posibilul dar a intarziat comanda cu grinzile,caci sunt comandate de la brasov si sunt mai ieftine si mai uscate,si e suprafata mare 130mp...cautam costuri mai mici..

      Comentariu

      • emanuelguzu
        Living Legend
        • 30.oct.2013
        • 1027

        #48
        Răspuns la: Armatura nervometal

        Postat în original de john25
        nervometal nu este o solutie buna pt romania ,in italia e de foarte mult timp insa e din ce in ce mai putin folosit,eu l/am folosit pentru tencuirea unor grinzi de metal.nu il vad un material care sa rezolve problemele de fono/termoizolatie iar tabla din care e facut are in cc .08 milimetri.
        dupa cum am scris mai sus..credeti ca este mai potrivit o dusmea zgomotoasa?o placa de lemn cu osb si sapa care nu are aderenta la lemn? sau o placa armata mai bine izolata fonic si termic decat dusumeaua?spuneti_ne dumneavoastra ce este potrivit pentru Romania?eu sunt deschis la orice tehnlogie ce poate oferi calitate,pret mai mic,manopera mai ieftina...

        Comentariu

        • bogdanfnf`
          Membru Marcant
          • 26.dec.2007
          • 630

          #49
          Răspuns la: Armatura nervometal

          D-ule Emanuel , ce rezistenta la impact are aceasta placa cu nervometal ? sa zicem ca iti scapa mobila cand o muti , etc !
          Este o placa flexibila ? pe ce suprafata maxima se poate turna fara rost de dilatatie si ce pret are pe pm ?

          Multumesc

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1027

            #50
            Răspuns la: Armatura nervometal

            Postat în original de bogdanfnf`
            D-ule Emanuel , ce rezistenta la impact are aceasta placa cu nervometal ? sa zicem ca iti scapa mobila cand o muti , etc !
            Este o placa flexibila ? pe ce suprafata maxima se poate turna fara rost de dilatatie si ce pret are pe pm ?

            Multumesc
            Buna seara,armatura de nervometal impreuna cu 5 cm de beton are o rezistenta conform fisei tehnice(va prezint varianta tradusa,daca aveti dubii va pun fisa tehnica dar nu stiu daca o sa intelegeti ceva)in cazul planseelor indiferent ca este stuctura de lemn sau structura metalica:doua grinzi separate la o distanta de 40 cm caci asa este recomandat in cazul planseelor,se monteaza armatura si apoi se toarna 5 cm de beton,conform fisei tehnice scrie asa:rezistenta: armatura si beton 175kg/cm,este recomandat 5 cm de beton,socotind rezulta rezistenta 875 kg,deci aceasta greutate este rezistenta dintre doua grinzi la o distanta de 40 cm,deci puteti sa scapati mobila fara nici o grija,se formeaza o placa compacta intarita cu beton,nu este flexibila,in fisa tehnica nu se specifica rost de dilatatie dar iti spun din experienta ca am turnat suprafata de 160 mp fara probleme,nu mai primit nimic caci lucram la un video profesional pentru promovare,o sa il prezint dar nu mai promit cand,in schimb va prezint poze reale de la un planseu cu nervometal in Galati,pretul este de 45 ron mp si oferim transport gratuit in toata tara,curand speram sa incheiem cateva contracte cu marile depozite din tara.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • emanuelguzu
              Living Legend
              • 30.oct.2013
              • 1027

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

              sper ca multumesc pe toata lumea,va stau la dispozitie cu orice fel de intrebari..

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                Postat în original de emanuelguzu
                .. ,nu mai promit nimic caci lucram la un video profesional pentru promovare,o sa il prezint dar nu mai promit cand,in schimb ...
                Astept cu nerabdare sa vad "video" cel " profesional " dar nu cred ca o sa ..vina ...
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1027

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                  Postat în original de coby
                  Astept cu nerabdare sa vad "video" cel " profesional " dar nu cred ca o sa ..vina ...
                  trebuia sa zici tu ceva...ti_am mai spus...aici se discuta tehnologie,calitate,pret,imi pare rau ca nu tii pasul cu ce discutam noi aici.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #54
                    Răspuns la: Armatura nervometal

                    Poze stiu si eu face ... vreau sa vad cand toarna betonul pe nervometal fara sa fie cofrat , vreau imagini video deasupra si dedesuptul armaturii miraculoase ca pana nu vad , nu pot sa cred ... ca nu se scurge laptele de ciment prin armatura asta ... cand esti gata sa postezi filmuletul sa ma anunti , pana atunci degeaba repostezi aceleasi poze la nemurire ca tot nu convingi pe nimeni !!
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • bogdanfnf`
                      Membru Marcant
                      • 26.dec.2007
                      • 630

                      #55
                      Răspuns la: Armatura nervometal

                      in una din poze se vede scursura din nervometal , pe niste dulapi ! Personal mi se pare destul de ok .


                      Mai vreau si eu o lamurire deoarece as fi interesat de acest produs : am o structura metalica pe care initial doream sa aplic dulapi pentru realizarea podelei dar dupa doua incendii in interval de 6 luni as vrea sa folosesc acest produs ! Intrebarea mea este , se poate aplica pe structura metalica si care este metoda de prindere si distanta maxima intre grinzile metalice ?
                      Nu in ultimul rand , deoarece nu ati specificat , care este reteta betonului si granulatia acestuia deoarece , din punctul meu de vedere , betonul trebuie sa se " scurga " un pic intre nervurile acestuia pentru a ingloba materialui ( nervometalul ) altfel se poate spune ca se foloseste doar ca si cofrag nu ca si armatura !

                      Multumesc
                      Ultima editare de bogdanfnf`; 29.apr.2014, 08:18.

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1027

                        #56
                        Răspuns la: Armatura nervometal

                        Postat în original de bogdanfnf`
                        in una din poze se vede scursura din nervometal , pe niste dulapi ! Personal mi se pare destul de ok .


                        Mai vreau si eu o lamurire deoarece as fi interesat de acest produs : am o structura metalica pe care initial doream sa aplic dulapi pentru realizarea podelei dar dupa doua incendii in interval de 6 luni as vrea sa folosesc acest produs ! Intrebarea mea este , se poate aplica pe structura metalica si care este metoda de prindere si distanta maxima intre grinzile metalice ?
                        Nu in ultimul rand , deoarece nu ati specificat , care este reteta betonului si granulatia acestuia deoarece , din punctul meu de vedere , betonul trebuie sa se " scurga " un pic intre nervurile acestuia pentru a ingloba materialui ( nervometalul ) altfel se poate spune ca se foloseste doar ca si cofrag nu ca si armatura !

                        Multumesc
                        da intradevar aveti dreptate,baieti care au turnat le_a fost frica ca o sa se scurga si l-au turnat prea gros,a doua zi am primit telefon pentru toata comanda 130 mp ..dupa ce sau suit pe placa si au sarit pe ea.....client multumit betonul se toarna normal...nici tare nici moale,beton normal,reteta normala,un sac ciment si 22 lopeti balastru,montajul pe structura metalica se face cu puncte de sudura,conform fisei tehnice armatura de nervometal poate sa sustina o greutate a betonului la o separare 1 m,dar este posibil sa faca putina burta cand se toarna beton, puteti ajuta putin armatura de nervometal prin o scandura pe centru si un pop metalic in caz ca aveti grinzile la o distanta mai mare de 60 cm de separare,asta daca intentionati sa lasati la vedere structura ,daca vreti apoi sa gletuiti pe dedesupt recomand sa ajutati putin structura.nervometal este un produs clasificat IGNIFUG si se folseste ca bariera antifoc.

                        Comentariu

                        • bogdanfnf`
                          Membru Marcant
                          • 26.dec.2007
                          • 630

                          #57
                          Răspuns la: Armatura nervometal

                          Este podeaua unei mansarde , sub aceasta se afla la o distanta de 30 cm structura tavanelor de jos ! deci nu este nevoie de finisare

                          Va multumesc pentru raspuns !

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1027

                            #58
                            Răspuns la: Armatura nervometal

                            Rog reprezentanti acestui forum sa sa isi spuna si ei parerea despre armatura de nervometal,deoarece cred ca este foarte importanta,tinand cont ca este unul din cele mai mari forumu_ri si multi oameni care au diferte nelamuriri sau intrebari...primesc raspunsuri la toate intrebarile adresate.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #59
                              Răspuns la: Armatura nervometal

                              Iar numai poze ?
                              Si filmuletul video promis ??
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1027

                                #60
                                Răspuns la: Armatura nervometal

                                aici gasiti pretul..nr de tel...email si mai multe detalii. Pentru comenzi de min 70 mp se ofera transport gratuit in toata tara,cu posibilitate de montaj la cerere,pentru cantitati mai mici livram prin curier cu verificare.

                                Comentariu

                                Procesare...