Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    vezi ca ai descoperit...asta este problema dumneavoastra...ORIZONTUL...
    Esti mortal )) la orice intrebare raspunzi in aceeasi maniera : armatura .. proprietati fono-termo etc si alte balarii , exact ca o placa de vinil zgariata , fara sa aduci nici un argument sau vreo dovada , doar vorbarie muuuulta si posturi la greu cu aceeasi vorbarie ; e si asta un mod de a prosti lumea desi sunt convins ca nimeni nu e atat de redus mintal sa si faca planseul pe care l promovezi ; oricate intrebari despre fisa tehnica s au pus , nu ai adus nimic care sa ti sustina afirmatiile , e doar vorbarie despre o aberatie ; cand zici de ce "notorietate " a devenit topicul este pt ca esti tare amuzant si , personal , ma ambitionez sa ti " dau apa la moara" sa vad pana unde merge prostia )
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1411

      Răspuns la: Armatura nervometal

      Postat în original de emanuelguzu
      vezi ca ai descoperit...asta este problema dumneavoastra...ORIZONTUL...
      Eu inca il mai am.
      Orizontul dvs. s-a ingustat asa de mult incat a ramas doar un punct de vedere.

      Comentariu

      • emanuelguzu
        Living Legend
        • 30.oct.2013
        • 1026

        Răspuns la: Armatura nervometal

        Postat în original de mirceaknap
        Eu inca il mai am.
        Orizontul dvs. s-a ingustat asa de mult incat a ramas doar un punct de vedere.
        hai ca va bag placa iar:nervometal este un profil metalic,rezistenta unui planseu sunt grinzile de lemn,nervometal batut pe planseu cu scoabe si apoi se toarna 5 cm de beton.in felul acesta se creeaza o rezistenta a planseului mai mare ca in cazul in care punem lemn,armatura de nervometal asociata cu 5 cm de beton creaza o rezistenta de 875 kg arid de 60cm,creaza izolatie fonica mai buna ca lemnul caci calcam pe beton,creaza o izolatie termica mai buna ca lemnul deoarece in cazul nostru caldura de la parterul casei se pierde prin rosturile scandurei,lemnul este izolator termic dar folosit la dusumea de la parterul unei case,sau o prealabila izolatie pe dedesupt pentru a evita pierderile de caldura,izolant termic nu inseamna ca daca batem scandura pe un planseu obtinem izolatie termica...sunteti complet dezorientati,lemnul la atingere este mai cald,gresia la atingere este mai rece,daca batem scandura pe un planseu asta nu inseamna ca este izolat termic caci are lemn si lemnul este izolator termic mai bun ca betonul,trebuie mai intai sa aveti putina cunostinta...la acoperis de ce mai izolati?bateti scandura si gata....v_am explicat,caldura se pierde prin rosturile scandurei in cazul unui planseu.lemnul ca pardoseala este mai cald fata de beton..dar asta nu inseamna ca este izolator termic pentru plaseu sau acoperis...sunteti imposibili...aveti toate argumetele..mie imi convine daca veniti cu vorbe in vant fara explicatii clare...asa fac si eu reclama pe urma voastra..ce ma faceam fara voi... poate nu mai postati fara argumente clare...daca voi nu aveti eu am ce sa va explic...cu argumente
        Ultima editare de emanuelguzu; 25.mai.2014, 14:10.

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1411

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

          Postat în original de emanuelguzu
          ,o sa vb la depozit sa va puna la curier o bucata cu suprafata de 1,5 mp,platim noi curierul.
          Ce darnic sunteti!
          Il puneti pe colegul nostru,sa faca cheltuieli, sa cumpere ciment,balast,grinzi, basca sa mai si munceasca in locul dvs.
          La maxim 300 kg va ceda.
          Va fi un esec lamentabil. Sa vedeti cat vom rade pe seama asta cand va pune filmarea.

          Comentariu

          • mirceaknap
            Living Legend
            • 05.mar.2011
            • 1411

            Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

            Postat în original de emanuelguzu
            .asa fac si eu reclama pe urma voastra..ce ma faceam fara voi...:
            Eu cred ca iese antireclama.
            Haideti sa intrebam si pe alti colegi, lor cum li se pare?
            Asta nu este reclama.
            Sunt vorbe in vant,aiureli,nimicuri,bancuri,povesti pt copiii din clasa a doua,abureli,minciuni,vedenii,doar un punct de vedere, nicidecum una de ansamblu.
            Reclama a fost cand ati spus ca se foloseste in loc de rapitz.
            In rest totul este minciuna, neadevar.
            De ce pe net nu am gasit nici macar un planseu facut dupa procedeul dvs?
            Singurul planseu pe care l-am gasit era armat, iar plasa dvs era pe post de cofrag si rapitz.
            Pt ca dumneavoastra sunteti singurul care vreti sa vindeti in Romania.
            Si ce ati zis in gand:
            Lasa ma ca tine,scot armarea,torn beton mai subtire, si gata planseul, ca Romanul nu are el asa multi bani sa faca placa de beton.
            Ce in Spania cum toarna aia la acoperis, si tine, ca doar stai cu picioarele pe el si nu se rupe.
            Ehei domnule Emanuel, cred ca nici in Romania nu mai tine smecheria.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              Răspuns la: Armatura nervometal

              Hei, nu ma obliga nimeni....numai ca am un var ce are o afacere in constructii, asa ca imi da mana (materiale, mana de lucru...nu asa...executam cu muncitori calificati si materiale certificate) ! Am vazut multe dracii, la viata mea, si sunt mai dispus la astfel de experimente. Fiecare cu pasarica lui...oricum una din tabere o va "pati" urat dupa realizarea "experimentului". Daca vreti lansam si un pariu ! Numai ca, fir-ar sa fie, timpul este problema.
              Ultima editare de spik1; 25.mai.2014, 14:49.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                Răspuns la: Armatura nervometal

                Cu conditia sa raportati si dimensiunile grinzilor de sustinere la suprafata desfasurata a unui planseu in marime naturala : daca grinzile de x dimensiuni rezista la deschiderea de 4 sau 5 m atunci , daca experimentul se face pe 1 m2 sa fie reduse la scara si grosimea grinzilor cas a fie concludent experimentul , altfel vorbim pasareste
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1026

                  Răspuns la: Armatura nervometal

                  Postat în original de coby
                  Cu conditia sa raportati si dimensiunile grinzilor de sustinere la suprafata desfasurata a unui planseu in marime naturala : daca grinzile de x dimensiuni rezista la deschiderea de 4 sau 5 m atunci , daca experimentul se face pe 1 m2 sa fie reduse la scara si grosimea grinzilor cas a fie concludent experimentul , altfel vorbim pasareste
                  facem altfel..va pplatesc eu drumul pana la galati...va suiti pe planseul din video si faceti ce teste vreti voi,vorbiti si cuu clientul care iam facut planseul..despre costuri si ce vreti voi..daca e asa ca mine va dau lopata aia promisa pe spinare la fiecare in parte...sa nu mai vorbiti fara sa cunoasteti...din partea mea poti sa pui armatura si cu beton pe ce vrei tu....dar sa aibe un arid de 60cm...cum am mai spus,planseul trebuie dimensionat de un proiectant....testul se face asa:grinzi de 10x15 suspendate...o sa trimita 1.5 mp(o foaie) o taiati in bucati de 60 cm si o asezati pe grinzi..apoi turnati beton..asteptati cateva zile si o testati cu greutate...

                  Comentariu

                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1026

                    Răspuns la: Armatura nervometal

                    Postat în original de coby
                    Cu conditia sa raportati si dimensiunile grinzilor de sustinere la suprafata desfasurata a unui planseu in marime naturala : daca grinzile de x dimensiuni rezista la deschiderea de 4 sau 5 m atunci , daca experimentul se face pe 1 m2 sa fie reduse la scara si grosimea grinzilor cas a fie concludent experimentul , altfel vorbim pasareste
                    stii ce este ala un planseu dimensionat de un proiectant? proiectantul iti spune pui atatea grinzi pe suparafata asta..daca lungimea este prea mare sau este nevoie de mai multa suprafata se pune alte grinzi pe dedesupt...ceva de genul ..se numeste planseu dimensionat,armatura de nervometal daca o asezi pe grinzi este acelas lucru...ce aberezi tu cu scara si grosimea grinzilor..tu chiar nu ai habar de nimic..esti pe alta lume....

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Armatura nervometal

                      N ai inteles la ce m am referit , ca de obicei esti pe langa ))
                      Experimentul nu se aplica la scara larga ( din motive financiare - lesne de inteles ) . Nu e totuna sa pui incarcatura pe 1 m2 cu sprijin la capete distanta de 1 m sau pe suprafata de 4 m lungime cu sprijin in capete ( pe distanta de 4 m ) . Acuma ai inteles ?
                      Ultima editare de coby; 25.mai.2014, 19:27.
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1026

                        Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                        Postat în original de coby
                        N ai inteles la ce m am referit , ca de obicei esti pe langa ))
                        Experimentul nu se aplica la scara larga ( din motive financiare - lesne de inteles ) . Nu e totuna sa pui incarcatura pe 1 m2 cu sprijin la capete distanta de 1 m sau pe suprafata de 4 m lungime cu sprijin in capete ( pe distanta de 4 m ) . Acuma ai inteles ?
                        eu am inteles,tu ai inteles? il facem la scara mica cu grinzi de 10x15,noi testam armatura cu nervometal la un arid de 60 cm,nu conteaza grinzile,caci in cazul in care facem planseul la o casa,lasam proiectantul sa ne dimensioneze,sa ne calculeze cate grinzi avem nevoie,la ce arid...daca avem o suprafata de 2x2 m proiectantul ne zice cate grinzisa punem,grosimea...daca avem o camera de 5 dx 6m proiectantul face proiectul in asa fel sa fie rezistent,proiectantul decide cate grinzi,cum si ce fel..,noi testam o armatura de nervometal cu 5 cm de beton prinsa pe doua grinzi,apoi pe centrul armaturi punem greutate,rezistenta planseului sunt grinzile de lemn dimensionate corect pe o anumita suprafata.

                        Comentariu

                        • intransingentul
                          Living Legend
                          • 26.iul.2012
                          • 1008

                          In atentia domnului Emanuelguzu.

                          Dupa cum am promis , am revenit.
                          Am gasit cateva pasaje foarte interesante in postarile facute de dumneavoastra .
                          Va rog sa comentati acele pasaje,bineanteles ca va fi greu pt dvs, dar nu este vina noastra .
                          Vom comenta fiecare declaratie in parte(atat eu cat si ceilalti forumisti).
                          Sunteti de acord sa incepem?

                          Sa incepem cu cateva minciuni.
                          Minciuni care au facut sa deruteze cititorul forumului.
                          Am cules din declaratiile dvs cateva propozitii care se bat cap an cap:

                          Va prezint cea mai noua,cea mai buna ,cea mai rezistenta tehnologie
                          Post 5
                          armatura de nervometal...trezitiva,se foloseste in europa de 100 de ani armatura de nervometal.
                          Post 12
                          nu exagerez deloc ca in lume se foloseste de 100 de ani,in spania daca cautati pe net se foloseste de 50 ani,si tehnologia este inventata in america de 100 de ani
                          Post 26
                          eu ce am scris confirm.
                          Minciuna nr 1.

                          Va rog sa explicati inconstanta in aceste postari pe care le-ati facut.
                          Puteti “ confirma ce ati scris” ?
                          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                          Comentariu

                          • mirceaknap
                            Living Legend
                            • 05.mar.2011
                            • 1411

                            Răspuns la: Armatura nervometal

                            Ce sa spun, este stilul dansului.
                            Putea face un colaj, si sa scrie:
                            "Va prezint cea mai noua tehnologie, veche de peste 100 de ani".
                            Cred ca era mai corect asa.

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Living Legend
                              • 26.iul.2012
                              • 1008

                              Răspuns la: Armatura nervometal

                              Am gasit o “chestie” foarte curioasa!

                              Post 3
                              va spun ca betonul care il torn eu pe armatura e la fel de greu ca sapa
                              Post 29
                              DACA EU AM SCRIS AICI O MINCIUNA IMI ASUM ORICE FEL DE RISC
                              Minciuna nr 2.

                              greutate specifica beton 2324 kg/mc
                              Greutate specifica sapa 1800kg/mc
                              Dupa cum observati este o diferenta de cca 500kg/mc.
                              Consider ca declaratia ati facuto intentionat .Pt a crea iluzia ca este un planseu la fel de usor ca acela la care se toarna sapa.
                              Si uite asa ati “usurat” planseul cu 25kg/mp.
                              Nici nu ma gandesc ca nu stiati ca betonul este mai greu,pt ca acest fapt ar arata nepriceperea dvs de 18 ani in constructii.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1026

                                Răspuns la: Armatura nervometal

                                continuati fara mine ...pana ajung testele,si vorbim apoi,dupa aceea va citez eu tot ce ati scris,sa vedem cine pe cine?,ati inceput sa jucati bine...dar nu cu citate amestecate care sa reiasa ce vreti voi,din postarile mele..continuati,dupa ce terminati si vin testele ,este randul meu,apoi ,eu vin pregatit,cu fisa tehnica tradusa si autorizata,montajul si folosinta armaturi,agrement tehnic tradus si legalizat,video l_am prezentat,testele sper ca apar in o saptamana sau doua,sa va vad atunci cum o scoteti la capat? dar nu mi_ar fi de mirare ca persoane ca voi sa vina cu alte aberatii...cum am mai spus,nu pe voi vreau sa va convig,dar cu ajutorul vostru reusesc sa prezint aceasta armatura de nervometal
                                Ultima editare de emanuelguzu; 26.mai.2014, 12:10.

                                Comentariu

                                Procesare...