Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    -rezultat: planseu masarda izolat termic si fonic.
    Va rog sa prezentati valoarea Rezistentei termice a unui planseu realizat conform solutiei dvs. si valoarea pentru atenuarea zgomotului in acelasi caz (dB).
    Ultima editare de Gemini; 30.mai.2014, 21:25.

    Comentariu

    • emanuelguzu
      Living Legend
      • 30.oct.2013
      • 1026

      Răspuns la: Armatura nervometal

      termobeton pe romaneste=Argilă expandată este un material izolant de origine ceramic cu o structură foarte poroasă, datorită extinderii la temperaturi ridicate.
      -http://www.weber.es/soluciones-ligeras-con-arlitareg-lecareg/ayuda-y-consejos/que-es-arlitareg-lecareg.html
      -cu google translate va descurcati singuri....acesta este termobeton,este un lut ceramic care se coace la 1200 grade pana se umfla si isi mareste dimensiune,din o bobita de ne 3mm de umfla pana la 2cm...pe intelesul domnului intrasigentu=POP CRON DE PORUMB,termobeton in amstec cu ciment nu merge caci se produce segregare,compozitia unui termobeton de face in felul urmator: o cantitate de POP CORN+O CANTITATE DE NISIP+O CANTITATE DE PIATRA DE MAXIM 2CM+APA SI CIMENT=TERMOBETON
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • emanuelguzu
        Living Legend
        • 30.oct.2013
        • 1026

        Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

        Postat în original de Gemini
        Va rog sa prezentati valoarea Rezistentei termice a unui planseu realizat conform solutiei dvs. si valoarea pentru atenuare azgomotului in acelasi caz (dB).
        aici aveti tabelul fisei tehnice a armaturi de nervometal,valoarea rezistentei termice si fonice depinde de compozitia termobetonului...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • intransingentul
          Living Legend
          • 26.iul.2012
          • 1008

          Răspuns la: Armatura nervometal

          Postul 113
          betonul e facut la betoniera, 22 lopeti cu 1 sac ciment,
          Ati schimbat reteta?
          Cui vindeti pop corn?
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Răspuns la: Armatura nervometal

            Va rog sa prezentati datele cerute si nu niste tabele in spaniola, care contin altfel de date.
            Rezistenta termica si atentuarea gomotului pentru orice solutie doriti dvs.
            Va rog sa prezentati declaratia de performanta pentru materialele de constructii, conform normelor europene in vigoare incepand din 2013, declaratie care inlocuieste declaratia de conformitate.
            Va pot solicita si agrementul tehnic obtinut de la o autoritate din Romania.
            Sunt foarte interesat sa stiu daca exista aceste documente legale si obligatorii.
            Ultima editare de Gemini; 30.mai.2014, 21:30.

            Comentariu

            • intransingentul
              Living Legend
              • 26.iul.2012
              • 1008

              Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

              Rezistenta la compresiune – Prin structura sa compacta si nedeformabila, argila expandata are o rezistenta la compresiune optima. Cu un dozaj unic de ciment granulele de AE se leaga intre ele, obtinandu-se betoane usoare capabile sa suporte incarcarile date de pavaje sau alte componente nestructurale.
              Izolare acustica – Structura celulara poroasa a AE duce la o buna absortie a zgomotului.din argila expandata se produc diverse materiale fonoabsorbante.
              Netul sa traiasca.
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • emanuelguzu
                Living Legend
                • 30.oct.2013
                • 1026

                Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                Postat în original de intransingentul
                Rezistenta la compresiune – Prin structura sa compacta si nedeformabila, argila expandata are o rezistenta la compresiune optima. Cu un dozaj unic de ciment granulele de AE se leaga intre ele, obtinandu-se betoane usoare capabile sa suporte incarcarile date de pavaje sau alte componente nestructurale.
                Izolare acustica – Structura celulara poroasa a AE duce la o buna absortie a zgomotului.din argila expandata se produc diverse materiale fonoabsorbante.
                Netul sa traiasca.
                poti sa faci un rezumat din ce ai scris mai sus?
                cate lucruri noi inveti de la mine...uite aici si pagina de unde ai copiat sa intelegi mai bine,vezi ca scrie si de plansee ... http://www.investconstruct.ro/pardos...expandata.html
                Ultima editare de emanuelguzu; 30.mai.2014, 22:26.

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1026

                  Răspuns la: Armatura nervometal

                  Va rog frumos...are cineva idee despre ce vorbim aici?
                  -planseu masarda cu structura de lemn(conform proiectului)
                  -armatura de nervometal
                  - beton p350(termobeton ,argila expandata,se mai numeste sau beton usor )
                  -nisip
                  -piatra sparta granulatie 20mm
                  -ciment si apa
                  -amestecul acestor materiale rezulta un beton usor,izolat termic si fonic care se toarna in armatura de nervometal,datorita granulatie de doar 20mm acest beton intra in nervurile armaturi formand armarea betonului,betonul fiind un material cu un o rezistenta mai scazuta la intindere,de aceea se armeaza betonele..
                  -aceasta este solutia unui planseu de masarda rezistent, izolat termic,fonic.
                  -argila expandita se foloseste si la flori domnul intrasigentul...dar asta nu insemana ca la planseu nu se foloseste,armatura de nervometal pe langa armarea betonului la plansee are mult mai multe intrebuintari,dar deocamdata sunt prea multe informatii si nu aveti timp sa se cautati pozele pe internet si apoi sa va dati cu parerea fara nici un fel de argumnet...o tineti langa ca ati demonstrat contrariul...ne puteti spune cum ati demonstrat contrariul? cu fotografii ? la mintea dumnavoastra beton p350 era cu totul altceva ,nici macar nu cunosteati termenul de p350 ,argila expandata este polistiren,apoi este argila,acum ce vreti sa demonstrati? ca se folosete la FLORI?...va faceti de ras singur...argila se foloseste si la elemnete structurale daca nu stiati...sau vreti sa duceti publicul in eroare...planseul si pereti unei cladiri sunt componente structurale..... ia vedeti scrie ceva de plansee?
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de emanuelguzu; 30.mai.2014, 22:57.

                  Comentariu

                  • Ranettius
                    Membru Marcant
                    • 18.oct.2005
                    • 592

                    Răspuns la: Armatura nervometal

                    Domnule, deja imi sare tandara. Ne iei de prosti pe toti de aici? Sau habar n-aveti sa cititi macar o pagina pe care chiar dvs o postati.. Ce naiba arata in poza de pe pagina aia de unde sustineti mandru ca o cunoasteti...?
                    Zice asa:
                    Straturi intermediare de izolatie argila expandata este utilizata pe scara larga in constructiile civile pentru realizarea sapelor usoare si izolante. Datorita greutatii specifice reduse, sapa cu AE permite inglobarea in masa ei a instalatiilor termice, electrice si sanitare, chiar in grosime mai mare, neincarcand suplimentar structura. Pentru stratul final e prevazuta o sapa clasica de grosime mica.
                    Dumneata poti face diferenta intre SAPA si PLANSEU ???

                    Daca nu, se explica in poza din material
                    , pe care am atasat-o aici: straturile sunt urmatoarele:
                    1. Finisaj pardoseala
                    2. Sapa usoara
                    3. Strat isolator de argila expandata
                    4. Planseu
                    5. Folie elastica pentru izolatie acustica si/sau bariera antivapori
                    Deci intai avem PLANSEU si apoi o sapa de-asta usoara pe care dvs o promovati ca putand INLOCUI planseul!!!

                    Eu nu inteleg de ce tot postati linkuri spre documente care VA CONTRAZIC in ceea ce sustineti. Asa ca ori ne credeti pe toti prosti, ori e exact invers.

                    Ca sa nu mai pomenesc si eu de intrebarea dlui intransigentul, legata de faptul ca la inceput promovati beton simplu, acum e altceva. Termobetonul oricum nu se amesteca cu nisip, ii scade astfel eficienta de izolare, asa ca e o incoerenta totala in afrmatiile dvs.

                    Termobetonul este un amestec de granule din polistiren expandat cu ciment si aditivi speciali. Se vinde la saci de 10 kg. La locul punerii in opera se combina cu apa si ciment, iar rezultatul este un beton usor... Pentru a imbunatati lucrabilitatea se poate adauga nisip, dar acesta va diminua capacitatea de izolare termica a materialului.

                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de Ranettius; 30.mai.2014, 22:57.

                    Comentariu

                    • Ranettius
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2005
                      • 592

                      Răspuns la: Armatura nervometal

                      PS.
                      1. In videoul ala de-l includeti in mai toate postarile (CHIAR, NU SE POATE INCHIDE ACEST TOPIC CHIAR SI PENTRU RECLAMA AGASANTA?) folositi termobeton sau ciment normal? Ca parca spuneati ca izolatia termica o face vata bazaltica pe care o asterneti peste asa-zisul planseu al dvs. Folositi si termobeton si pe deasupra vata?

                      2. Experimentul ala cu ce trebuia facut? cu termobeton sau cu beton mormal?

                      Astept un raspuns in care citati 2-3 definitii ale materialelor de constructie, fara legatura cu nimic...

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                        Postat în original de emanuelguzu
                        Va rog frumos...are cineva idee despre ce vorbim aici?
                        .........
                        Nu are nimeni nici cea mai vaga idee , la modul de informatii amestecate , ba ca e sapa de beton ba ca e placa de beton ba e termobeton , o intoarceti la stanga si la dreapta numai adevarul nu l spuneti ; este o adevarata bataie de joc cate minciuni si citate care n au legatura cu topicul , ati postat .
                        Pana la urma ori faci placa de beton cu armatura traditionala - planseu de beton armat , ori faci din scandura / osb - planseu din lemn .
                        Planseul prezentat in acest topic , din beton / termobeton de 5 cm pr o plasa de 0,5 mm grosime pe grinzi de lemn , nu intruneste caracteristicile unui planseu circulabil , nu are proprietati fonoizolante si nici termoizolante fara ajutorul altor materiale .
                        P.S. Nu stiu de ce se accepta continuarea acestui topic ( poate din cauza traficului , acest site ajunge in top ? ) intru cat din cap pana in coada , initiatorul topicului nu a adus nici un argument valabil care sa ateste cele prezentate doar povesti si vorbe fara noima - " eu stiu mai bine ca toti ca doar eu il folosesc " .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1026

                          Răspuns la: Armatura nervometal

                          din aceeasi pagina va citez:Beton usor si beton structural usor Argila expandata e utilizata la realizarea betoanelor usoare pentru straturile izolante cu caracteristici ridicate la rezistenta la foc. Se pot realiza si betoane structurale usoare folosite la plansee mai ales la consolidari.
                          -domnilor materialele de constuctii nu au o singura utilizare... eu am adus argumente,video, tabel de calcul dupa fisa tehnica,explicatii -
                          -domnul coby? ce argumente ati adus dumneavoastra si colegi? armatura de nervometal se foloseste altceva decat plansee...ca asa ati vazut voi in poze...beton p350 se foloseste la altceva ...ca la mintea voastra materialele de constructii se folosesc doar la un singur lucru...hai ca va zic o vorba din popor..."a los cerdos no se le dan perlas"...ce inseamna? inseamna ca nu trebuie sa dai oportunitati celor care nu le merita,caci tot efortul tau va fi degeaba, exact cum un cerdo nu poate aprecia perlele...asa sunteti voi,va dau tehnologie..in loc sa va puneti mintea sa ganditi ..cautati pe internet citate si poze extrageti ce va convine si le aduceti ca argumnete...dedeaba dau perle a los cerdo...caci nu stie sa le aprecieze...cum sa faci o promovare unor astfel de oameni? eu spun ca scandura este un material de constructii si voi imi spuneti ca scandura este un lemn si se foloseste la foc pentru incalzirea casei...chiar nu ganditi deloc...ai rog pe domni moderatoriri le blocheaza accesul persoanelor care habar nuu au de constructii si amestecul de materiale....ori sa inchida subiectul asta,nu se poate discuta cu aceste persoane...dumneata imi spui mie ca 5 cm de beton la un arid de 60 cm nu rezista...iti spun eu ca rezita si fara armatura...ia un caac de la o canalizare ,sau cumpara din comert un capac de beton de 5 m si punetil sub perna...poate vizezi ceva frumos...tehnologia asta e folosita in spania si e testata,tu esti mai destept caci ai gasit poze pe net cu armatura de nervometal si la alte utiilizari....daca stii asa multe ar trebui sa stii ca armatura de nervometal se fabrica in 3 sortimete...grosime de 0.3 grosime de 0.4 grosime de 0.5...grosimea de 0.5 este pentru plansee...grosimea de 0.4 se foloste la acoperis...grosimea de 0.3 se foloseste la diferite forme geometrice...nu se poate sa ne dam cu parerea dupa cum ne convine noua...trezestete...marerialel de constructii au multiple utilizari....va rog frumos domnilor moderatori...ori blocati persoanele care invata meserie si isi da cu parerea si trag concluzii despre o tehnologie din poze de pe internet...ori inchideti acest subiect..nu exista mijloc de comunicare cu astfel de persoane..este impozibil sa vina cu o explicatie sau un argument...copiaza dupa internet din o descriere a unui produs ce le convine.....

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1026

                            Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                            Postat în original de coby
                            Nu are nimeni nici cea mai vaga idee , la modul de informatii amestecate , ba ca e sapa de beton ba ca e placa de beton ba e termobeton , o intoarceti la stanga si la dreapta numai adevarul nu l spuneti ; este o adevarata bataie de joc cate minciuni si citate care n au legatura cu topicul , ati postat .
                            Pana la urma ori faci placa de beton cu armatura traditionala - planseu de beton armat , ori faci din scandura / osb - planseu din lemn .
                            Planseul prezentat in acest topic , din beton / termobeton de 5 cm pr o plasa de 0,5 mm grosime pe grinzi de lemn , nu intruneste caracteristicile unui planseu circulabil , nu are proprietati fonoizolante si nici termoizolante fara ajutorul altor materiale .
                            P.S. Nu stiu de ce se accepta continuarea acestui topic ( poate din cauza traficului , acest site ajunge in top ? ) intru cat din cap pana in coada , initiatorul topicului nu a adus nici un argument valabil care sa ateste cele prezentate doar povesti si vorbe fara noima - " eu stiu mai bine ca toti ca doar eu il folosesc " .
                            cum sa nu indeplineasca caracteristicile unui planseu circulabil? tu habar nu ai de constructii...in primul rand cauta definitia unui planseu..sa vezi ce reprezinta un planseu...recomanzi la oameni sa folosesca lemn sau osb..pai ala e planseu sau podina...scartaie din toate incheieturile si mai crapa si rgipsul pe dedesupt....planseul cu armatura de nervometal,beton usor granulatie max 20mm piatra,nisip ,ciment si argila expandata ofera rezistenta,izolare termica si fonica...habar nu ai de constructii....auzi planseu circulabil cu osb...pai tu compari armatura de nervometal si beton cu osb_ul? esti caz pierdut ...nu ma mira...daca tu recomanzi planseu cu scandura ...cum ai spus chiar tu,faci soba jos si incalzeste cabana pana sus...tu toata lumea isi face cabane mai coby...totusi intereseazate ce conditii trebuie sa indeplineasca un planseu...auzi...osb...fati tu la tine la casa cu osb,sa te reclame vecini ca faci galagie cand mergi prin casa...macar ai prezentat si tu un planseu...trebuia sa zici asa:ma emanuel guzu....un planseu se face asa...din x si y motive...nu ai facuto ai preferat sa cauti poze pe internet si sa imi zici mie ca armatura de nervometal se foloseste la acoperis si forme geometrice...asa este dar ca orice material are o intrebuintate...domni de la misiunea casa stiu mai bine ca produsul CERESIT este de mai multe categorii si se foloseste la multiple aplicatii in constructii...dar la mintea ta daca e ceresit si vezi in o poza ca se foseste la gresie ...si cineva iti spune ca a pus si faianta cu acelas ceresit tu adici argumnete fara temei...ca e ca tine ca tu esti destept...ca ai vazut in poze...si ai luat citate din texte care tiau convenit...

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: Armatura nervometal

                              Mama are o vorba (din poporul Roman): 'Inteleptul cedeaza primul'
                              Daca subiectul asta ar fi fost discutat pe maidan, da, inteleptul trebuia sa cedeze primul. In cazul nostru vad ca toata lumea cere inchiderea subiectului, dar va rog, inteleptilor, nu ne lasati 'cu ochii in soare'. Mai mult chiar, consider ca inteleptul - cel care cunoaste subiectul, este dator sa lamureasca problema.
                              Personal, cand am discutat cu arhitectul si structuristul care au lucrat la casa mea, mi-au propus pentru mansarda planseu de lemn. Le-am spus doar ca nu vreau sa scartaie si ambii au trecut la beton. Ma gandesc acum ce as fi facut daca mi-ar fi propus solutia dezbatuta aici?...
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

                                Postat în original de mbostangiu
                                .........
                                Personal, cand am discutat cu arhitectul si structuristul care au lucrat la casa mea, mi-au propus pentru mansarda planseu de lemn. Le-am spus doar ca nu vreau sa scartaie si ambii au trecut la beton. Ma gandesc acum ce as fi facut daca mi-ar fi propus solutia dezbatuta aici?...
                                Si ce virsta aveau ? Intreb si eu deoarece multi nici nu cunosc noile materiale si posibilitatile lor de folosire .
                                Si eu am fost reticent la aceasta solutie , dar exista si are aplicabilitate . Dupa ce mi-am scos "ochelarii " am vazut unde si cum se poate folosi .
                                .............
                                Revenind la mansarda dvs si scirtiitul , eu fara sa fiu proiectant sau structurist , daca va fac o podea de lemn cu materiale uzuale , nimic deosebit , si nu scirtiie , cit imi platiti ????
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...