Armatura nervometal

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1417

    Răspuns la: Armatura nervometal

    Postat în original de emanuelguzu
    hai ca va zic o vorba din popor..."a los cerdos no se le dan perlas"
    Care popor?
    Al cui popor?
    Cred ca dumneata vrei sa ne inveti si proverbele spaniole.
    Mai bine ai avea grija ce scri aici,de la beton 22lopeti la sac ai dato in granule de polistiren apoi in argila expandata.

    Postat în original de emanuelguzu
    asa sunteti voi,va dau tehnologie..in loc sa va puneti mintea sa ganditi
    Care tehnologie?
    Cálculos para hormigón P = 350 (175 kg/cm de resistencia y árido de 20mm máximo) .
    Calcule pentru beton P = 350 (175 kg/cm rezistenta si aride 20 mm maxim).
    Explicane si noua cum vine treaba asta?
    175kg/cm la un arid de 2 cm
    Cred ca inseamna :175 kg la o deschidere de doar 2 cm.

    Un proiect romanesc in care sa gasim tehnologia dumitale ne poti arata?

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1417

      Răspuns la: Armatura nervometal

      Ceva care va intereseaza:

      Legea nr.10 privind calitatea în construcţii
      Art. 9. - Sistemul calităţii în construcţii se compune din:
      c) agrementele tehnice pentru noi produse şi procedee;

      Art. 10. Prin reglementările tehnice se stabilesc, în principal, condiţiile minime de calitate cerute construcţiilor, produselor şi procedeelor utilizate în construcţii, precum şi modul de determinare şi de verificare a acestora.

      Art. 12. - Agrementele tehnice pentru produse, procedee şi echipamente noi în construcţii stabilesc, în condiţiile prezentei legi, aptitudinea de utilizare, condiţiile de fabricaţie, de transport, de depozitare, de punere în operă şi de întreţinerea a acestora.
      La lucrările de construcţii care trebuie să asigure nivelul de calitate conform cerinţelor se vor folosi produse, procedee şi echipamente tradiţionale, precum şi altele noi pentru care există agremente tehnice corespunzătoare.
      Obligaţii şi răspunderi ale executanţilor
      f) utilizarea în execuţia lucrărilor numai a produselor şi a procedeelor prevăzute în proiect, certificate sau pentru care există agremente tehnice, care conduc la realizarea cerinţelor, precum şi gestionarea probelor-martor; înlocuirea produselor şi a procedeelor prevăzute în proiect cu altele care îndeplinesc condiţiile precizate şi numai pe baza soluţiilor stabilite de proiectanţi cu acordul investitorului;
      k) remedierea, pe propria cheltuială, a defectelor calitative apărute din vina sa, atât în perioada de execuţie, cât şi în perioada de garanţie stabilită potrivit legii;
      Sancţiuni
      Art. 31. - Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi proiectarea, verificarea, expertizarea, realizarea unei construcţii ori executarea de modificări a acesteia, fără respectarea reglementărilor tehnice privind stabilitatea şi rezistenţa, dacă acestea ar putea produce una sau mai multe dintre următoarele consecinţe: pierderi de vieţi omeneşti, vătămare gravă a integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, distrugerea totală sau parţială a construcţiei, distrugerea ori degradarea unor instalaţii sau utilaje importante, ori alte consecinţe deosebit de grave.

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

        Postat în original de Mircea G
        ...Revenind la mansarda dvs si scirtiitul , eu fara sa fiu proiectant sau structurist , daca va fac o podea de lemn cu materiale uzuale , nimic deosebit , si nu scirtiie , cit imi platiti ????
        Fara suparare, daca nu sunteti proiectant eu nu va angajez pentru treaba de proiectant chiar daca stiu ca sunteti foarte bine pregatit profesional si nici dvs. nu ar trebui sa oferiti servicii fara acoperire legala.
        Poate ca nu am avut norocul sa intalnesc podea de lemn facuta de dvs. si stiu ca e vital sa ai o executie foarte buna pentru rezultatele asteptate (aici tin cont si de raportul pret/calitate).
        Oricum, avand in vedere ca nu ma pricep, ascult de profesionisti cu atat mai mult cu cat solutia este clasica si probata de zeci de ani. Asta nu inseamna ca am ochelarii pe nas ci doar ca nu sunt dispus sa experimentez pe casa mea.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • intransingentul
          Living Legend
          • 26.iul.2012
          • 1006

          Răspuns la: Armatura nervometal

          Beton usor si beton structural usor Argila expandata e utilizata la realizarea betoanelor usoare pentru straturile izolante cu caracteristici ridicate la rezistenta la foc. Se pot realiza si betoane structurale usoare folosite la plansee mai ales la consolidari.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foto 14.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	11,8 KB 
ID:	616775


          1.Beton usor
          2.Armatura

          Credeti ca acest planseu dat exemplu in foto are doar 5 cm grosime?

          Gasiti alta reteta de beton.
          Exemplu: cu fibra de sticla,polimeri,fibre metalice.
          Puteti sa va jucati oricat cu reteta de beton.
          La costuri vati gandit?
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1027

            Răspuns la: Răspuns la: Armatura nervometal

            planseu masarda cu structura de lemn(conform proiectului)
            -armatura de nervometal
            - beton p350(termobeton ,argila expandata,se mai numeste sau beton usor )
            -nisip
            -piatra sparta granulatie 20mm
            -ciment si apa
            -amestecul acestor materiale rezulta un beton usor,vascos,izolat termic si fonic care se toarna in armatura de nervometal,datorita granulatie de doar 20mm acest beton intra in nervurile armaturi formand armarea betonului,betonul fiind un material cu un o rezistenta mai scazuta la intindere,de aceea se armeaza betonele..
            -aceasta este solutia unui planseu de masarda rezistent, izolat termic,fonic.
            domnilor,va faceti de ras...cu astfel de afirmatii...un tabel de calcul nu sunteti in stare sa il cititi...dar poze si pareri stiti sa dati..REPET...materialele de constructii au multiple utilizari in constructii..pana mai ieri nic macar nu stiati ce este ala p350 si argila expandata...ati cautat pe internet si veniti acum cu tampenii sa imi spuneti mie...cum va lasa oameni astea sa dati sfaturi cand voi nu stiti nici pentru voi...
            Ultima editare de emanuelguzu; 31.mai.2014, 09:01.

            Comentariu

            • PowerMC
              Administrator
              • 02.mai.2007
              • 2237

              Răspuns la: Armatura nervometal

              Dupa cum observ, informatiile se repeta intr-un ritm deranjant. Aceleasi imagini, aceleasi argumente repetate si necloncludente, aceleasi atitudini.
              Voi inchide acest topic pana la o solicitare serioasa de discutie, ce poate veni din partea oricui.
              Imediat ce avem putin timp disponibil vom curata topicul de pasajele sterile.
              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

              Community Manager MC

              Comentariu

              Procesare...