Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bratosin
    Incepator
    • 12.iun.2014
    • 8

    Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

    Va salut domnilor!
    Sunt nou pe acest forum si caut o solutie avizata si pertinenta pentru problema cu care ma confrunt.
    Concret, ma aflu in postura de a renova o cladire din 1918, mai corect de a restaura aceasta cladire. Lucrez cu o firma pentru care problemele ridiate de operatiile presupuse in acest demers nu constituie o piedica, dar pentru ca intotdeauna exista o excceptie, nici cazul meu nu este diferit: oamenii nu stiu sa realizeze consolele laterale ferestrelor, parte componenta a ancadramentelor. Restul, tot ceea ce este profil, realizeaza din ciment, utilizand sabloane.
    Aflandu-ma in aceasta situatie, avand avantajul studiilor si abilitatilor mele artistice, am decis sa ma descurc singur in realizarea respectivelor console. Am modelat in lut ceea ce am dorit sa realizez, peste modelul realizat in lut am turnat un strat de ipsos obtinand astfel un negativ, in acest negativ am turnat ipsos obtinand pozitivul, acestuia din urma i-am facut un alt negativ (matrita flexibila) din cauciuc siliconic precum si camasa de ranforsare. Cu matrita obtinuta la final, am inceput sa multiplic aceste console, realizandu-le tot din ipsos de modelaj.
    Problema pentru mine abia acum apare. Nu stiu cum sa tratez consolele din ipsos in vederea impermeabilizarii acestora, pentru a face fata intemperiilor.
    Am auzit ca s-ar trata cu alcool si ulterior cu formol, devenind astfel rezistente la intemperii. S-a mai lansat ideea ca dupa acest tratament sa fie date cu un strat subtire de tinci impermeabil, sau adeziv pentru polistiren, iar la final cu var/vopsea impermeabila de exterior. Acest ultim aspect nu stiu cum s-ar putea realiza, avand in vedere ca forma consolelor este una complexa, iar vascozitatea tinciului sau adezivului este una ridicata, ceea ce nu permite o aplicare cu pensula, fara a afecta detaliile consolelor.
    Astept opinii avizate.

    Va multumesc anticipat si va salut cu respect.
    Ultima editare de bratosin; 12.iun.2014, 12:02.
  • intransingentul
    Membru Marcant
    • 26.iul.2012
    • 996

    #2
    Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

    Din ciment nu le puteti turna?
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6866

      #3
      Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

      Ulterior nu se vopsesc ? Cu lavabil siliconic de orice nuanta .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • mirceaknap
        Living Legend
        • 05.mar.2011
        • 1410

        #4
        Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

        Folositi rasina epoxidica.

        Comentariu

        • costinell_mc
          Membru Marcant
          • 30.iul.2011
          • 345

          #5
          Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

          Le faceti foarte usor si exact cum erau cele vechi din polistiren decupat pe CNC 3d
          vopo.ro
          aquarell.ro
          sunt f multi altii ... eu v-as ajuta dar nu pot decat in 2 dimensiuni sa tai

          Comentariu

          • bratosin
            Incepator
            • 12.iun.2014
            • 8

            #6
            Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

            Teoretic, se pot turna si din ciment. Practic, pana acum nu am turnat in ciment si nu cunosc tehnologia. Banuiesc ca cimentul se foloseste in amestec cu var, nisip etc. timpul de intarire la ciment este mult mai mare comparativ cu ipsosul, ceea ce pentru mine este un dezavantaj. Am o singura matrita si nu am timp sa astept.
            Ulterior se vopsesc, evident, cu lavabil de exterior, presupun ca siliconic.
            M-am gandit la rasina epoxidica, dar m-am mai gandit ca aceasta va crea o suprafata lucioasa la care, ulterior, nu va mai adera un eventual tinci, adeziv, vopsea lavabila.
            Cunosc solutia cu ornamentele din polistiren, avand la suprafata un strat de adeziv, praf de piatra, sau ce o fi acela. Ideea este ca am vazut astfel de ornamente montate in urma cu 2-3 ani si am fost dezamagit. Nu au rezistenta mecanica buna, fiind vulneraile la tot felul de chestiuni precum grindina, crengile cazute si in special la vandalism. In plus, ceea ce am observat la profilele din polistiren, crapa la imbinari. Nu in ultimul rand, mie nu-mi place polistirenul si nu inteleg nici motivul pentru care, in situatia cand in alte tari se adopta solutii mult mai bune, inclusiv in Germania, tara de unde am imprumutat acest tip de termosistem, noi continuam indarjiti cu polistiren. In fine, ideea este ca incerc sa fac o casa nu butaforie de studio cinematografic
            Va multumesc pentru raspunsuri.

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1410

              #7
              Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

              M-am gandit la rasina epoxidica, dar m-am mai gandit ca aceasta va crea o suprafata lucioasa la care, ulterior, nu va mai adera un eventual tinci, adeziv, vopsea lavabila.
              Suprafata va deveni aderenta daca in rasina veti pune putin nisip fin.

              Comentariu

              • bratosin
                Incepator
                • 12.iun.2014
                • 8

                #8
                Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                Multumesc pentru idee. Voi experimenta.

                Comentariu

                • bambucea
                  Membru Marcant
                  • 13.iun.2014
                  • 313

                  #9
                  Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                  Se poate utiliza o amorsa pe baza de latex, care asigura impermeabilitatea cat si aderenta urmatoarelor straturi necesare finisarii.

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2012
                    • 996

                    #10
                    Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                    Postat în original de bratosin
                    Teoretic, se pot turna si din ciment. Practic, pana acum nu am turnat in ciment si nu cunosc tehnologia. Banuiesc ca cimentul se foloseste in amestec cu var, nisip etc. timpul de intarire la ciment este mult mai mare comparativ cu ipsosul, ceea ce pentru mine este un dezavantaj. Am o singura matrita si nu am timp sa astept.
                    Ulterior se vopsesc, evident, cu lavabil de exterior, presupun ca siliconic.
                    M-am gandit la rasina epoxidica, dar m-am mai gandit ca aceasta va crea o suprafata lucioasa la care, ulterior, nu va mai adera un eventual tinci, adeziv, vopsea lavabila.
                    Cunosc solutia cu ornamentele din polistiren, avand la suprafata un strat de adeziv, praf de piatra, sau ce o fi acela. Ideea este ca am vazut astfel de ornamente montate in urma cu 2-3 ani si am fost dezamagit. Nu au rezistenta mecanica buna, fiind vulneraile la tot felul de chestiuni precum grindina, crengile cazute si in special la vandalism. In plus, ceea ce am observat la profilele din polistiren, crapa la imbinari. Nu in ultimul rand, mie nu-mi place polistirenul si nu inteleg nici motivul pentru care, in situatia cand in alte tari se adopta solutii mult mai bune, inclusiv in Germania, tara de unde am imprumutat acest tip de termosistem, noi continuam indarjiti cu polistiren. In fine, ideea este ca incerc sa fac o casa nu butaforie de studio cinematografic
                    Va multumesc pentru raspunsuri.
                    Cate bucati trebuie sa turnati?
                    Betonul facut cu o consistenta fluida va face ca toate detaliile formei sa iasa la o calitate foarte buna.
                    Dupa cca 24 de ore se poate scoate din forma.
                    Ramaneti cu pozitive rezistente care in timp vor demonstra diferenta intre ipsos si ciment.
                    Nu mai necesitata alte tratamente.
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • bratosin
                      Incepator
                      • 12.iun.2014
                      • 8

                      #11
                      Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                      Am nevoie de 20 bucati. Am apucat deja sa torn 10. De asemenea, timpul ma preseaza. Nu pot astepta o uscare atat de indelungata, in conditiile in care utilizez o singura matrita. Din ipsos, in cca 3 ore (timpul disponibil zilnic) realizez 2 bucati. Mai mult, ipsosul, alaturi de teracota, reprezinta materialu folosit acum cca. 100 de ani si nu numai, la realizarea stucaturilor de interior si exterior. Atata vreme cat sunt foarte multe case inca nerestaurate, avand deci ornamentatia initiala, zic eu ca nu am motive sa-mi fac probleme. In plus, am mari indoieli ca voi apuca sa vad cum s-au comportat consolele mele peste 40-50 de ani si cu atat mai putin peste 100
                      In concluzie, tratamentul ipsosului pentru a rezista intemperiilor este ceea ce ma intereseaza.
                      Multumesc tuturor.

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1000

                        #12
                        Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                        ipsos nu este recomandat in spatii umede sau la exterior...chiar si tratat,cautati alte variante(parerea mea)

                        Comentariu

                        • FilipT
                          Membru Marcant
                          • 15.feb.2009
                          • 695

                          #13
                          Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                          Ati facut armarea ipsosului in vre-un fel?

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1000

                            #14
                            Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                            am armat la interior profile de ipsos care le-am lipit tot cu ipsos...nu are relevanta armarea cu folosirea ipsosului la exterior...repet,este parerea mea,din puntul meu de vedere nu prezinta si nimeni nu poate oferi o garantie in timp a ipsolului la exterior,chiar si tratat...

                            Comentariu

                            • bolognesi
                              Incepator
                              • 28.sep.2012
                              • 97

                              #15
                              Răspuns la: Stucatura exterioara (decoratiuni de fatada)

                              Da aveti dreptate, la exterior dar si chiar la interior la un mediu umed ipsosu va avea de suferit, in timp cu multa umiditate se va sfarmita iar o metoda suta la suta de protejare nu am auzit sa fie care sa aiba roade pe un timp indelungat. Ca o paranteza cei ce fixeaza dozele de curent cu ipsos in timp pot sa confirme ca tencuiala va crapa in jurul lor iar in baie dupa ani la o bruscare mai seriasa uni au ramas cu doza in mana.

                              Comentariu

                              Procesare...