Probleme planseu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Twist
    Incepator
    • 31.ian.2015
    • 40

    #16
    Răspuns la: Probleme planseu

    Hai sa limpezim putin ideile pana aici.
    Vad ca e si domnu Guzu de acord totusi ca nu e buna solutia cu shapa peste grinzi de lemn.
    Pai si atunci, ce tot il mai sfatuiesti pe om sa se complice cu tot felul de armaturi gen nervometal?
    Nu-i mai simplu sa scoata porcaria de shapa si sa-si faca o podea normala cu lemn/osb si parchet laminat ?
    E si cea mai ieftina si cea mai sigura cale de a intra in normalul unei constructii care nu a fost facuta normal de la inceput...

    Dupa ce m-am intrebuintat destul de mult sa inteleg ce vrei sa zici mister guzu, am retinut punctul de vedere ca planseul apasa cu totul pe toata structura de grinzi, care se sprijina pe centura etc etc. Tu sustii ca n-are cum sa se rupa, sa faca burta betonul ala de 5cm , eu zic totusi ca nu-i asa o masa compacta si rezistenta cum crezi, daca erau 5cm de otel mai ziceam sa nu se crape/indoaie. Poti sa bagi in el cate armaturi de nervometal vrei, nu trebuie sa se sustina doar pe sine, ci si toata mobila din casa, basca locuitorii casei.
    Cum a zis si coby, placa de beton e placa de beton (mult mai groasa, mult mai armata, integrata in structura de rezistenta a casei) , iar planseul de lemn e planseu de lemn. Cele doua materiale de constructii nu se combina cu succes, restul e cancan...

    As mai face o mica observatie pe tema asta.
    N-am inteles niciodata de ce fac romanii compromisul asta, casa cu etaj fara planseu de beton.
    Am destui cunoscuti care si acum regreta, fara exceptie, ca n-au turnat placa de beton si au ales sa faca planseu de lemn. Acum se plang ca se aude tot de sus, ca au diverse probleme etc.
    E un exemplu clar de economie prost inteleasa, ori ai bani sa faci o casa cu etaj cum trebuie, ori n-o mai faci...Nu discut aici de casele pe structura de lemn integrala, ma refer doar la cazurile de case din beton/zidarie , la care unii au senzatia ca fac economie nemaiturnand inca o placa intre etaje. Ca sa dreaga mai apoi busuiocul mai toarna si cate o shapa pe lemn, sa fie acolo...mai un stalp dedesubt de sustinere, in mijlocu camerei etc...te doare mintea nu alta.

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Probleme planseu

      Postat în original de Twist
      Am destui cunoscuti care si acum regreta, fara exceptie, ca n-au turnat placa de beton si au ales sa faca planseu de lemn. Acum se plang ca se aude tot de sus, ca au diverse probleme etc.
      Nu numai economia determina astfel de solutii constructive.
      "Meseriasii" propun si sustin astfel de variante constructive pentru ca ii avantajeaza si ii scuteste de cofraje, stalpi de sustinere, elimina timpul de "gol de lucru" determinat de intarirea betonului si munca mai putina si bani la fel.
      Mai rau este ca se lucreza fara proiect si fara niste calcule minime de rezistenta.

      Comentariu

      • Twist
        Incepator
        • 31.ian.2015
        • 40

        #18
        Răspuns la: Probleme planseu

        Cine construieste dupa cum ii canta meseriasii isi merita soarta.
        Eu am adus acum cativa ani doi baieti sa-mi tencuiasca bucataria si mi-au cerut 20 (douazeci) de saci de ciment pt. o bucatarie de 4x4.
        I-am dat afara in palme, nu glumesc, l-am luat la bataie pe unul din ei pt. tupeul de a ma prosti pe fata (stia ca nu voi sta cu ei, fiind plecat din oras).
        Cel ce a facut tencuiala a folosit 3 saci, cum sa nu-l arzi cand vrea sa te faca un borfas de 17 saci de ciment la o tencuiala ?!
        Ultima editare de Twist; 10.feb.2015, 18:52.

        Comentariu

        Procesare...