placare exterioara cu rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ionut_2103
    Incepator
    • 30.mai.2006
    • 2

    placare exterioara cu rigips

    Salutare la toata lumea! Am si eu o rugaminte, si va rog sa ma ajutati! Balconul meu are o portiune "goala" (adica un grilaj pe o portiune de 2,40 m) si as vrea sa stiu daca pot sa o plachez cu rigips "verde", iar pe interior sa fac termoizolatia cu polistiren expandat (de 5 cm). Rigipsul va fi tencuit si zugravit...Credeti ca va fi afectat de ploaie, vant, soare, etc....? ar fi mai bun b.c.a?
    M-am gandit la rigips deoarece placile de b.c.a nu pot fi tencuite dupa realizarea zidului, iar eu as dori sa dau o fata "frumoasa" exteriorului prin vopsirea cu vopsea lavabila de exterior
    catalin ionut
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Nu va rezista la intemperii gipscartonul. Eu unul, prefer ca partea de jos a balconului sa fie zidita (pana undeva la inaltimea de 1 - 1.1m) si pentru aceasta as opta pentru BCA de 10cm. Pe interior puteti apoi sa izolati in sistemul cu gipscarton.

    Nu stiu configuratia balconului dar cu siguranta cu un mic efort vei putea tencui pe exterior si apoi vopsi cu lavabila de exterior.


    Observatie: gipscartonul nu se tencuieste.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • ionut_2103
      Incepator
      • 30.mai.2006
      • 2

      #3
      Multumesc mult de raspuns!
      Asa m-am gandit si eu (ca gipscartonul nu va rezista intemperiilor) si am ramas surprins cand meseriasul mi-a propus sa facem astfel.
      Initial vorbisem de placare cu b.c.a. Oricum stau la etajul 8 si chiar daca nu se tencuieste pe exterior, de jos nu se va vedea asa de urat. De fapt conteaza calitatea in final nu?
      La rigips pot avea surprinze in max 1-2 ani cu toata termoizolatia mea, cred ca pot apare infiltratii nu?
      catalin ionut

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru Marcant
        • 25.ian.2006
        • 401

        #4
        Exista placi de"beton"ca cele de gips carton,astfel poti placa pe exterior fara probleme.este plana si cred ca exista cineva care se pricepe la finisaje sa te sfatuiasca cum se amorseaza,gletuieste si respectiv zugraveste suprafata rezultata.
        e mult mai usor decat zidaria care trebuie armata si ocupa si mai putin spatiu.
        KATA

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Daca vrei vei reusi sa tencuiesti si in cazul BCA este obligatoriu. BCA este un material puternic absorbant.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...