Eliminare scoarta de pe lemnul acoperisului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ursulcarpatin
    Incepator
    • 28.mar.2016
    • 16

    Eliminare scoarta de pe lemnul acoperisului

    Buna ziua,
    Casa este la rosu, caramida este pusa pe casa. Am observat ca in pod unele din lemne au coaja, iar daca indepartez coaja pot vedea in unele locuri carii. Stiu de existenta substantelor anti-carii, dar inainte de aplicare trebuie data jos coaja respectiva. In unele locuri accesul este dificil.
    Am incercat cu dalta si ciocan, dureaza o vesnicie; am incercat cu flex cu disc diamantat, dar e dificil (flexul e greu, lemnul se incalzeste, pericol de accidentare, posibilitate de sfasiere a membranei de sub tigla). M-am gandit sa incerc cu o scula electrica de slefuit, dar cred ca acelea nu sunt facute pentru indepartare coaja, ci mai mult pentru finisare.
    Asadar, Puteti sa imi dati sfat cu ce scula (electrica, de preferat) pot face treaba asta cat mai usor?
    Va multumesc mult
    Dă-i, Doamne, românului .... mintea de pe urmă
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2236

    #2
    Răspuns la: Eliminare scoarta de pe lemnul acoperisului

    De regula scoarta lemnului care estemontat de ceva vreme se idneparteaza usor.
    Lucrarea se face manual, din pacate, de exemplu va trebuie un spaclu suficient de rigid si un ciocanel, plus ceva rabdare.
    Ulterior aplicati o solutie de tratament lemn.
    Se poate curata doar ce este accesibil, daca acest lucru nu a fost facut la momentul montarii acoperisului in zonele ascunse nu aveti ce face.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • ursulcarpatin
      Incepator
      • 28.mar.2016
      • 16

      #3
      Răspuns la: Eliminare scoarta de pe lemnul acoperisului

      Multumesc. Am utilizat un ciocan si o dalta, si lemnul arata mai bine deja.
      Am avut o descoperire intamplatoare - am facut fum in casa si am vazut ca insectele care inteapa lemnul erau profund deranjate si au iesit din scanduri si le-am putut vana mai usor (va rog nu va dati foc la casa ).
      Nu stiu sa va zic de actiunea fumului asupra larvelor care sunt deja in lemn. Am aflat ca in vechime, la sate, afumatoarea era in pod, langa cosul de la soba. Asa ca lemnul era protejat contra insectelor.
      Dă-i, Doamne, românului .... mintea de pe urmă

      Comentariu

      Procesare...