Parere utilizare glet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • MarcuMarin
    Incepator
    • 11.oct.2014
    • 29

    Parere utilizare glet

    Salut ,

    Revin cu o noua nelamurire... referitoare la peretii casei... (sper ca nu sunt prea cicalitor ) insa chiar imi sunt foarte utile sfaturile voastre.

    Anul trecut am terminat de tencuit si am dat imediat cu tinci peste.

    Acum electricianul care imi monteaza prizele si intrerupatoarele zice ca le prinde in ipsos si ca trebuie sa dau cu glet peste tinci si peste acel ipsos in care le prinde ca sa nu se vada diferente de nuanta intre lavabila data peste tinci si cea data peste ipsosul de la prize / intrerupatoare...

    Eu sincer nu as mai da cu glet peste tinci... ci doar lavabila... insa daca iese urat datorita ipsosului de la prize si intrerupatoare (asemanator unor pete) fiind intr-o parte lavabila peste tinci si dincolo lavabila peste ipsos... Chiar pot sa apara aceste probleme de nuanta (pete) langa prize/intrerupatoare daca dau doar cu lavabila peste tinci si peste ipsos ?

    Ce pot face, sa dau cu o lavabila mai buna, sa dau cu tinci peste ipsos si apoi cu lavabila, pot prinde acele prize si in altceva decat acel ipsos ceva care sa nu dea aceste probleme de nuanta, trebuie obligatoriu glet si peste tinci si peste acel ipsos ca sa evit diferente de nuanta langa prize, intrerupatoare si restul peretelui ?
  • FilipT
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 695

    #2
    Răspuns la: Parere utilizare glet

    Nu inteleg ceva. Electricianul prinde dozele sau prizele in ipsos? Deoarece logic era ca la momentul aplicarii tinciului dozele sa fie pe pozitie. Daca electricianul chiar face instalatia acum, ar trebui sa puna ipsos si sa il lase mai in interior putin in asa fel incat sa lase loc unui strat de tinci pt finisaj.

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 573

      #3
      Răspuns la: Parere utilizare glet

      Postat în original de MarcuMarin
      Acum electricianul care imi monteaza prizele si intrerupatoarele zice ca le prinde in ipsos si ca trebuie sa dau cu glet peste tinci si peste acel ipsos in care le prinde ca sa nu se vada diferente de nuanta intre lavabila data peste tinci si cea data peste ipsosul de la prize / intrerupatoare...
      normal gaura pentru doze nu ar trebui sa fie mai mare decat capacul prizei/intrerupatorului, in cazul in care este, lasa ipsosul mai inauntru si finisezi la nivel cu tinci, sa nu fie probleme de aspect

      Comentariu

      • MarcuMarin
        Incepator
        • 11.oct.2014
        • 29

        #4
        Răspuns la: Parere utilizare glet

        @ FilipT , da electricianul acum insereaza pe perete prizele, intrerupatoarele si dozele dupa ce tinciul a fost dat deja. Intradevar corect era ca tot tinciul sa se fi dat la sfarsit insa asa e situatiea mea acum.
        Ok deci sa nu puna ipsos pana la marginea stratului de tinci ci sa lase ipsosul umpic mai spre interior care sa permita aplicarea unui nou start de tinci care dupa ce e aplicat sa fie la nivel cu stratul vechi de tinci.

        Multumesc mult pentru sfat !

        Comentariu

        • MarcuMarin
          Incepator
          • 11.oct.2014
          • 29

          #5
          Răspuns la: Parere utilizare glet

          @uceniculgica, multumesc mult pentru sfat !

          Comentariu

          Procesare...