Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Care lambriu este mai bun?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Care lambriu este mai bun?

Am ajuns la faza in care trebuie aleg lambriu. Constructorul mi-a zis ca am 2 variante: din lemn sau din pvc. Altcineva mi-a zis ca a vazut la niste case lambriu din tabla ondulata (o tabla pe care unii o folosesc la acoperis) . I-am zis constructorului si el mi-a zis ca el nu recomanda dar fara sa imi dea argumente si eu banuiesc doar ca nu se pricepe sa monteze . Ce parere aveti? Ce ati alege? (Acoperisul e simplu in 4 ape si nu are lucarne sau altceva...deci nu are nici un centimetru care poate fi atins de soare direct)

Răspuns la: Care lambriu este mai bun?

Unde doriti sa montati lambriul ?

Comentariu

Inteleg ca de fapt se numeste saceag ..

Comentariu

Postat în original de aling Vezi post
        Inteleg ca de fapt se numeste saceag ..
        Am intele. Sageacul din lemn necesita intretinere prin revopsire la circa 3-4 ani, la sageacul din pvc exista riscul de deformare si decolorare iar cel metalic este ceva mai scump insa daca alegeti un produs de top rezista foarte bine in timp.

Comentariu

Se poate monta lambriul din PVC direct pe rigips? Sau are nevoie neaparat de structura de lemn pentru sustinere?
          Vreau sa stiu !

Comentariu

Nu este indicat a se monta lambriul fara o structura de sustinere. Suruburile de fixare a lamelelor de lambriu se vor smulge din masa de ipsos.

Comentariu

Multumesc pentru promptitudine.
              Am vazut pe un site o varianta de fixare a labriului PVC cu capse, in locul acelor lamele special.
              Ce dezavantaj ar avea aceasta metoda?
              Aici : https://www.youtube.com/watch?v=KKpr8fz82fA
              Ultima editare de Cezar Miu; 31.iul.2017, 10:50.
              Vreau sa stiu !

Comentariu

Răspuns la: Răspuns la: Care lambriu este mai bun?

Postat în original de Cezar Miu Vezi post
                Ce dezavantaj ar avea aceasta metoda?
                Mai are rost sa discutam despre aceasta metoda ? E o monstra de ASA NU. Credeti ca o fixare de 2-3 mm lungime asigura o buna stabilitate a panourilor ? Eu nu cred.
                Doar un "meserias" grabit sa incaseze ceva bani castigati usor ar face asa ceva.

Comentariu

Procesare...
                X