Renovare fatada casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MarcuMarin
    Incepator
    • 11.oct.2014
    • 29

    Renovare fatada casa

    Salut,

    As vrea sa renovez fatada casei si sa adaug in partea de jos, toclul, piatra ornamentala.

    Mesterul cu care am vorbit mi-a recomandat sa pun piatra peste un polistiren extrudat cu grosimea de 3-4 cm pentru a avea si o izolatie termica. Alte persoane cu care am mai vorbit mi-au spus ca nu este corect sa pun piatra peste polistiren deoarece o sa cada in timp si ca piatra ornamentala trebuie lipida direct peste caramida casei, iar caramida casei data cu un sprit de ciment inainte de lipirea pietrei ornamentale.

    Cum considerati ca este corect, sa pun piatra ornamentala peste polistiren (presupusul avantaj al acestui lucru ar fi o termoizolatie mai buna) sau nu deoarece in timp riste sa cada ?

    O alta recomandare a sa a fost sa facem sa iasa toata fata dreapta (pentru a evita infiltrarea apei si depunerii de praf / mizerii). Momentan la acoperis sunt la fatada cu vreo 15 cm in spate fata de zidul camerei. Pentru a egaliza ar trebui ca la acoperis sa adauge peste polistirenul existent un polistiren cu grosimea de 15 cm. Este corect sa se prinda un polistiren peste altul, tinand cont ca noul polistiren vine cu grosimea de 15 cm ? Asemeni el spunea ca o sa il prinda fara dibluri si "ciuperci" doar cu spuma si adeziv, ce ziceti ar tine ?

    Asemeni m-ar interesa o recomandare pentru o tencuiala decorativa buna. Mesterul mi-a recomandat la tencuiala decorativa doar granulatia, sa fie minim 2 chiar si acrilica. Insa am observat ca pe piata sunt decorative cu granulatie mai mica gen 1.5 insa siliconice care costa mult mai mult. Ar trebui sa aleg o decorativa siliconica cu o granulatie mai mica ? Aduce aceasta granularitate vreun beneficiu tencuielii decorative ?

    Din ce am vazut pretul unei galeati cu o acoperire de 10 m2 variaza astfel:
    - acrilica granuralitate 2 - 80 de lei - marca locala direct din fabrica
    - siliconata granulatitate 2 - 100 de lei - marca Sticky
    - siliconica granularitate 1.5 - 150 lei - marca Kober
    - siliconica granulariate 1.5 - 170 lei - marca Oskar
    - siliconica granulariate 2 - 230 lei - tot ceva de la Oskar insa deja este prea scump.

    Ideal ar fi sa aiba granularitatea de 2, sa fie siliconica si sa coste in jur de 150 lei galeata cu acoperire de 10 m2.

    Imi puteti face va rog o recomandare pentru o tencuiala decorativa ?
  • Andrei010384
    Incepator
    • 07.mai.2018
    • 1

    #2
    Răspuns la: Renovare fatada casa

    Salut !Eu am folosit Danke textur siliconica sunt f multumit de aceasta Tencuiala , culoare a fost inclusa in pret Farbenwelt.ro, mi-au livrat acasa, nu m-a durut capul. Am ales granulatie 1,5 mm dar parca aveau si de 2.5 mm, acum Vezi si tu care crezi ca este Buna important sa aibe ceva silicon stiu pe cineva care a folosit basik Kraft cu silicon si la fel este multumit . Aici conteaza meseriasul ..succes!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Răspuns la: Renovare fatada casa

      CT 174 - siliconico-silicatica (bob de orez), granulatie 1.5mm, foarte multumit de ea. Costa in jur de 150 lei galeata, colorare in Dedeman.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...