Adancire demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • johnf
    Incepator
    • 21.mar.2017
    • 5

    Adancire demisol

    Situatia este urmatoarea

    Am cumparat o casa construita in 1960.
    Casa este compusa din demisol+parter, dat fiind faptul ca terenul este in panta, demisolul se intinde pe jumatate din casa (aprox 40 mp construiti), pereti la demisol sunt din beton, peretii de la parterul sunt din caramida plina, peste demisol este turnata placa beton.
    Planseul peste parter este din grinzi lemn, iar casa e acoperita cu tabla zincata.
    Fundatia are o adancime de 70 cm exterior, demisolul este coborat cu 15 cm fata de cota 0, in demisol am o sapa de beton fara armatura de 7 cm direct peste pamant
    Inaltimea tavanului la demisol este de 200 cm

    As dori sa scot sapa existenta, sa mai cobor inca 23 cm (total 30 cm cu sapa).
    Ulterior o sa ma ridic cu 8 cm pietris 16-32, membrana hidroizolanta, polistiren extrudat 3 cm si sapa armata de 6 cm. In acest sens o sa castig aproximativ 10 cm la inatimea tavanulul, dar avantajul major il constitue termoizolarea si hidroizolarea.

    Exista vreun factor de pericol la acesta sapatura?

    Exista mai multe lucrari de renovare la acesta casa/curte si am o autorizatie in curs de eliberare, dat arhitectul nu m-a lamurit cu privire la operatiunea de adancire demisol

    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Răspuns la: Adancire demisol

    Cat este intre placa demisolului si fundatia casei? 70cm?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • johnf
      Incepator
      • 21.mar.2017
      • 5

      #3
      Răspuns la: Adancire demisol

      55 cm, demisolul este coborat cu 15 cm deja

      Comentariu

      • aurick86
        Membru
        • 05.iun.2012
        • 168

        #4
        Răspuns la: Adancire demisol

        Faceti o schita cu peretii, fundatia si demosolul.... eu in clipa de fata inteleg ca demisolul trece sub fundatie.

        Comentariu

        Procesare...