Probleme la un cavou

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jolyjocker
    Incepator
    • 09.apr.2007
    • 16

    Probleme la un cavou

    Buna ziua. Am zis să postez aici pentru că, mai devreme sau mai târziu, toți vom ajunge în acest gen de casă.

    Insă, iată despre ce este vorba, am un cavou îngropat, construit acu vreo 40 ani, cu pereți de cărămidă și placa de deasupra din beton armat peste care s-a turnat un strat de mozaic. Capacul este din tablă și este montat peste o ramă de cornier.

    Beleaua este că a început să intre apa în interior, mozaicul este crăpat, nu știu dacă prin crăpăturile acelea e posibil să se infiltreze apa, iar bordura de beton, mai închisă la culoare, turnată între rama de cornier și placa de mozaic, s-a cam dus naibii și, la o ploaie, apa șiroiește în interior.

    Acum urmează întrebările și rugămințile pentru sfaturi, cum se pot remedia problemele?
    Trebuie îndepărtată bordura de beton până sub rama de cornier și turnat alt beton? Face o priză bună noul beton pe placa de mozaic?
    Sau, cum m-a trăznit intr-o zi, ar merge turnat, după o cofrare, niste smoală? Dacă ar ieși frumoasă bordura aia din smoală, aș putea să o vopsesc.
    Sau, în loc de smoală, să folosesc niște spumă poliuretanică, din cea folosită la termopane?

    Cu crăpăturile din placa de mozaic cum ar trebui să fac? Dacă aș da cu vopsea poliuretanică albă, ar rezista în timp? Sau la ingheț dezgheț, la ultraviolete?
    Sau, se poate turna o nouă placă de beton armat peste asta veche, cu adăugarea unui strat de mozaic? Ar face priză?
    Sau, trebuie tăiată placa veche și turnată o alta nouă?

    Mulțumesc mult pentru orice sfat/părere! Chiar aș avea nevoie că nu știu ce să mai fac!

    Am încercat să urc o poză, dar nu mi-a mers.
    Gandesc Oare exist?!.
Procesare...