izolarea unei terase

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • catalin anghel
    Incepator
    • 02.aug.2006
    • 19

    izolarea unei terase

    As dori sa amenajez o terasa deasupra garajului. Acoperisul acestuia este format din 2 placi de beton (cca.20 cm) intre care este un strat de BCA. As dori sa o plachez cu gresie dar nu stiu ce operatii trebuie sa fac inainte pentru o mai buna hidroizolatie.
    Va rog sa ma ajutati
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 749

    #2
    Salut!
    Daca pana acum nu au fost probleme,nu cred ca trebuie sa apelezi la alte masuri de siguranta.Placajul in sine asigura un plus in hidroizolatie.Atentie insa la adezivul folosit!Trebuie sa fie unul pentru placari exterioare!
    Bafta!

    Comentariu

    • catalin anghel
      Incepator
      • 02.aug.2006
      • 19

      #3
      pana acum de doi ani a stat betonul neacoperit si nu am avut nicio problema (nu mi s-a infiltrat apa deloc). credeti k e suficient?

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 749

        #4
        Eu asa cred Catalin,dar e totusi binevenita o usoara panta a placajului ceramic,chiar si pentru a evita neajunsul de a avea balti pe terasa.

        Comentariu

        • catalin anghel
          Incepator
          • 02.aug.2006
          • 19

          #5
          o usoara panta am dat placii de beton; totusi aceasta nu este uniforme si apar unele mici balti.
          o sa am grija cand o sa plachez cu gresie de acest lucru
          MULTUMESC MULT PENTRU SFAT

          Comentariu

          • aZu
            Membru Marcant
            • 22.mar.2006
            • 524

            #6
            Oricit de mica ar fi suprafata, trebuie sa aveti in vedere ca se mentin aceleasi cerinte ca in cazul unui acoperis de jumatate de hectar.
            In primul rind trebuie sa aveti o panta si un sistem de colectare a apei pluviale. Tot in aceasta faza ar fi bine sa va ginditi la un mic atic sau la montarea unor sorturi de tabla pentru a preveni scurgerea apei pe tencuiala peretilor.
            Pe latura cea mai joasa a pantei, pe unde se scurge apa, ar fi bine sa aveti cel putin un " lacrimar" .
            Din experienta mea, am observat ca de obicei se reuseste aplicarea gresiei cu succes, se impermeabilizeaza terasa, in schimb nu se reuseste indepartarea apei de fatada.
            Scurgerea apei pe pereti creaza mari neajunsuri si conduce la deteriorarea accelerata a finisajelor.

            Comentariu

            Procesare...