montare gresie exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceapet36
    Incepator
    • 29.oct.2006
    • 1

    montare gresie exterior

    Buna ziua. Va rog un sfat. Vreau sa montez gresie exterioara pe treptele de la intrare in casa. Ce materiale ma sfatuiti sa folosesc ? Si daca se poate cateva sfaturi practice de care trebuie sa tin cont. Va multumesc
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6889

    #2
    Re: montare gresie exterior

    Postat în original de mirceapet36
    Buna ziua. Va rog un sfat. Vreau sa montez gresie exterioara pe treptele de la intrare in casa. Ce materiale ma sfatuiti sa folosesc ? Si daca se poate cateva sfaturi practice de care trebuie sa tin cont. Va multumesc

    La montarea gresiei se pot folosi urmatoarele materiale :
    -amorsa Ceresit CT 17
    -adeziv pentru gresie Ceresit CM11
    -chit de rost Ceresit CE33

    La DIY aveti in imagini detalii de montare : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3587
    Cu stima.

    Comentariu

    • loricul
      Incepator
      • 30.oct.2006
      • 3

      #3
      amenajari exterioare, montare piatra fasonata pe soclu

      As dori sa aflu procedura de monatare a pietrei fasonate pe soclu. Intentionez ca aceasta operatiune sa o fac singura si nu stiu inca ce tip de adeziv sa folosesc. Unii spun ca se monteaza cu ciment, altii cu adeziv de gresie. As vrea sa aflu si eu parerea unui profesionist in domeniu.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6889

        #4
        Re: amenajari exterioare, montare piatra fasonata pe soclu

        Postat în original de loricul
        As dori sa aflu procedura de monatare a pietrei fasonate pe soclu. Intentionez ca aceasta operatiune sa o fac singura si nu stiu inca ce tip de adeziv sa folosesc. Unii spun ca se monteaza cu ciment, altii cu adeziv de gresie. As vrea sa aflu si eu parerea unui profesionist in domeniu.

        Este o lucrare care necesita oarecare cunostinte pentru placari, apelati la o firma care executa asemenea placare.
        Se poate utiliza ca adeziv un mortar M100T aditivat cu Ceresit CC 83 sau adezivul Ceresit CM9, CM11, CM15, CU23 aditivat cu CC83.
        Depinde de natura pietrei cioplite si de felul cum se monteaza placarea alegerea unui tip de adeziv.
        Cu stima.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13005

          #5
          Re: montare gresie exterior

          Postat în original de mirceapet36
          Buna ziua. Va rog un sfat. Vreau sa montez gresie exterioara pe treptele de la intrare in casa. Ce materiale ma sfatuiti sa folosesc ? Si daca se poate cateva sfaturi practice de care trebuie sa tin cont. Va multumesc
          Cel mai potrivit adeziv este Ceresit CM17.
          Trebuie sa aveti in vedere alegerea unei gresii antiderapante.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #6
            Re: amenajari exterioare, montare piatra fasonata pe soclu

            Postat în original de loricul
            As dori sa aflu procedura de monatare a pietrei fasonate pe soclu. Intentionez ca aceasta operatiune sa o fac singura si nu stiu inca ce tip de adeziv sa folosesc. Unii spun ca se monteaza cu ciment, altii cu adeziv de gresie. As vrea sa aflu si eu parerea unui profesionist in domeniu.
            Ceresit CM 13 sau CM 14
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...