Ce lac incolor recomandati peste SadolineExtra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    Ce lac incolor recomandati peste SadolineExtra

    Salut,

    Am un balcon pe structura de grinzi de brad pe care le-am tratat cu un strat de grund (Sadoline Base) si apoi un strat de bait cu lac inclus, zic ei, Sadoline Extra, culoarea Pin.

    Faza e ca a iesit ceva mai inchis-rosu (spre cires) decat in exemplele lor date tot pe lemn de brad de la Brico.

    Ma gandeam sa dau al doilea strat cu un lac incolor de exterior, ca sa nu se inchida si mai tare, asa ca va rog sa-mi recomandati un lac care sa il pot da peste acest SadolineExra, si care sa si ofere o protectie adecvata (pentru exterior). Optiunea de la Sadoline pentru bait+lac incolor nu se putea da ca ultim strat si nici amesteca in proportii mai mari de 30% - asa scria pe cutii.

    Ah, si de curiozitate, e bun de ceva acest SadolineBase si SadolineExtra?
    Ca era cel mai scump prin Brico si cum ziceau ca are si bait si lac, iar eu ma cam grabeam si suprafata nu era mare - oricum a intrat mai mult decat scria pe cutie...

    Va multumesc
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    #2
    Pot lua orice fel de lac de exterior ?
    Mi-e sa nu ma trezesc ca aflu dupa ce cumpar ca nu prinde lacul de la firma X peste baitul de la firma Y sau ceva de genul asta
    Deci daca are cineva idee...

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Pai sadoline extra este ultimul strat de finisare si nu are nevoie de alt strat protector.

      sadolin base - grund impregnant incolor.
      in pliantul meu sadolin extra - culoarea pin - nu prea exista
      exista in schimb sadoline classic culoarea asta.

      Din cate am inteles eu peste sadolin extra nu este nevoie de alt strat protector (sunt recomandate 2 straturi pentru lemn nou)
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Cel mai bine e sa folositi acelasi tip de lac, chiar daca se mai inchide la culoare suprafata rezultata.
        Cu stima.

        Comentariu

        Procesare...