Placare caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • expertparchet
    Living Legend
    • 16.iun.2006
    • 1272

    #16
    Merci la toti. Deocamdata azi am facut studiul Geo iar maine aduc un Expert Structurist sa vada starea actuala a constructiei impreuna cu arhitecta.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #17
      Robi, propunere: avand in vedere etapele pe care o sa le parcurgi pana la terminarea extinderii iti propun sa notezi toate detaliile, etapele parcurse, actele necesare etc.

      Eventual ai putea sa deschizi un topic (la DIY) in care sa ne povestesti despre fiecare etapa.

      Cred ca ar fi util pentru toti sa invatam odata cu tine ce inseamna realizarea unei constructii.

      Ce zici? Accepti provocarea? Ar fi frumos...
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • expertparchet
        Living Legend
        • 16.iun.2006
        • 1272

        #18
        Ai o idee buna. O sa iau un caiet si o sa notez etapele impreuna cu pretul fiecarei etape. Eu platesc fiecare etapa separat:geo,topo,arhitectura,expertiza,proiectare, verificare,avizare asa ca o sa am preturi pt. fiecare.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          Atunci la treaba.. faci topicul cat mai detaliat.

          Membrii or sa fie recunoscatori si asa iti speli pacatele
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • expertparchet
            Living Legend
            • 16.iun.2006
            • 1272

            #20
            Numai ca ar fi bine sa fac topicul la DIY cand o sa am proiectul facut si autorizat si ma apuc de treaba nu? Ca o sa dureze luni bune de acum de la primul pas pana la inceperea lucrarii.....

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #21
              Robi, sa faci si fotografii cu casa acuma si pe parcurs.

              Sa notezi tot in jurnal, inclusiv cand deschizi o "usa cu capul"
              Cu stima.

              Comentariu

              • expertparchet
                Living Legend
                • 16.iun.2006
                • 1272

                #22
                O sa fac si fotografii inainte sa ma apuc de lucru la ea. Deocamdata am inceput " hartogaria" care dureaza in cel mai fericit caz din cate am auzit minim 4-5 luni.

                Comentariu

                • expertparchet
                  Living Legend
                  • 16.iun.2006
                  • 1272

                  #23
                  O sa fac si fotografii inainte sa ma apuc de lucru la ea. Deocamdata am inceput " hartogaria" care dureaza in cel mai fericit caz din cate am auzit minim 4-5 luni.

                  Comentariu

                  • LAURENTIU RADU
                    Membru
                    • 06.nov.2006
                    • 158

                    #24
                    Depinde si ce doresti sa faci, pe mine proiectul initial, proiectul de executie, toate celelalte semnaturi inclusiv avizarile, m-au costat 4900 RON (cam $ 1900). Arhitectul (inca student) trebuia sa fie gata in noiembrie, dar stiti cum este cu birocratia romaneasca, a fost gata saptamina trecuta si totul este gata pentru depus la primarie. Nu pot sa-i imput nimic arhitectului si sint multumit de ce a facut, dar si de pret! Cred totusi ca nu este prea tirziu sa pot obtine autorizatia de constructie pina la inceputul lunii aprilie.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #25
                      Postat în original de LAURENTIU RADU
                      .... Arhitectul (inca student) trebuia sa fie gata in noiembrie.....
                      Si are licenta obtinuta ?
                      Nu cred ca are drept de semnatura inca domnule Radu.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • nico30
                        Incepator
                        • 27.ian.2007
                        • 69

                        #26
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Atunci la treaba.. faci topicul cat mai detaliat.

                        Membrii or sa fie recunoscatori si asa iti speli pacatele
                        dar ce are la pacate?
                        in orice caz si eu sunt in acelasi stadiu cu el la proiect avizare si constructie si ma inham si eu cu un DIY la preturile si zona in care o sa construiesc eu adica Constanta(25 km de Cta).
                        in orice caz nu o sa semene preturile deoarece depinde ff mult in ce zona construiesti(sat,comuna,oras,capitala) asta si la manopera si la arhitect si la tot.Probabil la materiale iesi mai scump datorita distentelor de aprovizionare.

                        Comentariu

                        • LAURENTIU RADU
                          Membru
                          • 06.nov.2006
                          • 158

                          #27
                          MM: Adevarat ca nu are drept de semnatura, dar a reusit sa obtina semnatura de la un alt arhitect autorizat. Ei se cunosc si lucreaza unul pentru celalalt. Eu sint multumit pentru ca totul este gata (in sfirsit) si miine varul meu va depune actele la primaria locala pentru a obtine autorizatia de constructie. El spune ca va dura cel mult o luna! Primaria mai asteapta inca 5-6 cereri de autorizare pentru a convoca pe cei care dau aprobarile, asa se practica. Varul meu spune ca nu este nevoie ca cei care cer autorizatii de constructie sa construiasca case, poate fi orice fel de lucrare (modificari de structura, adaugari, garaje etc), deci nu se asteapta prea mult

                          Comentariu

                          Procesare...