Placi azbociment

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • edenberg
    Incepator
    • 13.mai.2008
    • 55

    Placi azbociment

    Buna seara,
    locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje, eu stau la etajul 8 si pe langa blocul meu sunt blocuri cu 4 etaje care au acoperisuri facute, cred, din azbociment.
    In urma unui vant puternic, dupa cum se observa in poze, s-au desprins 2 palci care au cazut jos si s-au spart, in zona une este si geamul meu ( acesta se afla mai sus de acoperis cu 3 etaje insa cu fata inspre el), care era deschs in acel moment, iar vantul era destul de puternic.
    Ma puteti ajuta va rog, din cunostintele Dvs, acele placi, degaja automat azbest la rupere sau la spargere? E posibil sa se fi ridicar particule de azbest si la etajele superioare?
    Sunt ingrijorat pt ca am copil mic si stiu ca e foarte periculos pt plamani, mai ales la cei mici.
    Multumesc.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Salut Edenberg,

    Asa este, sunt placi de azbociment, asa cum se utilizau cu ani buni in urma.
    Am trait cu totii cu aceste tipuri de placi pentru invelitori. Stim ca sunt declarate cu risc cangerigen dar nu cred ca trebuie sa exageram. Ele nu va pot afectea decat daca intrati in contact prelungit si aprope permanent. Nu este cazul la dvs., consider ca va ingrijorati prea mult.
    Placile sunt casante, mai ales daca au o vechime considerabila si se sparg foarte usor. Sa speram ca vor fi inlocuite integral cu trecerea anilor si cel mai probabil vor fi inlocuite cu tigla din tabla.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • edenberg
      Incepator
      • 13.mai.2008
      • 55

      #3
      ..citisem ca placile cand se rup, fibrele produc un nor de praf care, ma gandisem, ca putea intra la mine in casa. Ei spuneau ca e de ajuns sa inspiram o fibra de abzest sau sa atingem haine contaminate si ne imbolnavim si noi.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Poate sint de fibrociment , deci eco !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • edenberg
          Incepator
          • 13.mai.2008
          • 55

          #5
          au fost montate acum vreo 25 de ani..nu cred ca nu sunt de azbociment..

          Comentariu

          • edenberg
            Incepator
            • 13.mai.2008
            • 55

            #6
            ..m-am agitat si acum cred ca o sa o iau razna. Au reparat acoperisul si 3 bucati le-au taiat cu flexu. Probabil ca ne intoxicam cu totii acum.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Daca au inhalt ei praful de la debitare, la dvs. nu a mai ajuns. Va temeti degeaba, sunt sanse infime sa va afecteze cumva.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • edenberg
                Incepator
                • 13.mai.2008
                • 55

                #8
                ..am atasat 2 poze unde se vede cum e orientat burlanul de la hota inspre acoperisul unde au avul loc taierile de placi..Imi e si frica sa deschid geamul, nu stiu cat stau in aer acele particule..
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                Procesare...