Izolatie fonica planseu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • antonescu07
    Incepator
    • 12.iun.2015
    • 15

    Izolatie fonica planseu

    Buna seara,

    Am o mansarda unde in principiu doresc sa torn (peste placa de peste parter) o sapa cat mai subtire pentru a ramane cat mai multa inaltime. Acolo va fi amenajat pentru putina relaxare (o masa de tenis, poate si de biliard) si ceva miscare gen banda de alergat, etc.

    Daca fac o sapa flotanta cu polistiren XPS cu nut si feder de 2cm ca prim strat si pus de asemenea si perimetral ridicat pe pereti sectiuni de 4cm inaltime la nivelul sapei care va fi tot de 4cm armata cu plasa sudata, este mai ok pt. zgomot??? Ajuta acel polistiren, sau mai rau rasuna (parca am citit pe undeva ca se plangea cineva de acest lucru daca retin bine). Eventual as putea inlocui acel polistiren cu placi de vata minerala (am gasit ceva pe net, ISOVER T-P, dar nu gasesc pret ca sa imi fac o idee) sau daca aveti alte recomandari. Ca ultim strat de finisaj am luat in calcul 2cm si o sa merg peste tot cu gresie tip parchet (nu mai doresc parchet).

    Este ok ca sustinere si rezistenta in timp acea sapa de 4cm grosime? Parca citisem de minim 5cm pe undeva, dar ma gandesc ca daca o armez si eventual o iau direct de la statie (cu cifa), sa fie de ajuns si de 4cm ?

    Ma gandesc sa fac acelasi lucru si la etaj (la placa de peste parter), doar ca acolo am 9cm spatiu disponibil si pot pune 5cm de polistiren si sapa la fel de 4, sau 4 de polistiren si 5 de sapa.

    Ajuta fonic? ca daca nu ajuta cine stie ce pot turna si o sapa usoara (am vazut ca are perlit in compozitie) si ma gandesc ca nu transmite sunetele la fel ca o sapa normala.

    Ce parere aveti? Cum este mai bine?

    Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Inlocuieste placile de XPS cu placi din vata pentru pardoseala. Acum ceva ani am folosit la o casa astfel de placi, pe un planseu din lemn si a iesit bine, nu sunt scumpe rau (am folosit de la Knauf).
    Sapa de 4cm la mansarda poate fi ok dar la etaj nu as reduce sub 5cm sapa. Grosimea sapei nu va fi perfect de 5cm, depinde de planeitatea actuala, poti sa ai in vedere un minm de 45mm sau 50mm iar maximul il vezi dupa stabilirea nivelului.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • antonescu07
      Incepator
      • 12.iun.2015
      • 15

      #3
      OK, o sa pun placi din vata minerala pentru pardoseala de 3cm pe placa de la etaj cu sapa de 6.5cm si de 2cm la placa de la mansarda cu sapa de 5cm.

      Multumesc!

      Comentariu

      Procesare...