Reparatie balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • daleona
    Incepator
    • 16.sep.2020
    • 8

    Reparatie balcon

    Buna ziua,
    De curand am achizitionat un apartament al carui balcon se afla intr-o stare deplorabila. Unul dintre colturi pur si simplu a luat-o la vale... (atasat imagini). Ce solutii am ptr remedierea situatiei, avand in vedere ca apartamentul se afla la etajul 6, la bulevard iar la parter spatii comerciale? Se poate reconsolida placa de beton sau demolare si termopan de jos pana sus?
    Va multumesc!
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Este parapetul? Clar trebuie dat jos daca a fost ceva facut de alt proprietar.
    Foto din exterior nu ai? Celelalte balcoane sunt la fel din punct de vedere constructiv?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • daleona
      Incepator
      • 16.sep.2020
      • 8

      #3
      Este parapetul blocului, din 83, n-a umblat nimeni la el, pur si simplu a luat-o la vale, ma gandesc ca ceva infiltratii sau nu stiu. De jos se vad ca si cum ar fi 2 placi separate, una pe exterior iar alta pe interior si fier pe mijloc, dar sus acolo unde este suportul de geam este plin. Ma gandesc ca s-a spart doar placa din interior, nu pot sa concep cum. Am atasat o poza de afara, este balconul deschis.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Se usuca si cade singur ....
        Ce sa va fac ? De cartea tehnica a constructiei ati auzit , ati vazut cum arata ???? De obligatiile proprietarilor sa intretina periodic si de cite ori este nevoie , sa verfice cladirea ati auzit ?
        Sint legi , obligatii !
        Cind 2 lei pt un bec pe scara necesita " adunare generala " si plata in rate , ce va mira ca va cad blocurile .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13005

          #5
          Postat în original de Mircea G
          Se usuca si cade singur ....
          Ce sa va fac ? De cartea tehnica a constructiei ati auzit , ati vazut cum arata ???? De obligatiile proprietarilor sa intretina periodic si de cite ori este nevoie , sa verfice cladirea ati auzit ?
          Sint legi , obligatii !
          Cind 2 lei pt un bec pe scara necesita " adunare generala " si plata in rate , ce va mira ca va cad blocurile .
          Hai bre ca asta cu cartea e cam trasa de par.... crezi ca mai exista ceva la asociatii? La cum s-a lasat totul de izbeliste,nu este de mirare ca se ajunge la probleme. NU sunt neaparat proprietarii vinovati, arunci cam usor cu pietre? Sti cat dureaza o receptie la o lucrare de constructii la o primarie? 2 luni ti s epare putin pentru o lucrare care a durat 1 luna? Stii cate acte si tanpenii se cer de catre sistemul asta romanesc? Stii ca nimeni nu ajuta proprietarii si nu de genul ponama, ci sprijin logic si normal. Am termoizolat un bloc si mi-a iesit pe nas, inca nu am semnat receptia,ma chinui inca, pe toata lumea o doare in cur, de la stat,primarie, proprietari etc.... asta am reusit sa crestem 30 ani, ce pretentii mai acum? Avem masini,plasme,mobile... restul nu conteaza, zero principii si scara de valori.

          @daleona
          Acele panouri prefabricate par sa fie legate pe parte metalica de structura, sunt sudate. Daca exteriorul este inca bun, se poate termoizola apoi repari la interior, eliminand ce este degradat. Actiunea mediului asupra elementelor de inchidere au dus la degradare. Daca se proteeaza imbinarile pe metal si placile exterioare sunt intregi, nu este problema. Inchiderea fata de exterior este cheia reparatiei. Nu au decat rol de parapet, placa de beton tine totul.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            #6
            Legea este clara , proprietarii raspund de executia , exploatarea si desfintarea constructiei . Se fac lucrari de reparatii , verificari ale comportamentului constructiei ...nu se sta cu mina in dos asteptind mila Domnului .
            Cit despre ajutor ....ce ajutor ? Sint proprietari , sa plateasca .
            Pt tot ce s intimpla este vina lor si rezultatul durerii in cur ,,,dupa cum spuneai .
            Nu am nici mila nici intelegere .
            ..........
            Revenind ..." avand in vedere ca apartamentul se afla la etajul 6, la bulevard iar la parter spatii comerciale" lucrarea nu trebuie aminata si nici tratata superficial .,chiar daca este vorba de un parapet de balcon .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              #7
              Bine bre legistule, nu esti drept cel putin moral. Nu era vorba de plata, totusi. Pentru ce ni se intampla nu este vina noastra exclusiv, lasa morala strazii. Mai este putin si ajunge jos de tot si din pacate Autoritatile nu fac ce trebuie, pentru ca suntem condusi de nesimtiti, Incapabili sa gandeasca si sa creeze sisteme in care eu sa pot sa platesc corect si sa nu ma agit impotriva curentului. Ajutor nu inseamna mila, doar un cadru pritenos pentru a ne imbunatatii starea de "ce vrei" Programe, proiecte, constrangeri, impuneri logice etc.

              Categoric trebuie reparat pentru a evita orice incident si chiar pentru ca asa trebuie sa se faca, responsabil. Asa ca jos ce este putred (fara sa cada in capul trecatorilor) si apoi vedem ce se poate face.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • daleona
                Incepator
                • 16.sep.2020
                • 8

                #8
                După cum am spus, noi tocmai am cumpărat apartamentul, pe vechii proprietari chiar i-a durut undeva, nu au făcut absolut nimic în apartament. Am sunat la o firma de alpiniști utilitari si mi-au spus ca nu ne pot ajuta decât sa punem termopan pe interior de sus pana jos și apoi sa vina ei sa încerce sa izoleze. O sa mai încerc la o firma de construcții poate vine cineva cu alta idee. Nu știu ce firma de termopane s-ar baga acolo în condițiile de fata. Ca mulțumesc ptr răspunsuri și orice recomandare este binevenita.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13005

                  #9
                  Atat cat reusesc sa vad din poze, pare ca parapetul exterior este din placi prefabricate cu grosimea de 3-4cm, placi din beton cu margine metalica (conier). SUnt sudate si umplut cu mortar pe rosturi. Nu inteleg cum este camasa interioara dar la cat este de subtire si fisurata, pare tocmai buan de eliminat. Poti icnerca sa elimini partea deja cazuta si sa vezi cum arata spatele parapetului exterior. Daca dai parta interioara jos, repari exteriorul asa cum este la etajul 1 (umplere rosturi degradate, izolare exterioara cu polistiren ...), apoi gasim o solutie de izolare inteioara (as zidi un rand de BCA 10cm sub zona unde va fi montata tamplaria PVC.
                  Partea proasta este ca trebuie sa gasesti pe cineva sa faca asta, daca nu te descurci singur. Nimeni nu prea mai face, cei care ar putea nu isi bat capul cu "maruntisuri" iar multi fac o spoiala care iti va genera probleme.

                  In acest oment aszice asa: desfaci interiorul, vedem ce ai, zidesti BCA , desfaci inchiderea veche cu metal, alpinistul iti repara si izoleaza parapetul (daca nu ai acces peste parapet din interior (am facut sta si se poate si atentie si o mana lunga). Usor sa vorbim, greu de facut cu simt de raspundnere.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12199

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    Bine bre legistule, nu esti drept cel putin moral. Nu era vorba de plata, totusi. Pentru ce ni se intampla nu este vina noastra exclusiv, lasa morala strazii. Mai este putin si ajunge jos de tot si din pacate Autoritatile nu fac ce trebuie, pentru ca suntem condusi de nesimtiti, ....
                    Ce dreptate ai ...acum imi dau seama !? Trebuia sa vina primarul sa faca inspectii prin bloc , sa vada ce mai gaseste de reparat !
                    Mare dreptate !
                    Mai , asa ceva a existat , cind casele erau ale STATULUI si de ele se ocupa ICRAL ( in Bucuresti ) care avea in sarcina toate reparatiile de genul asta sau altele .....In COMUNISM .
                    In COMUNISM proprietarul , STATUL avea grija de ele ...ne intoarcem sau ce facem ?
                    ............
                    Revenind la parapet /
                    -daca omul vrea o solutie " de STAT " are posibilitatea , sa nu zic obligatia sa anunte ISC-ul si ei decid ce este de facut
                    -daca se doreste o rezolvare personala , trebuie chemata o firma stie si poate demola in siguranta parapetul existent , sa vada ce mai gaseste " de rezistenta " , api sa treaca la reconstructia lui .
                    Legea , mama ei , dar asta e ! spune ca trebuie reconstruit identic si la fel .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • BALTAZAR
                      Incepator
                      • 11.iun.2011
                      • 26

                      #11
                      Pentru ca interveniti la fatada, este nevoie sa se implice Asociatia de Proprietari. Peretii exteriori, chiar daca sunt in dreptul apartamentului d-voastra, sunt ai condominiului. Instiintati Presedintele asociatiei. Daca primaria nu ajuta, sa vina sa dea o amenda se misca repede.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13005

                        #12
                        Ha ha.. ISC? Ii doare in cot. Nu ai inteles nimic din ce am spus, ocolesti si ai senzatia ca asteptam sa faca cineva.
                        Era sa zic eu ce faci cu toate legile alea pe care le invoci si care sunt facute sa nu ajute pe nimeni, decat sa incorseteze si sa nu ofere libertate in solutionare probleme, pasare de responsabilitate. Nu ne intoarcem bre nicaieri, as vrea totusi sa vad o preocupare a autoritatilor atunci cand le soliciti ceva sa iasa din hatisurile legislative aberante. Ce nu iti e clar, ei decat aproba dupa ce iti consumi toata energia, te plimba cu zeci de copii de rnspe mii de ori, taxe si atat. Arata-mi un program realizat alaturi de proprietari in care sa spuna sa: mai proprietarilor, inspectorii nostri de la urbanism sau disciplina in constructii au observat ca fadatele se deterioreaza, ce aveti de gand? Noi primaria, ne-am gandit sa va stimulam asa si asa, daca nu vreti sa aplicam legea si sa va amendam. Nu este suficient sa ai o lege in care aplici amenzi iar tu ca autoritate sa nu iti pese ca nu se intampla nimic. La fel si la proprietari, au responsabilitatea principala dar nici sa fie lasati singuri nu este corect, ba mai mult, cotonogiti, taxa pe schela, taxa de autorizatie, taxa ISC,, taxa formulare, taxa avize inutile, taxa arhitesc, taxa extrase, .... e aberant cand se poate face rapid si simplu, cu minim de deranj. Eviden ca nu orice tip de lucrare dar cand tu ajungi sa ceri Expertiza tehnica pentru un termosistem pe fatada sau alte aberatii din LEGILE INVOCATE de tine (care din pacate exista in forma asta cretina), atunci nu iti pasa decat de buget si atat, nu esti primarie care dezvolta comunitati.
                        Ce este crunt este ca intodeauna proprietarul este vinovat si evident in culpa poate fi uneori si asociatia, daca se intampla ceva, tot conform legiilor astea minunate din tara.

                        Colegule cu problema, iti spun clar, pe nimeni nu intereseaza problema ta, nu te va intreba nimeni de nimic daca nu este un accident. Este doar in carca ta rezolvarea problemei si o poti face cu mesteri priceputi, cum am zis sau altfel, fiind mai multe variante. Astept sa vad cum au reusit sa rezolvi, daca nu te pricepi, si gasesti pe cineva sa faca lucrarea, mai intreaba aici sa nu faci ceva eronat si sa cheltuiesti bani inutil.
                        A pune termopan in spatele parapetului nu este decat pasare de problema, se va agrava. Eu as repara parapetul (demoland interiorul daca se poate), l-as termoizola exterior si pentru o protectie la intemperii apoi ramane de vazut ce faci cu balconul.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • daleona
                          Incepator
                          • 16.sep.2020
                          • 8

                          #13
                          Incerc sa iau legatura, printr-o cunostinta, cu o firma de constructii care e specializata in restaurari si chestii de genul, daca nici ei nu se baga, probabil alta varianta nu am. Daca nu era pozitionat ap asa prost, ma bagam sa il sparg, dar fara cineva sa vina cu o plasa, nu ma risc, ptr ca placa din exterior nu e prinsa in laterale si se poate strecura ceva pe acolo. La cum se prezinta si tavanul incep sa cred ca nu e o varianta asa proasta si cea cu termopan in spate, de care sa se ancoreze apoi parapetul + hidroizolatie + termoizolatie. Si sa vrei sa repari si n-ai cu cine...

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12199

                            #14
                            Daca tu crezi ca ISC-ul este de forma , te inseli cumplit .
                            Rolul autoritatii statului fata de proprietatea privata , este strict sa rte urmaresca si sa te sanctioneze daca incalci legea . Statul nu este obligat sa-ti repare casa ...dar in caz de forta majora , o poate face , iti poate incalca proprietatea , dar platesti interventia .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13005

                              #15
                              @ Mircea nu am zis asta, intelegi ce doresti, ok.

                              @daleona
                              Nu este cazul sa cadem in extreme, nu ai nevoie de restaurare. Este un amarat de parapet care nu o sa cada asa usor. Nu stiu daa reusesti sa faci si alte poze sa vedem cum este in interior. Se poate desface usor ce este fisurat, cu un minim de protectie in zona golului.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...