Grinzi lemn lamelar = pot scapa de stalp in mijlocul camerei?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • statusquo
    Incepator
    • 28.mar.2015
    • 61

    Grinzi lemn lamelar = pot scapa de stalp in mijlocul camerei?

    Toata stima!

    Am o casa d+p+m, demisolul din boltari de beton iar in rest structura de lemn.

    Pentru a linistii piticii mei de pe creier, as vrea sa "plusez" la demisol cu cate o grinda in fiecare camera, cam la mijlocul incaperii. Camere 3/4m.

    Din cate am inteles, ar cam trebui 3 stalpi la lemn normal: unul la o extremitate a camerei, unul in mijloc, iar altul la cealalta extremitate. Rationamentul fiind ca cel din mijloc va ajuta la mentinerea integritatii respectivei grinzi in timp.

    Toate bune si frumoase, ideea e urmatoarea: parca totusi nu as vrea un stalp taman in mijlocul camerei.

    Ceea ce ma duce cu gandul la o intrebare: stiu ca sunt foarte scumpe, dar oare folosind lemn lamelar pentru respectiva grinda, pot "scapa" cu doar doi stalpi, la extremitati? Hai sa luam o lungime maxima de 4 m ca exemplu, lemnul lamelar mi-ar permite sa evit stalpul din mijloc intr-o asemenea situatie?
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Te complici si vei avea mereu un semn de intrebare .
    Planseele de lemn se intaresc si se maresc la deschidere cu ajutorul grinzilor metalice https://www.misiuneacasa.ro/forum/fo...738#post410738
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    Procesare...