Micsorare dimensiune deschidere fereastra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmin766
    Incepator
    • 17.oct.2021
    • 17

    Micsorare dimensiune deschidere fereastra

    Buna ziua.
    Am o mica lucrare de facut la casa si negasind un mester care sa se angajeze la o lucrare atat de mica, va intreb pe dumneavoastra, poate ma ajutati cu ideii.
    Vreau sa realizez o fereastra cu tamplarie de termopan dubla ca in acest post: https://www.misiuneacasa.ro/forum/fo...945#post516945

    Intrebarea mea este, cu ce materiale si cum pot micsora deschiderea ferestrei pentru a putea incadra fereastra mai mica pe care o voi monta pe exterior.
    Trebuie sa micsorez deschiderea pe fiecare latura cu aproximativ 7 cm.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de cosmin766; 08.dec.2021, 08:51.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Fie montezi un cadru metalic inainte de a masura tamplaria, fie unul din lemn. Mai ai varianta de a discuta cu cel care face tampalria, poate are vreun profil auxiliar de compensare a spatiului, ar arata mai bine asa.
    Totusi, deschiderea in exterior pe profil de fereastra, nu lasa balamalele afara? Vor rezista expuse la intemperii?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cosmin766
      Incepator
      • 17.oct.2021
      • 17

      #3
      se va deschide in interior. la fel ca in link-ul din postarea mea de mai sus.
      un cadru de lemn ar tine tamplaria? desigur aceasta va fi prinsa mai departe in zidaria de bca. aceasta va avea in jur de 100kg!
      ma gandeam la o zidire in vreun fel. jos ar merge sa pun niste caramizi sau bca dar pe laterale si pe latura de sus cum as putea sa zidesc? daca e posibil..

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Se folosesc profile de compensare , deci nu este nevoie de interventie la zidarie .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • cosmin766
          Incepator
          • 17.oct.2021
          • 17

          #5
          Am vorbit cu persoana care va instala fereastră și a zis că nu are profil a de compensare mai mari de 3 cm.
          Nu știu de unde pot să fac rost de astfel de profile. Nu prea am găsit la o căutare pe internet.
          Ultima editare de cosmin766; 10.dec.2021, 18:44.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #6
            Intreaba si de extensie pentru toc, sunt diferite dimensiuni dar depinde de fiecare producator de profile. Acum nu toti furnizori de tamplarie au astfel de accesorii, cu atat mai putin cu cat sunt mai mici.
            Atasat este o extensie de 60mm dar pentru un profil Salamander.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...