Rost dilatatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Daniel99sd$$
    Incepator
    • 25.ian.2021
    • 53

    Rost dilatatie

    Buna ziua.Doresc sa fac o terasă la o casa existentă.Sub ea as vrea sa vina o extindere a holului.Deasupra pe terasa o sa vina gresie si am înțeles că o sa fie nevoie de un rost de dilatatie pentru ca sunt două corpuri diferite.Intrebarea este următoarea, rosturile acestea care au o membrana de cauciuc deasupra sunt impermeabile?nu as vrea sa treaca apa prin ele si sa ajunga jos.Ma gândeam oricum sa pun cand pun gresia si o bandă de la sika impermeabila ca am văzut că unele sunt si pentru rosturi de dilatatie.Multumesc
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Ce ai postat este un profil de dilatare pentru finisajul de pe terasa, gresie sau cu ce plachezi. O schita sau poze de la fata locului cu ce doresti sa faci?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Daniel99sd$$
      Incepator
      • 25.ian.2021
      • 53

      #3
      Deocamdată nu dispun pentru ca nu este gata, in principiu vreau sa fac ca in poza pe care o atasez o extindere a locuinței in dreptul intrării, practic extind holul, iar deasuora o sa fie balcon placat cu gresie si vreau ca intre clădirea veche si extindere sa pun un profil de dilatatie sub gresia care o sa vina pe balcon pentru ca ma gandesc ca o sa apara o fisură acolo pentru ca sunt clădiri independente, chiar dacă o sa le fac legăturile la fundații si ziduri, am înțeles că duoa ce torn sapa pe balcon, acolo in dreptul unde se unește planșeul anexei cu casa sa pun rostul de dilatatie, iar sub el banda impermeabila de la sika si dupa rostul.Exista vreo metoda mai buna?ma gandesc sa nu treaca apa prin profilul acesta de dilatatie si d aia vreau si banda impermeabila
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        Daca lasati rost de dilatatie , aveti doua " lucrari " separate si rostul efectiv va fi greu de rezolvat .
        Ce vreti dvs , terasa LIPITA de casa , se face fara rost , DAR din fundatie .
        Practic / fundatia terasei trebuie sa inceapa mai jos si de sub fundatia casei , evident cu armaturi si toate cele , apoi in sus , legaturi de fundatia existenta .
        Ideea este simpla / casa care este mai grea , cind se " lasa " , apasa si pe terasa si lucreaza impreuna .
        Concluzia este ca va trebuie o fundatie destul de adinca si costisitoare .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Daniel99sd$$
          Incepator
          • 25.ian.2021
          • 53

          #5
          Mi se pare o idee foarte buna, dar ma gandesc ca ceva in plus nu strica, adică profilul de dilatatie ca poate vor exista tensiuni pe viitor chiar dacă leg bine fundația unda de alta si o sa fie adâncă, si multe alte legături între terasa si casa inclusiv la olaca de beton.Asa ca m am documentat si o idee ar fi asa: in rostul de dilatatie de sub gresie voi pune banda elastică impermeabila sika pe un pat de adeziv si introdusă în rost on forma literei omega pentri a se putea alungii, deasupra pe lățimea rostului cat tine aceasta voi pune pe banda silicon sigilant impermeabile pentru a putea lucra, iar dupa ce am hidroizolare tot balconul si chiar dacă se misca o sa aiba banda flexibilă, o sa vina profilul de dilatatie.Ce spuneti?o măsură in plus de precatuo3 nu este binevenită?

          Comentariu

          Procesare...