Studiu insorire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Daniel99sd$$
    Incepator
    • 25.ian.2021
    • 53

    Studiu insorire

    Buna ziua. Este posibil ca prin construcția unei case cu parter sa umbresc casa vecinului?Casă mea va fi paralelă cu cea a vecinului, ferestrele orientate catre vest.Intre casa vecinului si hotar sunt 5m, iar casa mea ar fi amplasată la 1m de hotar, în prelungirea altei case de pe teren.Multumesc mult!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Daca distanta pana la casa vecina este mai mare decat inaltimea casei pe parter, cum ar putea sa o umbreasca avand in vedere pozitia soarelui pe cer? Si chiar daca o perioada de timp umbreste o parte din gard sau terenul vecinului, este o problema?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Daniel99sd$$
      Incepator
      • 25.ian.2021
      • 53

      #3
      Am văzut că studiul de insorire face referire la faptul că între case trebuie să fie o distanță cel puțin egala cu înălțimea casei mai mari(in cazul meu este cea a vecinului) Dar odată ce casa acestuia este in spatele viitoarei mele case nu cred ca se aplica situația în care i as face umbra.Totui ma gândisem ca odata ce iarna soarele este mai jos pe cer fata de vară ca exista vreo sansa sa i umbresc vreo camera de la parter.Casa lui este p+2e.Casa mea pe parter as avea maxim 5m înălțime in dreptul coamei.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Studiul analizeaza pozitia de umbrire la ora 12. Nu cred ca este cazul in cazul casei tale.
        Daca vrei sa te feresti de umbra vecinului, este suficient sa vezi cum ajunge umbra la tine pe teren si vei vedea cum pozitionezi casa. Altfel, nu vad cum vei reusi sa umbresti casa vecinului cu viitoarea casuta pe parter.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Daniel99sd$$
          Incepator
          • 25.ian.2021
          • 53

          #5
          În cazul asta Ma faceti sa ma gandesc ca mai bine ar fi sa fac o supraetajare la casa existentă daca spuneti ca nu ar fi mari probleme cu distanta.Totusi in cazul acesta casa in dreptul coamei ar ajunge la 8m, iar peretii de reazam la 5m, iar în dreptul casei distanta dintre aceasta și vecin este de numai 5m(4m de la casa lui la hotar, 1m de la casa mea la hotar). Ma gañdesc ca pentru o înălțime de 8m si o distanta intre case de doar 5m nu prea ar fi un lucru bun, am analizat mai multe studii de insorire care au evidențiat modul în care clădirea umbreste la mai multe ore din zi ca sa se vada cat si cum umbreste.La mine cred ca pana in ora 12:30 soarele ar ajunge pana la vecinul pentru ca ar fi din lateralul casei mele.In imaginea atașată nordul este in partea de sus a plansei

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Nu am inteles schita. Casa ta pe parter va avea inaltime 8m? Sigur nu ai mansarda, P+M? Vecinul are o problema cu casa ta? De ce mori de grija umbrei ce ajunge la el pe teren o perioada scurta de timp?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Daniel99sd$$
              Incepator
              • 25.ian.2021
              • 53

              #7
              Am spus că aș vrea să fac o supraetajare la casa existentă care are doar parter, iar dupa asta o sa se ajunga la 8m..spun asta pentru ca vreau sa stiu i înainte cu ce o sa ma confrunt pentru ca de la primărie se cere studiu de insorire.Acum voiam să aflu ce variante am.De aceea ma intereseaza cum si cat o sa umbresc pe vecinul.Casa va avea 8m înălțime, iar distanta dintre aceasta și cea a vecinului este de numai 5m

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Postat în original de Daniel99sd$$
                Este posibil ca prin construcția unei case cu parter sa umbresc casa vecinului?Casă mea va fi paralelă cu cea a vecinului, ferestrele orientate catre vest.Intre casa vecinului si hotar sunt 5m, iar casa mea ar fi amplasată la 1m de hotar, în prelungirea altei case de pe teren.Multumesc mult!
                Scuze, nu am inteles ca vei inalta ceva.
                Studil de insorire are legatura mai mult cu modul in care cladirile beneficiaza de lumina naturala. Daca vecinul nu are ferestre langa tine, este putin probabil sa il afecteze. Oricum studiul trebuie facut si stampilat de persoana avizata si daca ti-l cere expres atunci nu ai decat sa il faci. Cand faci proiectul casei vei cere si acest studiu arhitectului.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Daniel99sd$$
                  Incepator
                  • 25.ian.2021
                  • 53

                  #9
                  Păi zisesem si sus..el are ferestrele pe fațada din spatele casei mele, deci îndreptate spre spate..unde o sa fie si umbra..dar nu am înțeles de ce intre clădiri trebuie să fie o distanță egala cu înălțimea casei mai mari.Odata ce casa vecinului are 11m, iar a mea va avea 8m înseamnă că trebuie a mea sa fie la 11m?asta ar fi valabil ca sa nu mă umbreasca el, dar nu o sa fie cazul, odată ce e vorba sa l umbresc e7 nu mai este în ecuatie înălțimea casei lui..mi se pare logic, iar distanta sa fie egala cu înălțimea casei mele ca sa nu l umbresc. Zic bine?încă nu am vorbit cu proiectantul, în cazul im care imi face proiect și studiu o sa ma scape de vreo 1700 de euro, nu ar fi problema, dar s ar putea sa reiasă si ca il umbresc si o sa ma aleg si fara extindere, dar și fără bani.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Cert este ca inainte de discutia cu arhitectul ar trebui sa analizati situatia fara a angaja efectiv stidiul, daca este arhitectul tau nu iti va lua bani pentru ceva ce nu se poate executa.
                    Dincolo de acest aspect, prevederile legislatiei suna sa:
                    "Art. 3. -
                    (1) Amplasarea clădirilor destinate locuințelor trebuie să asigure însorirea acestora pe o durată de minimum 1.5 ore la solstițiul de iarnă, a încăperilor de locuit din clădire și din locuințele învecinate.
                    (2) În cazul în care proiectul de amplasare a clădirilor evidențiază că distanța dintre clădirile învecinate este mai mică sau cel puțin egală cu înălțimea clădirii celei mai înalte, se va întocmi studiu de însorire, care să confirme respectarea prevederii de la alin. (1).
                    (3) În cazul învecinării cu clădiri cu fațade fără ferestre, respectiv calcan, prevederile alin. (1) se aplică doar pentru pereții cu ferestre, cu respectarea dreptului la însorire a încăperilor de locuit ale celui mai vechi amplasament."

                    Oricare ar fi situatia, imi este greu sa cred ca poti sa afectezi vecinul din punct de vedere al insoririi.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Daniel99sd$$
                      Incepator
                      • 25.ian.2021
                      • 53

                      #11
                      Am inteles, multumesc pentru răspunsuri, totusi am o nelămurire..in cazul in care casa lui are 11m la coama trebuie să las cel putin 11 ca sa nu mă umbreasca el pe mine, nu?ca eu pe el in niciun caz nu am cum sa l umbresc cu cei 8m nici daca las doar 8m..adica mi se pare că legea spune faptul că pentru a nu mi afecta insorirea clădirii mele trebuie să las aia 11m, dar nu ca sa nu l umbresc, si totodata reiese că trebuie sa am neapărat intre casa mea su a lui cel putin distanta egala cu înălțimea clădirii mele.Zic bine?

                      Comentariu

                      Procesare...