Subzidire casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Daniel99sd$$
    Incepator
    • 25.ian.2021
    • 53

    Subzidire casa

    Bună seara.Am o casa cu p*m facuta din 2010 cu o fundație de vreo 60-70in pământ și 40 înafară (elevație), doar elevatia este armata.As vrea sa o întăresc pentru ca elevatia are niște fisuri fine apărute în decursul anilor si abia de acum o sa fie casa locuibila. Cea mai buna varianta în cazul de fata e sa I fac sub fiecare stâlp mai ales la colțuri cuzinet armat de 1*1*1 sub fundație adică de la cota -0.6m si sa întru sub fundatie cam 30-40cm.Daca fundatiabnu este armata, ci doar elevatia exosta riscul ca fundatia sa se degradeze dacă sap sub ea pe o distanta de 1m ca să bag beton?Ma gândesc ca fisurile din elevație sunt si in fundatie si sa nu cumva sa o slăbească cand sap undeva unde sunt fisuri
    Ultima editare de Daniel99sd$$; 03.nov.2022, 20:52.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Poti posta foto cu acele fisuri? Ce directie au si ce marime? Poti aprecia cand au aparut? Solul cum este in zona?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Daniel99sd$$
      Incepator
      • 25.ian.2021
      • 53

      #3
      Cam asa arata, sunt orizontale, sub 1mm, cam cât un fir de par, solul este bun nu I mlăștinos, iar adâncimea de îngheț este de 0.8m.Elevatia este armata, fundația din pământ nu, deci nu s legate între ele si ma gândesc ca atunci când o sa sap sub ea la colțuri sa fac cuzinetii..având câteva fisuri, sa nu se slăbească fundația acolo sa se desprinde sau ceva.Fisurile au câțiva ani, nu s recent apărute, nu s au mărit în decursul anilor, casa nu are trotuare sua jgheab deci apa a ajuns fix la fundatie.La pereti am doar o fisură cam de 1mm sau sub..fix pe colt intre stâlp și zidărie, nu este în fundatie sau centura.
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de Daniel99sd$$; 04.nov.2022, 23:03.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Astfel de fisuri sunt irelevante daca nu se intampla nimic in evolutia lor. Elevatia a fost turnata cu intrerupere cumva? Pune si o foto mai de la distanta, prea este de aproape.
        Sa torni acei cuzineti este o nebnie acum, greu de facut. De ce nu consulti un expert in rezistenta, la fata locului?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Daniel99sd$$
          Incepator
          • 25.ian.2021
          • 53

          #5
          Cam asa arata de la distanta, a fost turnată mai întâi fundația dintr o bucată, după elevatia în același mod dintr o bucată.Ma gândesc sa nu o afaceteze ca adunate pe vreo doua laturi sunt câteva fisuri la câțiva m una de alta.Cuzinetii ma gândeam ca o sa o întărească mai ales ca vreau sa înalt peretii exteriori cu 3 rânduri de boltari sa fie mai înaltă mansarda..nu cred ca e o greutate semnificativa, dar sa fiu sigur ca e în regula.Oricum ma gândesc ca fisurile au apărut din cauza ca nubare jgheaburi si nici trotuar si apa si a făcut de cap.Ma gândeam și peretii interiori sa I îmbrac cu rigips in cazul în care exista riscul de a apărea vreo fisură pe perete.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Fisurile nu au legatura cu trotuarul sau apa, betonul poate fisura din diverse cauze, atat timp cat sunt microfisuri ce pot sa apara inca de la momentul uscarii nu vad sa creeze probleme.
            Zidaria nu a fost stralucit realizata, pentru un BCA ce ar trebui sa se zideasca cu mortar dedicat aplicat la gletiera arata dstul de neingrijit cu patul de mortar variabil. Fisurile BCA-stalp de beton au aparut pentru ca nu s-au lasat zonele de decalare intre capetele randurilor si sa fie legate corect cu betonul.
            La viitoarea scara nu ai mustati lasate,
            Inaltarea de la mansarda ar trebui facuta tot cu BCA si peste acestia turnata alta centura, nu poti lega acoperisul de elementele de zidarie.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Daniel99sd$$
              Incepator
              • 25.ian.2021
              • 53

              #7
              Pai ma gândesc ca odată ce am văzut ca o fisură ajunge din elevație si in radier înseamnă că poate s a mai lăsat casa, totuși are 12 ani, și dacă s a lăsat asta a fost datorita faptului ca fundația nubare o adâncime foarte bună si ca apa este si el un factor pentru ca am mai citit pe forumuri ca multe case se degradează si din cauza apei care ajunge la fundatie(apa in exces)de pe acoperiș de ex.Am studiat o azi mai amănunțit si am observat o fisură la jumătatea clădirii in elevație si ajunge pana si in zid, pe interior are si tencuiala o fisură cred ca de 1mm sau mai puțin.O mica consolidare tot I as face sa fiu sigur.Ma gândesc ca cea mai buna varianta este cea cu cuzinetii la colțuri mai ales, dar și sub fiecare stâlp, totuși dacă elevatia este fisurata si poate mai departe și fundația din pământ exista riscul sa se lase când sap sub ea sa I fac câte un cuzinet de 1*1*1m?Fundația din pământ nu are fier si nu I legată de elevație, ma gândesc sa nu se lase sau ceva.Ak văzut ca multi optează la variata cu cuzinetii la casele mai vechi care au fisuri.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #8
                Knowing how to repair foundations can come in many forms. Learn about 6 of the best house foundation repair methods for your home or commercial property today!

                Underpinning is the process of strengthening or supporting and stabilizing the existing structure of the foundation. This methods of Underpinning foundation are used to extend reinforcement in a breadth of the existing foundation or in-depth of an existing foundation.


                documentatie
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                Procesare...