Fisura lunga, forma neregulata pe colt interior casa de piatra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PaulaF
    Incepator
    • 18.nov.2022
    • 4

    Fisura lunga, forma neregulata pe colt interior casa de piatra

    Buna ziua!

    E prima mea postare pe forum. Sper sa ma incadrez in termeni si conditii.

    Doresc sa achizitionez o casa din piatra construita in anii 70. Peretii sunt grosi de apx 50 cm, fundatie de piatra.
    Pretul casei e foarte tentant, dar ma sperie niste fisuri in peretii casei. Am citit mult pe tema, dar nicaieri despre fisurile in pereti din piatra (doar caramida,bca, beton). Probabil principiile sunt aceleasi.
    Nu as vrea sa achizitionez casa si sa incep sa investesc o gramada de bani in structura.
    Atasez 3 foto. Una cu fisura lunga si ramificata (care ma cam sperie) care se intinde pe coltul casei, de.a lungul a 2 pereti. Cealalta e cu o fisura, tot lunga si pe diagonala, chituita deja de proprietari (nu stiu cand a fost facuta reparatia, probabil recent).
    O a treia poza cu fatada casei. Poate e de ajutor. Locul in care am pus x-ul e locul unde peretele cu fisura se imbina cu peretele exterior. (Peretele fisurat e perpendicular pe fatada casei, fisura trecand usor pe partea cu geamul, dupa cum reiese si din poza)
    Datorita grosimii peretilor, tind sa le ofer o oarecare incredere (poate gresesc). Totusi, fisurile din imagine ma trag inapoi de la decizia de a achizitiona casa.
    V-as fi foarte recunoscatoare pentru niste pareri avizate care sa ma ajute sa ma decid.
    Astea sunt toate pozele pe care le am cu fisurile. Sper sa ajute pentru exprimarea unei opinii.
    Ultima editare de calin.diaconu; 03.dec.2022, 07:08. Motiv: Tag-uri pentru identificare optimizata (SEO)
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 574

    #2
    Fisurile in unghi (oblice) sunt cauzate de "cedarea fundatiei".
    Cauza poate fi acumularea de apa pluviala.
    Burlanul ala ar trebui sa deverseze apa mai de parte de
    zidul casei.
    Cauta un inginer structurist sa-ti dea un raspuns.
    La cati bani vei da pe casa merita sa investesti o suma
    infima intr-o parere de expert.

    Comentariu

    • calin.diaconu
      Administrator
      • 17.mar.2005
      • 419

      #3
      Buna ziua, PaulaF!

      Postarea (cazul pe care îl propuneți) si pozele oferite sunt foarte interesante și pot constitui un studiu de caz din care avem cu toții de învățat. Vă mulțumim pentru încredere!

      Este foarte bine ca atunci când ne decidem să cumpărăm o casă, să ne adresăm unui inginer structurist.

      Așa cum a punctat mai sus Forumistul emp, există o diferență între sfaturile și opiniile din forum și executarea unui proiect de structură, care trebuie să cuprindă între altele (sub garanția semnăturii unor experți acreditați):
      • datele generale despre proiectare (amplasament; date arhitecturale; terenul de fundare);
      • descrierea sistemului structural (materiale, infrastructura, suprastructura);
      • ipotezele de calcul (modelarea structurii, calcule de încărcări permanente și variabile, simularea acțiunilor seismice);
      • soluția și piesele desenate - planurile de cofraj, armare (pereți/grinzi ...)
      În fazele determinante, e necesară prezența inginerului structurist pe șantier (verificare).

      E foarte bine dacă veți gândi să aveți la final o carte tehnică a construcției, așa cum de altfel prevede legea (vă recomandăm și acest articol).

      Misiunea Casa colaborează pentru proiecte de structuri cu Biroul SKULPTOR STRUCTURAL DESIGN, și vă invităm să solicitați în particular, pe site, programarea unei întâlniri (online) cu Dl Ing Bogdan Nicu.

      De asemenea, o serie de elemente suplimentare le puteți posta și aici, dacă veți ajunge să faceți efectiv reparațiile (veți finaliza achiziția și veți implementa soluțiile oferite de biroul pe care-l alegeți).

      Cred că opiniile și sfaturile inginerilor cu experiență, oferite cu generozitate aici pe Forum, vor genera, împreună cu întrebările pe care le vom avea ăn calitate de Beneficiari, o discuție interesantă și utilă. Deoarece înțelegem - și unii și ceilalți - că frumusețea casei vine din interior (din trăinicia zidurilor și pacea familiei ce o locuiește)!

      O zi frumoasă,

      Călin Diaconu - Project Manager Misiunea Casa
      www.calindiaconu.com

      Comentariu

      Procesare...