Grinda sub planseu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Daniel99sd$$
    Incepator
    • 25.ian.2021
    • 53

    Grinda sub planseu

    Salutare, o sa decupez planșeul de la subsol unde întrarea era prin alta parte pe exterior, iar acum o voi face în interior.o sa fie nevoie de o gaura de 1.8*2,5m.Pe partea stanga unde o sa vina decupata este zid cu grinda, pe dreapta nu e si m am gândit sa I torn o grinda sub planseu si niște stâlpi pentru ca deja are un mic vibrat si știu sigur ca o sa vibreze si mai tare, cine cunoaște cel mai bine cum e cu grinzile turnate sub planseu? Gauri cu freza de 120 din 50 în 50cm?și betin vibrat foarte bine si umed?sper sa iasă bine mai ma gândeam la varianta în care 10cm trece de buza betonului în golul care se flva face si se va cofra la nivel cu placa si asa o sa pot turna pe toată marginea ei de 10cm, dar unde nu I golul pana im capăt o sa trebuiască grinda sa o fac toată sub placă si o sa pot tirna numai prin gauri facute .O sa fac și acoperișul garajului care are in coama 4m pt ca o sa fac și o mica terasa și 1,,3m perete de reazam.Latimea este de 6m.O sa l fac din dulapi de 25*5 si din calculele mele o sa aiba la 4m lungime pe coama inafara de streașină, având un vedere ca o sa iasa un fel de mansarda sau terasa e de ajuns ca punct de sprijin pe fiecare apa sa fie doar peretele de reazam, coama si clestii de 25*5 pe fiecare dulap în parte?
Procesare...