Izolare casa de lemn / refacere fatada

Adună
X

• Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ciprian.Tudoran
    Incepator
    • 29.iul.2020
    • 15

Izolare casa de lemn / refacere fatada

Buna ziua,

Detin o casa de lemn si fatada este destul de afectata de soare / ploaie, nefiind intretinuta la timp.

As dori sa ii adaug un extra strat de izolatie termica, insa nu stiu care ar fi cea mai buna idee, avand in vedere ca nici mesteri prea priceputi nu am gasit - toti stiu doar sa aplice ploistiren si sa tencuiasca, ceea nu cred ca ar fi corect pentru fata de lemn, plus ca ar strica aspectul casutei de munte.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20230712_122305.jpg 
Afișări:	114 
Mărime:	567,8 KB 
ID:	688797

Deoarece lambriul exterior este deteriorat (fisuri / gauri) si nici nu stiu cu ce vopsea s-a dat, ma gandeam sa mai pun un rand de lambriu peste cel existent (dupa ce il voi curata si trata cu ulei de in si montat sipci de lemn pentru a crea spatiu, sau ce alte sugestii mai primesc, iar intre cele 2 straturi de lambriu sa pun izolatia (vata minerala? ce se preteaza la lemn?) si o folie anti-condens, pentru a bloca vantul. Casa este intr-o zona montana cu zapezi, ploi si vanturi puternice.

Ce parere aveti? Ce alternative am?

Multumesc!
    Fișiere atașate
  • VYS
    Living legend
    • 19.aug.2005
    • 12973

Intai de toate trebuie sa te hotarasti daca lasi scandura pe pozitie sau o dai jos.
    Poti sa foptezi pentru solutia cu rigle din lemn la grosimea izolatiei,, folie difuzie, rigle lambriu si lambriu.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

• Ciprian.Tudoran
      Incepator
      • 29.iul.2020
      • 15

Eu as merge pe varianta in care as lasa scandura existenta pe loc (dupa ce o curat si o tratez cu ulei de in). Dupa care rigle din lemn peste si lambriul 2 peste.

Este ok sa dau cu ulei de in pe lambriul care va fi in interior? Recomandati alt tratament?

Stratul de izolatie - ce recomandati? Inteleg ca pt lemn, vata minerala, este corect?

Folia anti-condens / vant - ajuta? exista alternative dedicate pentru ce doresc eu sa fac? (ideea ar fi folia sa fie peste stratul de izolatie, dupa lambriul exterior).

Lambriul exterior - am folosit pt un gard vopsea pe baza de ulei de in si dupa 2 ani e impecabil (in aceelasi conditii de ploaie si zapada). As dori aceeasi vopsea. Aveti alte recomandari?

Multumesc mult!

Comentariu

• VYS
        Living legend
        • 19.aug.2005
        • 12973

Intai de toate trebuie fixate scandurile deformate, iesite din planul fatadei. In functie de posibiliattile de prindere pe structura casei, se monteaza rigle din lemn in care poti aplica placi de vata pentru fatade ventilate. Tehnic sunt posibile doua variante: cu 1 singur strat de rigle/izolatie sau cu 2.
        Aceste placi de vata pot avea caseraj din impaslitura din fibra de sticla, fiind hidrofobizate. teoretic se poate cu sau fara folie de difuzie/bariera vant. Bariera de vant se aseaza peste izolatie si rigle apoi, la min.2cm vei aseza stratul de lambriu cu ajutorul altor rigle. Stratul de aer dintre vata/bariera de vant si lambriu ajuta la izolare si la protectia izolatiei/lambriului.
        Utilizarea unui ulei de in este posibila insa va trebui sa existe o aplicare de intretinere perioadica, la un interval de timp recomandat de producatorul acestuia. Cert este ca uleiul necesita reaplicare mai deasa decat o lazura buna ce poate merge pana la 10-12 ani dupa cum sunt calitatea lemnului si conditiile meteo.
        VYS Blog - 100 % D I Y
        Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

• emp
          Membru marcant
          • 29.mai.2009
          • 545

Postat în original de Ciprian.Tudoran
          Buna ziua,

Detin o casa de lemn si fatada este destul de afectata de soare / ploaie, nefiind intretinuta la timp.

As dori sa ii adaug un extra strat de izolatie termica, insa nu stiu care ar fi cea mai buna idee, avand in vedere ca nici mesteri prea priceputi nu am gasit - toti stiu doar sa aplice ploistiren si sa tencuiasca, ceea nu cred ca ar fi corect pentru fata de lemn, plus ca ar strica aspectul casutei de munte.

Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20230712_122305.jpg  Afișări:	10  Mărime:	567,8 KB  ID:	688797

Deoarece lambriul exterior este deteriorat (fisuri / gauri) si nici nu stiu cu ce vopsea s-a dat, ma gandeam sa mai pun un rand de lambriu peste cel existent (dupa ce il voi curata si trata cu ulei de in si montat sipci de lemn pentru a crea spatiu, sau ce alte sugestii mai primesc, iar intre cele 2 straturi de lambriu sa pun izolatia (vata minerala? ce se preteaza la lemn?) si o folie anti-condens, pentru a bloca vantul. Casa este intr-o zona montana cu zapezi, ploi si vanturi puternice.

Ce parere aveti? Ce alternative am?

Multumesc!
          Fatada ventilata
          Ultima editare de emp; 13.iul.2023, 14:04.

Comentariu

• emp
            Membru marcant
            • 29.mai.2009
            • 545

Comentariu

Procesare...