Schimbare de solutie -URGENT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobita
    Incepator
    • 03.apr.2005
    • 5

    Schimbare de solutie -URGENT

    Buna ziua!
    Am o mare rugaminte la dumneavoastra....
    am un proiect pentru o casa P+1, cu care, incepand de luni, voi incerca sa obtin autorizatia de constructie (proiectul este facut de o firma de arhitectura)... dar , in ultima clipa, constructorul cu care am contractat constructia casei a spus ca pentru realizarea acestei casei in timp mai scurt ar trebui sa folosim caramida Porotherm de 38 cm si nu de 30 cm (asa cum este prevazut in proiect) - se elimina timpii necesari relizarii sistemului de termoizolatie...
    Arhitectul a spus ca nu este nevoie sa modifice proiectul deoarece structura in cadre din beton armat este suficient dimensionata pentru a suporta o greutate de 8 tone in plus (talpile de fundare se prevad a se realiza de 70*40cm sau 60*40 si stalpii sunt in forma de L la colturi, iar in rest sunt dreptunghiulari de 30*45 cm, sau patrati de 30*30cm, iar grinzile vor avea gabarite de 30*45 cm sau 30*40 cm ).

    VA ROG SA-MI DATI UN SFAT!!!!
  • Danetz

    #2
    re...

    "se elimina timpii necesari relizarii sistemului de termoizolatie... " ? ...din cite stiu si am mai lucrat pt. un sistem de termoizolare cu o echipa formata chiar si din trei meseriasi pt. parter+1 poate sa fie gata si in 7-10 zile ,ce timp elimina constructorul folosind caramida mai mare?ok spunei ca aduci tu caramida si vezi poate renunta la idee !!!
    Toate cele Bune !!!

    Comentariu

    Procesare...