Am nevoie de devizul unui cunoscator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SilviuB
    Incepator
    • 04.iun.2007
    • 29

    #16
    Eu nu am vazut case din boltari.
    Pe aici demisolurile sunt facute din boltari.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #17
      Postat în original de Geoneameon
      ...Apropo, mi-a spus ca pot incepe constructia si fara autorizatie! Ce amenda pot risca in cazul in care? ....
      Sunteti prieten cu primarul ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • rotaru violeta
        Incepator
        • 08.sep.2007
        • 89

        #18
        Ai grija, mare grija cu constructia fara acte, chiar de zice primarul, amenda e mare. Iar toate actele nu se pot scoate in 2 sapt. cum iti spunea cineva(cuishor), crede-ma! Ex. un prieten a facut o fosa septica(in zona in care locuieste nu exista canalizare) fara avizul garzii de mediu si amenda a fost de 8000 lei ron. A avut vecini "buni".
        Cand faci ceva, fa-o bine!

        Comentariu

        • dmih
          Membru Marcant
          • 05.feb.2007
          • 612

          #19
          Postat în original de Maistrul Max
          Sunteti prieten cu primarul ?
          Chiar daca .... cine garanteaza ca va fi acelasi primar si mai incolo, cand va trebui sa dati piept cu autoritatile? Sau aveti niste "prieteni buni" care va urmaresc actiunile?

          Recomandarea mea: faceti lucrurile legal, chiar daca dureaza mai mult si mai costa ceva.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #20
            Daca tot sintem la "scenarii"...

            Un "baiat bun" spune: "merge si asa, da-mi mie ceva si da-i drumul"; dupa ce incepe lucrarea, vine "baiatul rau" (care cica nu-l cunoaste pe "cel bun") si zice: "aha, v-am prins, amenda este de NNN!"; beneficiarul, speriat si disperat, se duce la "baiatul bun": "pai mi-ati promis ca..." "da, da'de unde sa stiu ca o sa vina asta sa...; ca e de la Bucuresti" "si ce facem?" "pai mai dati-mi ceva sa-i dai si lui si gata..." "bine!" s.a.m.d.

            Vi se pare cunoscuta aceasta varianta? Nu-i asa ca parca ati mai auzit-o?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • LucianDr.
              Membru Marcant
              • 06.feb.2006
              • 925

              #21
              S-ar putea ca terenul sa fie arabil. Asa ca inarmati-va cu multa rabdare si faceti actele ca o sa dureze destul de mult. Vedeti ca arhitectul va trebui sa va faca un deviz si cand se scoate autorizatia de constructie trebuie platit 5 sau 7% , iar la intabulare la fel. De exemplu mie a vrut arhitectul sa imi treaca 300.000 de lei si i-am spus ca nu fac cu banci etc si a mai redus la 250.000 de lei sa nu bata la ochi altfel de imi vine o comisie si mi-o evalueaza la 400.000. Pana acum am bagat peste 500.000 de lei dar are peste 400 mp. Nu va bazati pe sumele pe care le-am trecut deoarece am bagat multe finisaje sau obiecte sanitare de 10 ori mai scumpe decat cele mai ieftine.
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #22
                Postat în original de LucianDr.
                [...] si cand se scoate autorizatia de constructie trebuie platit 5 sau 7% [...]
                Cui? unde?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • cuishor
                  Incepator
                  • 14.feb.2007
                  • 41

                  #23
                  Daca ar fi toti corecti si optimisti ca voi , sincer, i-am intrece pe nemti si japonezi la toate capitolele. Nu uitati totusi ca traiti in Romania , o tara cu multe legi nescrise si cu o coruptie infloritoare. Iar legat de scenariile facute , am impresia ca va uitati prea mult pe OTV .
                  Numai bine !

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #24
                    Postat în original de cuishor
                    Iar legat de scenariile facute, am impresia ca va uitati prea mult pe OTV .
                    Cu toata sinceritatea va spun ca nu ma pot uita pe OTV (in sensul ca nu suport).
                    Eu unul, cind spun ceva ce stiu din auzite, ma exprim cu "am auzit ca...". Acel scenariu descris de mine nu este unul fantastic, din filme sau carti, din pacate este cit se poate de real, l-am intilnit personal de multe ori. In acelasi timp afirm ca este unul posibil, nu unul care are loc de fiecare data.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • puiu007
                      Incepator
                      • 27.feb.2006
                      • 32

                      #25
                      Postat în original de raduca
                      Postat în original de Geoneameon
                      Deocamdata voi cere permisul de constructie si voi vedea arhitectul, nu stiu cat o sa cheltui!
                      Fara arhitect nu puteti obtine decit certificatul de urbanism. Pentru autorizatia de constructie va trebuie proiectele casei, care sint facute de ingineri, arhitecti etc. Mai simplu, dar cu cheltuiala ceva mai mare, e sa apelati la un arhitect care se va ocupa de toate. Inteleg ca ati turnat deja fundatia, chiar daca nu ati avut actele necesare. Cautati sa intrati cit mai repede in legalitate, amenzile sint mai mari decit suma pe care vi-o cere un arhitect.


                      cine ma poate ajuta... am terminat constructia casei... si pe 30. 10. 2007 expira si autirizatia... am fost la primarie mi-au dat un formular , l-am completat si cica acum sa astept pana ma contacteaza un inspector...
                      nelamurire mea este astfel: ce procese verbale mai imi trebuiesc daca am facut casa in regie propie??? si ce alte documente...
                      cu respect...

                      Comentariu

                      • cuishor
                        Incepator
                        • 14.feb.2007
                        • 41

                        #26
                        dati pe google - cautare cuvantul < CARTE TEHNICA A CONSTRUCTIEI> si gasiti toate explicatiile.

                        Comentariu

                        • puiu007
                          Incepator
                          • 27.feb.2006
                          • 32

                          #27
                          Postat în original de cuishor
                          dati pe google - cautare cuvantul < CARTE TEHNICA A CONSTRUCTIEI> si gasiti toate explicatiile.

                          ms frumos... am cartea tehnica a constructiei ma interesa daca poate cineva sa ma ajute in privinta unui inginer de santier... am nevoie de nistre stampile pe procesele verbale.

                          si cine dracu mai stie de cate mai am nevoie..... pe cine intrebi cate ceva ... totdeauna iti da alt raspuns... in fine am sa astept pe cei de la primarie ai am sa vad care este treaba./......

                          Comentariu

                          Procesare...