Am nevoie de devizul unui cunoscator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Geoneameon
    Incepator
    • 24.sep.2007
    • 5

    Am nevoie de devizul unui cunoscator

    Buna! Nu de mult timp m-am hotarat sa construiesc o casa, pana acum am stat numai cu chirie si reusind sa strang ceva bani vreau sa demarez acest proiect! Nu am nici o idee! De fapt poate cineva sa-mi estimeze cat ma poate costa permisul de constructie si cate zile dureaza? Apoi intr-o casa de 10 pe 10 metri, facuta din boltari (cred) + acoperisul, ma ajunge la cat? Fara etaj! Am nevoie de o estimare cu aproximatie, sa vad daca ma pot sau nu lansa in constructie! Mersi mult!
  • rotaru violeta
    Incepator
    • 08.sep.2007
    • 89

    #2
    Am inceput si eu o casa si iti spun ca nu sunt deloc ieftine actele necesare. Pentru o casa un arhitect poate sa-ti ceara 10-50euro /mp(proiectul). Apoi depinde de primaria de domiciliu ce taxe aplica(cat de mari).Eu pt. o casa in Galati (p+m 120mp) , cu tot cu proiect am cheltuit 5500 ron. E nevoie de multa rabdare, curaj si pile cat de multe sa obti autorizatia de constructie. Mult succes!!!
    Cand faci ceva, fa-o bine!

    Comentariu

    • rotaru violeta
      Incepator
      • 08.sep.2007
      • 89

      #3
      Dupa realizarea proiectului, certificatul de urbanism se elibereaza in 30 zile lucratoare:OFICIAL. La mine a durat 3 luni, apoi alte 6 luni eliberarea autorizatiei.
      Cand faci ceva, fa-o bine!

      Comentariu

      • SilviuB
        Incepator
        • 04.iun.2007
        • 29

        #4
        Nu ar trebui sa te ajunga mai mult de 100.000 ron, asta in cazul in care construiesti in regie proprie cu mesteri care au preturi oneste.

        Comentariu

        • Geoneameon
          Incepator
          • 24.sep.2007
          • 5

          #5
          Iti multumesc Violeta si Silviu pentru interventie! Deocamdata voi cere permisul de constructie si voi vedea arhitectul, nu stiu cat o sa cheltui! E foarte greu sa ridici o casa, daca ati sti... Temelia am ridicat-o de 4 ani si numai probleme... Primarul mi-a spus ca nu am nevoie de permis, bla bla bla, dar nu pot inainta fara sa fac actele legale! Nu stiu de ce, dar parca sunt unii care iti pun piedici foarte usor (?) si daca nu trag si ei folos, nici nu se uita la tine!!! Nu conteaza, nu putem sa schimbam acum "felul de a merge" in tara! Daca mai aveti si alte opinii, ma intereseaza! Nu vreau sa ma lansez prea tare, fara experienta! De aceea apelez la cei care au trecut prin aceasta etapa! Mersi inca o data!

          Comentariu

          • cuishor
            Incepator
            • 14.feb.2007
            • 41

            #6
            Pentru a putea incepe executia casei va trebui sa parcurgi cativa pasi pentru obtinerea autorizatiei de construire:
            - certificatul de urbanism : acte necesare - plan de situatie,plan de amplasament, contract vanzare cumparare a terenului pe care va fi construita casa ; cost - in jur la 10-15 lei ; timp - o saptamana ;
            - proiectul pt. autorizatie PAC - in jur la 4- 6 euro / mp ; timp - 2 saptamani ;
            - avize - in functie de cerintele date prin certificatul de urbanism ;
            - studiul geotehnic - se va obtine in functie de imrejurari ;

            Deci cu : C.U. , contractul de v-c , proiectul in 2 exemplare originale , avizele , cererea pt. autorizatie vei merge la primarie pt. ridicarea autorizatiei de construire. La aceste acte se vor adauga cateva taxe care sunt in functie de investitia facuta.
            Dupa 1-2 saptamani intrii in posesia autorizatiei.

            Suma cheltuita pana in aceasta faza ar fi in jur de 2500 - 3000 Ron (la o suprafata construibila de 100 mp).

            Apoi , faza de executie , care implica manopera si materiale . Daca executati in regie proprie va intelegeti cu o echipa la lucrare sau cu ziua.Pretul nu pot sa-l anticipez pentru ca e un pic diferit , in functie de zona, de modul de lucru , de cum negociati etc.
            Materialele le extragi din proiect , in functie de dimensiuni si de materialele folosite pentru fiecare faza. Simplu : de ex. fundatie - ai 60 ml , adancime de 0.80 m si latime 0.60 . Aflii volumul vezi cat a dat , cat ciment se pune la mc , vezi cat costa cimentul si ai scos un pret. Continui cu celelalte materiale si aflii in final pretul.
            De facut o estimare a costului la rosu sau semifinit e cam dificil. Asa ca singur iti poti calcula in functie de ce materiale folosesti , de cantitatea lor , de unde le procuri etc.
            Observ ca esti un as in informatica, astfel incat o sa fie usor la calcule .
            O seara placuta si spor la treaba

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6359

              #7
              Postat în original de Geoneameon
              Deocamdata voi cere permisul de constructie si voi vedea arhitectul, nu stiu cat o sa cheltui!
              Fara arhitect nu puteti obtine decit certificatul de urbanism. Pentru autorizatia de constructie va trebuie proiectele casei, care sint facute de ingineri, arhitecti etc. Mai simplu, dar cu cheltuiala ceva mai mare, e sa apelati la un arhitect care se va ocupa de toate. Inteleg ca ati turnat deja fundatia, chiar daca nu ati avut actele necesare. Cautati sa intrati cit mai repede in legalitate, amenzile sint mai mari decit suma pe care vi-o cere un arhitect.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • SilviuB
                Incepator
                • 04.iun.2007
                • 29

                #8
                Eu acum sunt pe punctul de a-mi termina cat de cat casa (P+M, dimensiuni casa 8.1 * 9.1) , adica cu toate finisajele facute mobilat bucatarie si utilat o baie si cred ca nu am depasit 150.000 lei cu toate cheltuielile.

                Comentariu

                • Geoneameon
                  Incepator
                  • 24.sep.2007
                  • 5

                  #9
                  Va multumesc la toti pentru interventie! M-au ajutat foarte mult remarcile voastre! Am luat o intrevedere cu arhitectul pentru inceputul saptamanii viitoare, am hotarat sa demarez "afacerea"! Acum trebuie sa fac un studiu in ceea ce priveste materialele, m-am gandit la parpan pentru pereti, iar pentru acoperis inca nu sunt decis!!! Sper sa mearga bine, sa nu apara ceva neprevazut in plan! Inca o data mersi si sanatate!

                  Comentariu

                  • Geoneameon
                    Incepator
                    • 24.sep.2007
                    • 5

                    #10
                    Va multumesc la toti pentru interventie! M-au ajutat foarte mult remarcile voastre! Am luat o intrevedere cu arhitectul pentru inceputul saptamanii viitoare, am hotarat sa demarez "afacerea"! Acum trebuie sa fac un studiu in ceea ce priveste materialele, m-am gandit la parpan pentru pereti, iar pentru acoperis inca nu sunt decis!!! Sper sa mearga bine, sa nu apara ceva neprevazut in plan! Inca o data mersi si sanatate!

                    Vroiam sa spun din boltari! Asa se spune in franceza... E din cauza mediului unde lucrez (in limba franceza!!) Scuze! Cunoasteti vre-un depozit de boltari pe langa piatra Neamt? Mersi inca o data!!!

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      #11
                      Postat în original de Geoneameon
                      Vroiam sa spun din boltari!
                      Din ce cunosc eu, boltarii sint elemente de constructie realizate din ciment (in principal). Peretii realizati cu boltari au avantajul de a fi mai ieftini, dar au si marile dezavantaje ale peretilor din beton. Daca tot va intilniti cu arhitectul, discutati si aceasta problema.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • cuishor
                        Incepator
                        • 14.feb.2007
                        • 41

                        #12
                        Ups ..esti aproape de Piatra Neamt? Ai rezolvat cu partea de proiectare? De ce nu ai spus ca esti din zona , iti recomandam pe cineva . In fine , daca ai luat legatura cu cineva atunci bafta si spor la treaba.
                        De boltari ..ti-as recomanda pe undeva prin prejurimi pe la tara. Cu cat de apropii de oras e mai scump.

                        Comentariu

                        • Geoneameon
                          Incepator
                          • 24.sep.2007
                          • 5

                          #13
                          Buna! Inca nu m-am intalnit cu arhitectul! am luat o intrevedere, dar ma intereseaza si altcineva! Am luat si eu pe cine mi-a recomandat primarul! Apropo, mi-a spus ca pot incepe constructia si fara autorizatie! Ce amenda pot risca in cazul in care? Sau este voie prin lege? Ca prea e serviabil fara sa dau ceva... Ma intereseaza si boltarii... Stiti vreun depozit mai ieftin, dar de calitate totusi? Mersi pentru amabilitate! A, si inca ceva: cand am vorbit cu cea care se ocupa cu autorizatiile, m-a sfatuuit sa declar ca fac casa de lemn, costa mai ieftin! Ce parere aveti? Mersi pentru amabilitatea de a participa la discutie, chiar ma ajuta foarte mult!

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #14
                            Postat în original de Geoneameon
                            Am luat si eu pe cine mi-a recomandat primarul! Apropo, mi-a spus ca pot incepe constructia si fara autorizatie! Ce amenda pot risca in cazul in care? Sau este voie prin lege? Ca prea e serviabil fara sa dau ceva...
                            Nu, prin lege nu este voie. Sa va dea inscris oficial.

                            Postat în original de Geoneameon
                            A, si inca ceva: cand am vorbit cu cea care se ocupa cu autorizatiile, m-a sfatuit sa declar ca fac casa de lemn, costa mai ieftin! Ce parere aveti?
                            Cu cit mai ieftin? Oricum nu cred ca iesiti prea ieftin pentru ca trebuie sa tineti cont si de spaga pentru cel ce face receptia casei (daca va fi de acord cu asa ceva).
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • cuishor
                              Incepator
                              • 14.feb.2007
                              • 41

                              #15
                              Legat de ce a zis primarul : se refearea la faptul ca te poti apuca de casa in sensul ca poti sapa fundatia , turna beton etc. fara a "scoate" casa din pamant. In acest timp termin si cu actele pentru autorizatie.
                              Primarul ti-a dat un sfat bun in sensul ca are cunostiinta unde doresti sa faci casa si binenteles stie daca e voie sa nu sa se construiasca in acea zona. Problema era de timp si tocmai de aia te-a sfatuit sa te-a apuci cat mai repede ca in paralel sa termini si cu actele.
                              Iar faptul ca te-a sfatuit sa declari ca vei face casa din lemn , era in avantajul tau , in sensul ca la intocmirea devizului , in functie de care vei plati niste taxe , va fi mai mic si evident ca vei avea de platit mai putin.
                              Observ ca lumea cu care ai intrat in contact incearca sa te ajute iar tu in schimb esti pesimist si iti faci ganduri negre de parca ai construi o bomba atomica.
                              De boltari - iti sugerasem sa cauti pe la tara ca e mai ieftin - in sensul ca ai putea trage o fuga prin imprejurimi sa te interesezi cine are asa ceva, la ce pret si daca sunt de calitate. Mergi prin mai multe locuri si iti faci o imagine si te hotarasti dupa ce analizezi mai multe oferte.

                              Comentariu

                              Procesare...