Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turnare placa beton

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Poate a cumparat casa gata facuta la comanda numai vin si o monteaza intr-o zi este totul gata ....stil american
    Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

Comentariu

Postat în original de Zsolty007
      Poate a cumparat casa gata facuta la comanda numai vin si o monteaza intr-o zi este totul gata ....stil american
      Se poate....
      faci o casa si pentru urmasii tai

Comentariu

casa e tip lego in 2 zile e ridicata. materialul lemnos este gata. adica grinzile, pardoseala si acoperisul fara invelitoare. intrebarea mea era sa pun armatura in placa, din fier beton de Ø 10 sau pot pune doar plasa sudata de buzau. meseriasi cu casa spun ca ajunge si plasa de buzau si ca dupa 3 zile pot lucra pe placa deoarece nu am pivnita si placa e sustinuta de umplutura. daca trebuie sa astept nu este o problema casa poate fi montata si iarna. va multumesc

Comentariu

Postat în original de florin_cfr
          casa e tip lego in 2 zile e ridicata. materialul lemnos este gata. adica grinzile, pardoseala si acoperisul fara invelitoare. intrebarea mea era sa pun armatura in placa, din fier beton de Ø 10 sau pot pune doar plasa sudata de buzau. meseriasi cu casa spun ca ajunge si plasa de buzau si ca dupa 3 zile pot lucra pe placa deoarece nu am pivnita si placa e sustinuta de umplutura. daca trebuie sa astept nu este o problema casa poate fi montata si iarna. va multumesc
          Mai bine " trageti " putin de timp pt a se intari fundatia . Nu este vorba numai de cele 28 de zile minim necesare , mai este o problema . Fundatia trebuie hidroizolata perfect si temeinic : prinderile pt structura pe care banuiesc ca le veti fixa in beton se vor smulge sau misca daca betonul este " crud " . Asa ca , aminati putin montajul si dati atentie fundatiei .
          Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

multumesc de sfat as dorii mai multe detalii despre "trebuie hidroizolata perfect si temeinic".
            va multumesc

Comentariu

Postat în original de florin_cfr
              multumesc de sfat as dorii mai multe detalii despre "trebuie hidroizolata perfect si temeinic".
              va multumesc
              Talpa casei trebuie să aibă o bună hidroizolaţie pentru a împiedica absorbţia apei din structura fundaţiei, care este hidrofilă. Asta spuneam . Sa lasati placa sa se usuce bine apoi sa aveti grija ca hidroizolatia sa se execute cu mare atentie .

Comentariu

multumesc de sfat, voi amana montarea casei inca 2 saptamani

Comentariu

Turnare placa de beton

Am tot cautat pe acest forum sa aflu cum torn o placa de beton intr-o camera? Ma intereseaza in mod special care este metoda de pregatire a terenului inainte de turnare. Am observat ca in multe cazuri placile nu au planietate perfecta, oare de ce?

Comentariu

Re: Turnare placa de beton

Postat în original de bunduchi
                    Am tot cautat pe acest forum sa aflu cum torn o placa de beton intr-o camera? Ma intereseaza in mod special care este metoda de pregatire a terenului inainte de turnare. Am observat ca in multe cazuri placile nu au planietate perfecta, oare de ce?
                    Nu este clar ce inseamna beton in camera !?
                    Betonul nu este autonivelant si tocmai calitatea lui mai buna este daca nu se taseaza . Nici betoanele fluide pt pompa nu se autoniveleaza . Pt o suprafata dreapta betonul se niveleaza manual dupa cote si repere .

Comentariu

Re: Turnare placa de beton

Exact asta vroiam sa aflu cum trasez "cotele" sau "reperele"? Unii fac stalpisori dupa care trag cu dreptarul altii pun sipci(rigle). Stiu ca reperele de nivel se stabilesc cu ajutorul unui furtun cu apa, dar nu stiu cum sa fac stalpisorii.

Comentariu

sal , in principiu pt constructii uzuale cu dimensiuni de camere pana in max 20-25 mp Hp = 13 cm(minim conform stas seism si zidarii din 2006) , armatura 9-12 kg/ mp iar cu tot cu centuri si grinzi intre 12-15 kg /mp , dar astea variaza in functie de complexitatea constructiei iar in proiectul tehnic vei avea toate detalile !!!
                        -in principiu la o casa de 100 de mp iti trebuie cam 1.5t fe !!!

Comentariu

Timp uscare placa beton

buna, am si eu 2 intrebari daca ma poate ajuta, am inceput anul acesta sa construim o casa facem decat parterul si la anul dupa ce mai strangem bani ridicam etajul si o acoperim, suntem la faza de turnare a placii de jos,
                          1. cat este necesar sa lasi sa se usuce placa , pentru a putea ridica apoi peretii din BCA?
                          2.daca se gasesc de inchiriat in ploiesti (prahova)stapli de sustinere a cofragului pentru turnarea placii dintre parter si etaj?
                          multumesc

Comentariu

banuiesc ca te referi la radier (placa de egalizare)...
                            dupa cateva zile se pot zidi peretii, placa dintre parter si etaj trebuie lasata 3 saptamani.

Comentariu

multumesc

Comentariu

Raspunsul corect este 28 de zile, totusi depinde de ce tip de beton folositi.
                                Atunci betonul este complet inchis.
                                Daca este vara trebuie udat constant pe aceasta perioada ca sa nu faca fisuri.
                                Succes !

Comentariu

Procesare...
                                X