Turnare placa beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Uifalean Cristian
    Incepator
    • 02.mar.2008
    • 7

    #16
    Postat în original de alexis
    Postat în original de Uifalean Cristian
    Pe placa de beton [radier]se poate lucra dupa 2-3 zile linistit la fel si pe planseu insa acesta se decofreaza abia dupa20-25 de zile
    ...Dar nu este recomandat sa urcati cantitate mare de caramizi si in nici un caz paleti de caramida cu totul, urcati cate putin si puteti lucra.
    Corect.
    In legatura cu sistemul de cofrare, nu neaparat sistemul conteaza cit timpul de uscare, intarire a betonului [marca]
    cristiuif

    Comentariu

    • radu matei
      Membru Marcant
      • 17.apr.2007
      • 516

      #17
      Zidarie peste planseu

      Cum sa procedez ca sa nu gresesc?
      La cate zile minim dupa ce am turnat planseul peste perter pot sa ma apuc sa fac zidaria de la etaj in conditiile in care nu pun paletii cu caramida pe placa ci pun doar cateva zeci de caramizi pe rand?
      Stiu ca perioada de maturare a betonului este de 28 de zile, dar nu am cum sa astept atat.
      Precizez ca plaseul se afla pe popi, urmand sa decofrez doar dupa o luna de la turnare.
      Mai bine mai tarziu decat niciodata!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #18
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • ombun
          Membru Marcant
          • 12.feb.2007
          • 569

          #19
          eu am procedat asa:
          -dupa 4 zile dupa turnarea planseului, am inceput ziditul, dar nu am pus paletii de caramizi pe planseu, ci am asezat caramida cu caramida (in sir si pe verticala) exact deasupra zidariei portante (aflata la parter), evitand astfel suprasarcina pe betonul crud sau pe grinzile turnate !
          vreau sa fac o casa !

          Comentariu

          • kinetix
            Incepator
            • 17.iun.2008
            • 41

            #20
            pt s.m.ovidiu
            As dori sa cunosc si eu acel sistem cu care puteti decofra total planseul in 2 zile.
            Eu inteleg ca este sistem de decofrare partiala dupa a doua zi, iar asta depinde de tipul de planseu (planseu lejer, traditional etc), greutate si tipul de sistem de cofrare - dintotdeauna am zidit chiar a doua zi dupa ce am turnat planseul si cred ca si zidaria face o priza mai buna, de altfel sunt aditivi speciali de aderare caramida-beton, care normal ar trebui folositi daca planseul a ajuns sa fie foarte uscat - producator SIKA (cu siguranta sunt multi producatori, eu doar pe acesta il cunosc).
            eu dintotdeauna am zidit inca din ziua urmatoare dupa ce am turnat planseul - ca sa completez, depinde de anotimp (iarna, cind trebuie sa folosesti aditivi antiinghet e mai nasol)

            Comentariu

            • s.m.ovidiu
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 459

              #21
              Postat în original de kinetix
              pt s.m.ovidiu : as dori sa cunosc si eu acel sistem cu care puteti decofra total planseul in 2 zile.
              Nu total si doar panourile (popii raman) daca puteti fi atat de rapid aveti nevoie de mai multe randuri de popi (nu 2 si una)

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_de_cofrare_830.gif 
Afișări:	2860 
Mărime:	15,0 KB 
ID:	587094 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_de_cofrare_3_656.gif 
Afișări:	2687 
Mărime:	4,1 KB 
ID:	587096 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_de_cofrare_4_410.gif 
Afișări:	2674 
Mărime:	2,0 KB 
ID:	587097 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sistem_de_cofrare_2_816.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	55,3 KB 
ID:	689786
              Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
              Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

              Comentariu

              • kinetix
                Incepator
                • 17.iun.2008
                • 41

                #22
                Se poate decofra total, inclusiv popii, sau doar partial?

                Comentariu

                • s.m.ovidiu
                  Membru Marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 459

                  #23
                  Nu-mi aduc aminte sa fi spus undeva ca se scot si popii.
                  Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                  Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                  Comentariu

                  • florin_cfr
                    Incepator
                    • 08.mar.2006
                    • 20

                    #24
                    Turnare placa beton

                    am inceput o casuta de vacanta integrala din lemn cu mansarda si are dimensiunile de 6.5m/5.85m diametrul exterior al fundatiei. fundatia este de 1m*0,4m in pamant si deasupra variaza de la 0.8m la 0.2m inaltime *0.25 latime. am umplut interiorul fundatiei cu pamant tasat si piatra, placa de beton(10cm) am inteles ca nu trebuie armata cu PC10 ci ajunge si plasa de buzau care va fi legata de centura.
                    sunt in intarziere cu fundatia si casa este gata. in cat timp dupa turnarea placii pot sa ridic casa.
                    va multumesc mult

                    Comentariu

                    • Zsolty007
                      Membru
                      • 30.sep.2007
                      • 216

                      #25
                      Incercati daca se poate ca dupa 28 de zile de la turnarea placi.
                      Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1320

                        #26
                        Re: vreau sa torn placa beton

                        Postat în original de florin_cfr
                        am inceput o casuta de vacanta integrala din lemn cu mansarda si are dimensiunile de 6.5m/5.85m diametrul exterior al fundatiei. fundatia este de 1m*0,4m in pamant si deasupra variaza de la 0.8m la 0.2m inaltime *0.25 latime. am umplut interiorul fundatiei cu pamant tasat si piatra, placa de beton(10cm) am inteles ca nu trebuie armata cu PC10 ci ajunge si plasa de buzau care va fi legata de centura.
                        sunt in intarziere cu fundatia si casa este gata. in cat timp dupa turnarea placii pot sa ridic casa.
                        va multumesc mult
                        Doamne! Ori nu stii bine romaneste (Miercurea Ciuc), ceea ce sper sa fie, ori esti pe langa de tot, cu tot ceea ce reprezinta tehnica.
                        " are dimensiunile de 6.5m/5.85m diametrul exterior al fundatiei."
                        Poate perimetrul exterior al fundatiei.
                        "sunt in intarziere cu fundatia si casa este gata" ???
                        Cum vine asta? Poate esti gata cu casa privind proiectul. Cum poate fi gata casa inaintea fundatie?
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • Zsolty007
                          Membru
                          • 30.sep.2007
                          • 216

                          #27
                          Poate a cumparat casa gata facuta la comanda numai vin si o monteaza intr-o zi este totul gata ....stil american
                          Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1320

                            #28
                            Postat în original de Zsolty007
                            Poate a cumparat casa gata facuta la comanda numai vin si o monteaza intr-o zi este totul gata ....stil american
                            Se poate....
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • florin_cfr
                              Incepator
                              • 08.mar.2006
                              • 20

                              #29
                              casa e tip lego in 2 zile e ridicata. materialul lemnos este gata. adica grinzile, pardoseala si acoperisul fara invelitoare. intrebarea mea era sa pun armatura in placa, din fier beton de Ø 10 sau pot pune doar plasa sudata de buzau. meseriasi cu casa spun ca ajunge si plasa de buzau si ca dupa 3 zile pot lucra pe placa deoarece nu am pivnita si placa e sustinuta de umplutura. daca trebuie sa astept nu este o problema casa poate fi montata si iarna. va multumesc

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12199

                                #30
                                Postat în original de florin_cfr
                                casa e tip lego in 2 zile e ridicata. materialul lemnos este gata. adica grinzile, pardoseala si acoperisul fara invelitoare. intrebarea mea era sa pun armatura in placa, din fier beton de Ø 10 sau pot pune doar plasa sudata de buzau. meseriasi cu casa spun ca ajunge si plasa de buzau si ca dupa 3 zile pot lucra pe placa deoarece nu am pivnita si placa e sustinuta de umplutura. daca trebuie sa astept nu este o problema casa poate fi montata si iarna. va multumesc
                                Mai bine " trageti " putin de timp pt a se intari fundatia . Nu este vorba numai de cele 28 de zile minim necesare , mai este o problema . Fundatia trebuie hidroizolata perfect si temeinic : prinderile pt structura pe care banuiesc ca le veti fixa in beton se vor smulge sau misca daca betonul este " crud " . Asa ca , aminati putin montajul si dati atentie fundatiei .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...