Turnare placa beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin_cfr
    Incepator
    • 08.mar.2006
    • 20

    #31
    multumesc de sfat as dorii mai multe detalii despre "trebuie hidroizolata perfect si temeinic".
    va multumesc

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #32
      Postat în original de florin_cfr
      multumesc de sfat as dorii mai multe detalii despre "trebuie hidroizolata perfect si temeinic".
      va multumesc
      Talpa casei trebuie să aibă o bună hidroizolaţie pentru a împiedica absorbţia apei din structura fundaţiei, care este hidrofilă. Asta spuneam . Sa lasati placa sa se usuce bine apoi sa aveti grija ca hidroizolatia sa se execute cu mare atentie .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • florin_cfr
        Incepator
        • 08.mar.2006
        • 20

        #33
        multumesc de sfat, voi amana montarea casei inca 2 saptamani

        Comentariu

        • bunduchi
          Incepator
          • 21.iun.2009
          • 10

          #34
          Turnare placa de beton

          Am tot cautat pe acest forum sa aflu cum torn o placa de beton intr-o camera? Ma intereseaza in mod special care este metoda de pregatire a terenului inainte de turnare. Am observat ca in multe cazuri placile nu au planietate perfecta, oare de ce?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #35
            Re: Turnare placa de beton

            Postat în original de bunduchi
            Am tot cautat pe acest forum sa aflu cum torn o placa de beton intr-o camera? Ma intereseaza in mod special care este metoda de pregatire a terenului inainte de turnare. Am observat ca in multe cazuri placile nu au planietate perfecta, oare de ce?
            Nu este clar ce inseamna beton in camera !?
            Betonul nu este autonivelant si tocmai calitatea lui mai buna este daca nu se taseaza . Nici betoanele fluide pt pompa nu se autoniveleaza . Pt o suprafata dreapta betonul se niveleaza manual dupa cote si repere .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • bunduchi
              Incepator
              • 21.iun.2009
              • 10

              #36
              Re: Turnare placa de beton

              Exact asta vroiam sa aflu cum trasez "cotele" sau "reperele"? Unii fac stalpisori dupa care trag cu dreptarul altii pun sipci(rigle). Stiu ca reperele de nivel se stabilesc cu ajutorul unui furtun cu apa, dar nu stiu cum sa fac stalpisorii.

              Comentariu

              • adryan1981
                Incepator
                • 30.aug.2009
                • 1

                #37
                sal , in principiu pt constructii uzuale cu dimensiuni de camere pana in max 20-25 mp Hp = 13 cm(minim conform stas seism si zidarii din 2006) , armatura 9-12 kg/ mp iar cu tot cu centuri si grinzi intre 12-15 kg /mp , dar astea variaza in functie de complexitatea constructiei iar in proiectul tehnic vei avea toate detalile !!!
                -in principiu la o casa de 100 de mp iti trebuie cam 1.5t fe !!!

                Comentariu

                • laura2009
                  Incepator
                  • 06.sep.2009
                  • 79

                  #38
                  Timp uscare placa beton

                  buna, am si eu 2 intrebari daca ma poate ajuta, am inceput anul acesta sa construim o casa facem decat parterul si la anul dupa ce mai strangem bani ridicam etajul si o acoperim, suntem la faza de turnare a placii de jos,
                  1. cat este necesar sa lasi sa se usuce placa , pentru a putea ridica apoi peretii din BCA?
                  2.daca se gasesc de inchiriat in ploiesti (prahova)stapli de sustinere a cofragului pentru turnarea placii dintre parter si etaj?
                  multumesc

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3526

                    #39
                    banuiesc ca te referi la radier (placa de egalizare)...
                    dupa cateva zile se pot zidi peretii, placa dintre parter si etaj trebuie lasata 3 saptamani.

                    Comentariu

                    • laura2009
                      Incepator
                      • 06.sep.2009
                      • 79

                      #40
                      multumesc

                      Comentariu

                      • mack339
                        Membru
                        • 27.dec.2009
                        • 122

                        #41
                        Raspunsul corect este 28 de zile, totusi depinde de ce tip de beton folositi.
                        Atunci betonul este complet inchis.
                        Daca este vara trebuie udat constant pe aceasta perioada ca sa nu faca fisuri.
                        Succes !

                        Comentariu

                        • laura2009
                          Incepator
                          • 06.sep.2009
                          • 79

                          #42
                          betonul este B300...parca....l-am turnat in septembrie unde am mai prins cateva zile mai caldute si am udat cu furtunul in fiecare seara....
                          am am lasat asa pentru ca nu ne mai lasa timpul si vrem sa mai strangem si ceva bani si vrem sa o ridicam in 2010 imediat ce ne permite timpul si sa gasim o echipa serioasa.
                          Va rog sa imi spuneti daca are ceva daca sta zapada pe fundatie, sau cum sa o protejez de timpul rece....
                          multumesc

                          Comentariu

                          • AutoCorect
                            Membru
                            • 20.sep.2007
                            • 285

                            #43
                            Nu are ce sa se intample, este bine insa sa proiejati fierul beton care iese din placa. Protejarea se poate face cu lapte de ciment, rugina nu face bine, iar sa curatati de rugina in primavara nu prea este usor.

                            Comentariu

                            • laura2009
                              Incepator
                              • 06.sep.2009
                              • 79

                              #44
                              Am dat cu lapte de ciment....dar ma gandeam nu il curata ploia...trebuie sa dau mai des.....?

                              Comentariu

                              • AutoCorect
                                Membru
                                • 20.sep.2007
                                • 285

                                #45
                                Nu are cum sa-l curete, nu s-a intarit ? Ar trebui sa tina cel putin pana in primavara, presupun ca ati acoperit complet fierul cu lapte de ciment.

                                Comentariu

                                Procesare...