Turnare placa beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laura2009
    Incepator
    • 06.sep.2009
    • 79

    #46
    betonul este B300...parca....l-am turnat in septembrie unde am mai prins cateva zile mai caldute si am udat cu furtunul in fiecare seara....
    am am lasat asa pentru ca nu ne mai lasa timpul si vrem sa mai strangem si ceva bani si vrem sa o ridicam in 2010 imediat ce ne permite timpul si sa gasim o echipa serioasa.
    Va rog sa imi spuneti daca are ceva daca sta zapada pe fundatie, sau cum sa o protejez de timpul rece....
    multumesc

    Comentariu

    • AutoCorect
      Membru
      • 20.sep.2007
      • 286

      #47
      Nu are ce sa se intample, este bine insa sa proiejati fierul beton care iese din placa. Protejarea se poate face cu lapte de ciment, rugina nu face bine, iar sa curatati de rugina in primavara nu prea este usor.

      Comentariu

      • laura2009
        Incepator
        • 06.sep.2009
        • 79

        #48
        Am dat cu lapte de ciment....dar ma gandeam nu il curata ploia...trebuie sa dau mai des.....?

        Comentariu

        • AutoCorect
          Membru
          • 20.sep.2007
          • 286

          #49
          Nu are cum sa-l curete, nu s-a intarit ? Ar trebui sa tina cel putin pana in primavara, presupun ca ati acoperit complet fierul cu lapte de ciment.

          Comentariu

          • laura2009
            Incepator
            • 06.sep.2009
            • 79

            #50
            cred ca nu l-am facut bine....am amestecat apa cu ciment dar era apos ca un lapte....
            si a ramas fierul albicios...este ok? sau se face altfel?

            Comentariu

            • AutoCorect
              Membru
              • 20.sep.2007
              • 286

              #51
              Asa se face, pe fier trebuie sa ramana un strat subtire 1-2 mm, ca o crusta, acesta crusta previne aparitia ruginei, bineinteles ca nu 100%. Puteti sa mai aplicati un strat de lapte. Cand va apucati in primavara de lucru sa indepartati crusta formata.

              Comentariu

              • laura2009
                Incepator
                • 06.sep.2009
                • 79

                #52
                si cum se curata ....banuiesc ca nu cu apa probabil cu smirghel?

                Comentariu

                • AutoCorect
                  Membru
                  • 20.sep.2007
                  • 286

                  #53
                  Nu trebuie asa mare efort, se bate cu un ciocan sau fier si sare crusta usor.

                  Comentariu

                  • laura2009
                    Incepator
                    • 06.sep.2009
                    • 79

                    #54
                    am inteles

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 691

                      #55
                      Postat în original de laura2009
                      betonul este B300...parca....l-am turnat in septembrie u
                      Va rog sa imi spuneti daca are ceva daca sta zapada pe fundatie, sau cum sa o protejez de timpul rece....
                      multumesc
                      Poate te ajuta si asta
                      Fișiere Atașate
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • mack339
                        Membru
                        • 27.dec.2009
                        • 123

                        #56
                        Daca betonul a fost turnat pe timp rece, si acum spuneti ca sta zapada pe el, e o mare greseala.
                        Trebuie acoperit cu o tarpolina izolatoare, astfel incit caldura degajata de betonul ce se usuca este suficienta, nu trebuie sa faceti focul langa fundatie dar nici sa stea apa sau zapada pe el, pt ca suprafata se va crapa.
                        Daca asteptati 28 de zile, indiferent de tipul de beton, atentie- sper ca nu ati folosit retardanti sau acceleratori in formula de amestec, betonul in primele 14 zile ajunge la 60% din duritatea lui, iar daca este ingrijit cum trebuie pana la 28 de zile puteti obtine 125% din taria lui, ceea ce zic eu merita toti banii.

                        Comentariu

                        • mack339
                          Membru
                          • 27.dec.2009
                          • 123

                          #57
                          Daca apare fenomenul din fotografie, in special la imbinarile critice atunci aveti o problema, eu as inceta lucrarile, deoarece structural vorbind, betonul nu mai da randamentul necesar.
                          Ori mixtura a fost disproportionata , ori evaporarea apei s-a realizat prea repede, ori a fost foarte frig.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #58
                            Postat în original de mack339
                            .............iar daca este ingrijit cum trebuie pana la 28 de zile puteti obtine 125% din taria lui,.........
                            ???
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • laura2009
                              Incepator
                              • 06.sep.2009
                              • 79

                              #59
                              betonul a fost turnat in septembrie nu era frig ....chiat mergeam seara sa udam cateva zile la rand am udat si dimineata si seara, acum ce este drept nu l-am acoperit cu nimic, dar merge si dam zapada de pe el mai tot timpul.......sper sa fie bie..nu ara ca cel din poza o sa ma duc zilele astea sa fac o poza sa o atasaz...
                              multumesc...

                              Comentariu

                              • vasile ctin
                                Incepator
                                • 18.ian.2013
                                • 1

                                #60
                                cum pot realiza o placa de beton de la etaj?

                                cine ma poate ajuta cum se realizeaza o placa de beton de la etaj.Dimensiunea placii este 10m/10m. Va multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...