ce este asta?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • P.A.U.L.
    Incepator
    • 23.apr.2007
    • 10

    ce este asta?

    Casa mea are fa?ada f?cut? clasic, din tencuial?( cu praf de piatr?) ?i apoi aplicat ,,un strop'' potrivit de mare. De o perioad? de timp pe peretele din partea estic? au ap?rut ni?te umfl?turi ?i apoi ?n locul respectiv finisajul a c?zut, iar pe tencuial? ?i-a f?cut apari?ia un fel de pulbere alb? care se ia prin frecare. Am observat c? dac? nu cur?? acea pulbere, din locurile ?n care "stropul " se desprinde de perete, pulberea cap?t? un aspect ca de z?pad?. Aceast? "z?pad?"este totu?i uscat? ?i nu cred c? este vorba de vreun mucegai, parc? ar fi un var. Ce este aceasta ?i care ar fi mijloacele de remediere? Dac? fenomenul se extinde a? putea aplica un sistem termoizolant direct pe"strop" sau trebuie s?-l dau jos?
  • George_20
    Incepator
    • 21.mai.2007
    • 61

    #2
    Salut!!!

    Problema pe care o aveti dvs. este din cauza igrasiei pe care o aveti in pereti.
    Ce se intampla de fapt. Probabil ca aveti casa amplasata intr-o zona in care panza freatica este aproape de suprafata solului, sau zona aceea de sol din partea estica a casei este aprovizionata cu o sursa de apa in asa fel incat pamantul este permanent ud. Acest fenomen nu s-ar fi intamplat cu tencuiala dvs. daca in momentul cand ati construit casa, ati fi izolat bine suprafata dintre fundatie si primul rand de boltari al fiecarui perete. Astfel, acum apa care este colectata de betonul fundatiei tinde sa urce pe perete datorita lipsei izolatiei.
    Trebuie stiut ca nu este o cantitate mare de apa care se infiltreaza pe perete, insa dintr-o cantitate foarte mica apare igrasia. Acest fenomen este f vizibil la peretii din BCA deoarece acestia au un caracter de 'sugativa' mai pronuntat.


    Solutia, dupa parerea mea, ar fi urmatoarea:
    Trebuie facuta o hidroizolatie la baza peretelui pe fundatie si chiar si in pamant o portiune(trebuie sapat pe langa fundatie si izolata).
    Dupa aceea cred ca nu te mai poate impiedica nimic sa o termoizolezi, insa nu inainte de a inlatura tencuiala instabila si de o amorsare sanatoasa.
    Pentru verificarea suportului poti face un test sa vezi daca poti lipi polistiren direct pe strop.
    Construiti ca nu gresiti!!!

    Comentariu

    Procesare...