Fisura fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • denyssa
    Incepator
    • 21.aug.2008
    • 39

    Fisura fundatie

    Am scris pe alte subiecte ca am o problema, mi-a aparut o fisura pe un zid, de sus pana jos ,nu imi dadeam seama cam care ar fi problema.
    Cativa dintre voi ati fost foarte amabili si mi-ati dat sfaturi, va multumesc inca o data.
    Problema e ca nu stiam din ce cauza e.
    Ieri, facand un cofrag pentru un buiandrug la un geam, am observat la unul din colturile casei (de la zidul fisurat), ca s-a format o fisura maricica intre betonul de la fundatie si pamant, practic pamantul lasandu-se, iar "paharul"pe care noi l-am facut la colturi a ramas mai sus fata de nivelul pamantului.
    Acu' stau si ma gandesc:
    1. Cat de grav e?
    2. O sa mai "lucreze"pamantul,adica o sa se mai lase,avand in vedere ca noi am turnat-o cam prin aprilie(fundatia)
    3. Sotul zice ca ii e frica sa mai toarne placa acum, sa nu se lase mai tare...
    Ce sa fac?
    Orice sfaturi sunt binevenite.
    Multumesc..
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #2
    aveti studiu geo? proiectul a fost respectat??

    Comentariu

    • KATALIN
      Membru Marcant
      • 25.ian.2006
      • 401

      #3
      Spuneti-ne va rog ce adâncime are acel pahar daca a-ti reusit să vadeti ca pământul s-a lasat sub talpa paharului,doar n-ati turnat paharele la nivelul pamantului?
      Postati o poza daca se poate.
      KATA

      Comentariu

      • denyssa
        Incepator
        • 21.aug.2008
        • 39

        #4
        Seni,studiu geo nu avem...
        Katalin,paharele au fost turnate la o adancime de cca 1 m,pana la nivelul pamantului,deoarece am turnat prima data fundatia propriu-zisa si abia apoi elevatia.Pun si cateva poze,nu sunt ele foarte concludente,dar macar sa va faceti o idee..
        Multumesc.
        P.S. A trebuit sa le micsorez,asa ca nu a mai ramas mare lucru din ele.. Sper sa intelegeti ceva..
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3526

          #5
          daca studiu geo nu exista, cum a fost stabilita adancimea? proiect executie exista? banuiesc ca .... nu!!
          oricum, pentru o constructie in cadre, adancimea de 1 m este foarte mica!!
          latura paharului cat este?

          Comentariu

          • denyssa
            Incepator
            • 21.aug.2008
            • 39

            #6
            Postat în original de Seni
            daca studiu geo nu exista, cum a fost stabilita adancimea? proiect executie exista? banuiesc ca .... nu!!
            oricum, pentru o constructie in cadre, adancimea de 1 m este foarte mica!!
            latura paharului cat este?
            Proiect exista,ca doar nu se putea obtine autorizatia de constructie fara el,adancimea nu stiu cum a fost stabilita,proiectantul a stabilit-o,nu l-am intrebat cum,iar paharul este de 1x1 m(aproximativ).

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3526

              #7
              deci, aveti PAC, dar nu proiect de executie!!

              Comentariu

              • ombun
                Membru Marcant
                • 12.feb.2007
                • 568

                #8
                ...elevatia/fundatia a fost armata...? daca da....cum...cu ce...?
                vreau sa fac o casa !

                Comentariu

                • denyssa
                  Incepator
                  • 21.aug.2008
                  • 39

                  #9
                  Postat în original de ombun
                  ...elevatia/fundatia a fost armata...? daca da....cum...cu ce...?
                  Ambele au fost armate cu bare de fi10.
                  Acuma am alta intrebare la voi...Ne-am hotarat si nu mai turnam placa,ci facem planseu din scanduri.Care sunt solutiile cu care trebuie data scandura si in ce ordine?Daca vreau sa pun tavan din rigips,ce e mai bine sa pun intre scandura si tavan?Vata minerala sau polistiren?
                  Multumesc.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  Procesare...