Fundatie - unde, cum si de ce?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kyrrdan
    Incepator
    • 29.dec.2008
    • 31

    Fundatie - unde, cum si de ce?

    Sal!
    Poate sa-mi zica si mie cineva:
    1) de ce tre' sa sapi fundatia mai adanc decat limita de inghet?
    2) partea din pamant tre sa fie hidroizolata musai si, daca da, cum ?
    3) se armeaza in totalitate, sau se pune la fundul santului o talpa (portiune de 15-20 cm) nearmata?
    Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!
  • Consultant constructii
    Membru
    • 17.iun.2008
    • 224

    #2
    1. sub limita de inghet deoarece apar impingeri din pamantul de fundare in momentul cand acesta ingheata;
    2. se izoleaza pana la talpa de fundare doar daca avem subsol. Daca nu are subsol, hidroizolatia este recomandat sa se faca de la nivleul trotuarului pana la cota +0.00 (cota pardoselii finite de la parter)
    3. Se armeaza si talpa in zone seismice: cu aprox la o dist mai mica de 250-300 km fata de Vrancea.

    Comentariu

    • kyrrdan
      Incepator
      • 29.dec.2008
      • 31

      #3
      Pai eu fac casa la Cernica, langa Bucuresti, deci bag fier beton si in talpa si in elevatie? Aici e zona seismica?
      O problema : cand am sapat gaura pentru putz, am observat ca primul strat de circa 3 m era de pamant curat, dar apoi brusc am dat de vreo 5-6 m de nisip fin, curat, fara strop de pamant sau argila. N-am mai vazut assa nisip curat de cand faceam castele si gauri in nisip la mare, pe litoral.
      Deci practic casa o sa fie pe o coaja de pamant si apoi dedesubt sta pe nisip. E bine asa, sau o sa am o problema ca imi fuge casa?!
      Am uitat sa va zic ca terenul este perfect plan si orizontal, ca la campie, deci probabil ca n-o sa fuga. Ce credeti?
      Sa fac fundatie prea adanca, dau de nisip, mai bine s-a o fac mai lata si mai putin adanca?
      Astept pareri avizate, va rog. Merci.
      Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru marcant
        • 29.aug.2006
        • 410

        #4
        cele mai avizate pareri o sa le obtii dupa ce dai aprox 600 RON pe un studiu geotehnic. Cum am inteles ca ai facut deja fundatia si ai spus chiar tu ca nu ai studiu geotehnic, atunci e tardiv.

        e incredibil cum se zgircesc oamenii la o investitie de minim 100 000 RON sa faca economii de 600 RON. Cam cit credeti ca v-a supradimensionat structuristul fundatia? Eu zic ca de minim 2000 ron. asta fara ca sa vad ce casa va faceti!

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Postat în original de evisceratum
          cele mai avizate pareri o sa le obtii dupa ce dai aprox 600 RON pe un studiu geotehnic. Cum am inteles ca ai facut deja fundatia si ai spus chiar tu ca nu ai studiu geotehnic, atunci e tardiv.

          e incredibil cum se zgircesc oamenii la o investitie de minim 100 000 RON sa faca economii de 600 RON. Cam cit credeti ca v-a supradimensionat structuristul fundatia? Eu zic ca de minim 2000 ron. asta fara ca sa vad ce casa va faceti!
          Aveti dreptate domnule Evisceratum. Unde mai pui ca studiul geo trebuie sa fie atasat la Cartea casei.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Consultant constructii
            Membru
            • 17.iun.2008
            • 224

            #6
            Bucuresti este intr-o zeona seismica. Credeam ca 1977 a dovedit asta din plin.
            Daca fundatia dvs nu ajunge la 3 m adancime nu va avea influente asupra fundatiei.

            Comentariu

            • Consultant constructii
              Membru
              • 17.iun.2008
              • 224

              #7
              Daca terenul este plat atunci nu aveti de ce sa coborati sub 1,10 m.
              Pentru o fundatie e importanta latimea (in cazul dvs banuiesc ca faceti o fundatie izolata sub ziduri). Min latimii fundatiei este 60 de cm pt dvs. In functie de incarcari (de ex numarul de etaje) sau de latimea zidurilor exterioare poate aceasta latime sa creasca.
              Un alt factor de care depinde latimea fundatiei este natura pamantului. Am avut un caz in care din cauza pamantului, a rezistentei lui foarte mici, reiesea din calcule o fundatie de 1,6m latime la o constructie P+1.

              Comentariu

              • kyrrdan
                Incepator
                • 29.dec.2008
                • 31

                #8
                Pamantul mie mi s-a parut a fi foarte dur, in sensul ca am folosit o freza manuala pentru facut gauri pentru stalpii de la gard, iar dupa doar 20-25 cm adancime nu mai reuseam sa avansez, desi nu erau pietre sau radacini in gaura.
                Fundatie de 60 cm nu e mult pentru parter + mansarda?
                Eu ma gandeam s-o fac de 45 50 cm.
                Ce ziceti?
                Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

                Comentariu

                • Consultant constructii
                  Membru
                  • 17.iun.2008
                  • 224

                  #9
                  Dupa cum v-am spus 60 de cm este minimul impus de normativ. Este posibil la un P+1 sa aveti nevoie de mai putin, dar la fel de bine s-ar putea sa aveti nevoie de mai mult.
                  Inca ceva: 60 de cm este dimensiunea talpii, elevatia poate fi de 30 cm.

                  Comentariu

                  • romanbun
                    Incepator
                    • 29.ian.2008
                    • 60

                    #10
                    Daca pe zona dvs. adancimea de inghet e de sa zicem 70 cm, fundatia se face cu 10 cm mai jos. Asta dupa normativ.

                    Comentariu

                    • kyrrdan
                      Incepator
                      • 29.dec.2008
                      • 31

                      #11
                      Vreau sa fac casa langa Cernica, nu stiu care e adancimea de inghet acolo, dar hai sa ne gandim putin: de cand nu a mai inghetat pamantul pe aici pe la noi (zona Bucuresti)?
                      Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Postat în original de kyrrdan
                        Vreau sa fac casa langa Cernica, nu stiu care e adancimea de inghet acolo, dar hai sa ne gandim putin: de cand nu a mai inghetat pamantul pe aici pe la noi (zona Bucuresti)?
                        Dar daca ingheata ?
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • kyrrdan
                          Incepator
                          • 29.dec.2008
                          • 31

                          #13
                          Domnule draga, vreti sa spuneti ca daca ingheata pamantul o data la douazeci de ani, sa zicem, casa va cadea dupa dezghet?
                          Haideti sa discutam mai realist!
                          Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

                          Comentariu

                          • radu matei
                            Membru marcant
                            • 17.apr.2007
                            • 515

                            #14
                            Pana la urma este casa ta si faci ce vrei cu ea. Dar gandestete ca tu vei locui acolo cu cateva zeci de tone deasupra capului.
                            Chiar si in cazul in care o vei vinde, in calitate de constructor, vei raspunde pt. viciile ascunse ale constructiei. Asa ca mai gandeste-te!
                            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Postat în original de kyrrdan
                              ....Haideti sa discutam mai realist!
                              Tocmai asta facem, punem raul in fata pentru a nu avea probleme in viitor. O casa o faceti sa reziste nu un an ci cel putin 100 de ani.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...