Preturi manopera case la rosu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danielpitesti
    Incepator
    • 18.apr.2010
    • 37

    Preturi manopera case la rosu

    sunt in dicutie cu o casa la rosu in tecuci
    vreau sa aflu si eu preturile la o casa la rosu ptr 100 mp cu fundatie , parter zidarie cu placa de beton , zidarie etaj 1 cu plafon de lemn , acoperis cu lindab batut pe el

    cam la ce suma se lucreaza in tecuci sau galati ptr aceasta casa
    nu ma deranjeaza preturile si din alte locatii
    eu am facut pretul meu dar vreau sa stiu care este diferenta intre pretul meu de la pitesti fata de cel de acolo sau din alte parti ale tarii

    multumesc
    constructii de la A la Z
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 240

    #2
    Salut.
    Eu mi-am construit o casa in Snagov, la 35 de km de Bucuresti. P+M (mansarda este mai inalta,aproape cat un etaj) cu amprenta de 106 mp, placa peste parter exact cum ai spus si tu ca vrei, in regie proprie, dar calitate a lucrarii ireprosabila, ca la carte. Seful echipei era din sat iar restul baietilor de prin Moldova(nu stiu exact de unde ca nu a fost treaba mea).
    Ca preturi...acum 2 ani cand am construit-o mi-a cerut 80 euro pe metru patrat construit. 17000 euro mana de lucru si cam 35000 per total...manopera plus materiale, fara tigla metalica, care nu a fost Lindab, ci Metigla de la Coilprofil(mai buna calitativ decat Lindab rosu), pe care am mai dat 4700 euro (asta insemnand cam 160 mp de acoperis plus 2 ferestre Velux).

    Cred ca acum te-ar duce tot cam atat sau chiar mai putin deoarece mana de lucru s-a mai scumpit cu 20-40 euro pe metru patrat, insa materialele s-au ieftinit f mult fata de perioada cand am construit eu(atunci am luat sacul de ciment la 33 de lei...acum este 19).
    Daca vrei detalii despre echipa cu care am facut...pm sau mess.
    O seara placuta!

    Comentariu

    • danielpitesti
      Incepator
      • 18.apr.2010
      • 37

      #3
      Postat în original de andrei_radu
      Salut.
      Eu mi-am construit o casa in Snagov, la 35 de km de Bucuresti. P+M (mansarda este mai inalta,aproape cat un etaj) cu amprenta de 106 mp, placa peste parter exact cum ai spus si tu ca vrei, in regie proprie, dar calitate a lucrarii ireprosabila, ca la carte. Seful echipei era din sat iar restul baietilor de prin Moldova(nu stiu exact de unde ca nu a fost treaba mea).
      Ca preturi...acum 2 ani cand am construit-o mi-a cerut 80 euro pe metru patrat construit. 17000 euro mana de lucru si cam 35000 per total...manopera plus materiale, fara tigla metalica, care nu a fost Lindab, ci Metigla de la Coilprofil(mai buna calitativ decat Lindab rosu), pe care am mai dat 4700 euro (asta insemnand cam 160 mp de acoperis plus 2 ferestre Velux).

      Cred ca acum te-ar duce tot cam atat sau chiar mai putin deoarece mana de lucru s-a mai scumpit cu 20-40 euro pe metru patrat, insa materialele s-au ieftinit f mult fata de perioada cand am construit eu(atunci am luat sacul de ciment la 33 de lei...acum este 19).
      Daca vrei detalii despre echipa cu care am facut...pm sau mess.
      O seara placuta!
      multumesc mult de informatii
      totusi cred ca a-ti inteles gresiteu lucrez in constructii si trebuie sa ai fac cuiva aceasta casa eu sunt din arges clientul din tecuci
      ma interesa pretul ca sa fac o diferenta cu pretul meu deci casa nu este ptr mine

      multumesc inca odata
      constructii de la A la Z

      Comentariu

      • andrei_radu
        Membru
        • 24.mai.2008
        • 240

        #4
        Am vazut site-ul dupa ce v-am scris.

        Ma mir ca cineva din zona moldovei ia echipa din alta regiune...ca zona abunda in mesteri si echipe de constructori. Si ieftini...

        Dar mi se pare cam ciudat modul dvs de a lucra...sincer. Ceva de genul...daca esti de la Bucuresti iti iau mai mult ca esti bazat...daca esti mai de la tara iti iau mai putin. Si pentru prestigiul unei firme...nu cred ca asa se sondeaza piata, printr-un forum. Aici discuta si isi expun problemele persoane fizice care nu cunosc sau care au intalnit diverse probleme si cer ajutor. In alte parti este locul firmelor. E prima oara cand intalnesc asa ceva pe un forum... Ma rog...ati aflat preturile din zona mea...dar care nu sunt valabile, dvs fiind persoana juridica!

        Comentariu

        • danielpitesti
          Incepator
          • 18.apr.2010
          • 37

          #5
          Postat în original de andrei_radu
          Am vazut site-ul dupa ce v-am scris.

          Ma mir ca cineva din zona moldovei ia echipa din alta regiune...ca zona abunda in mesteri si echipe de constructori. Si ieftini...

          Dar mi se pare cam ciudat modul dvs de a lucra...sincer. Ceva de genul...daca esti de la Bucuresti iti iau mai mult ca esti bazat...daca esti mai de la tara iti iau mai putin. Si pentru prestigiul unei firme...nu cred ca asa se sondeaza piata, printr-un forum. Aici discuta si isi expun problemele persoane fizice care nu cunosc sau care au intalnit diverse probleme si cer ajutor. In alte parti este locul firmelor. E prima oara cand intalnesc asa ceva pe un forum... Ma rog...ati aflat preturile din zona mea...dar care nu sunt valabile, dvs fiind persoana juridica!
          nu ma intelegeti gresit va rog frumos
          eram doar curios oricum eu pretul meu l-am spus omului
          ptr fundatie , zidarie placa parter, zidarie etaj cu plafon lemn , acoperis cu tabla lindab am cerut 15000 lei si torn manual la betoniera nu la cifa cu elefant totul la o suprafata de 100 mp


          eram doar curios asa cam cum merg preturile pe acolo reale
          eu oriunde a-si lucra in tara asta am sa lucrez doar pe preturile mele din pitesti care fata de alte zone sunt chiar mici
          si in plus de asta am sa lucrez pe pretul meu mic fata de alte persoane sau firme

          domnul respectiv doreste sa ma i-a ptr ca ai ofer garantie si pret mic

          multumesc de colaborare
          constructii de la A la Z

          Comentariu

          • danielpitesti
            Incepator
            • 18.apr.2010
            • 37

            #6
            sunt persoana fizica nu juridica
            multumesc mult
            nu ma iau dupa criteriul expus de dumneavoastra doar eram curios
            constructii de la A la Z

            Comentariu

            • andrei_radu
              Membru
              • 24.mai.2008
              • 240

              #7
              Scuze ca am fost asa de critic, insa la prima vedere se intelege altceva din ce ati scris in post...si altceva la vizualizarea site-ului. Mai ales ca nici sectiunea la care ati postat nu prea este potrivita, ca nu are legatura cu fundatia casei!

              In legatura cu pretul cerut de dvs...sincer...mi se pare cam mic, extrem de mic. Spun asta ca stiu cat este de munca si stiu care erau preturile cand am construit eu. Si la mine s-a turnat tot la mana, cu 2 betoniere din alea mari. 1mc de beton la 4 betoniere.

              Aveti si un pm.

              Comentariu

              • meserias_bun
                Incepator
                • 07.iun.2010
                • 33

                #8
                cam 60 euro m2

                la rosu te costa 60 euro m2
                Shalom

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 635

                  #9
                  am avut pentru oferte locale preturi intre 30 si 45 eur/mp construit
                  si din bucuresti 80 eur/mp asa la prima strigare
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • meserias_bun
                    Incepator
                    • 07.iun.2010
                    • 33

                    #10
                    nu am vazut ca este plafon de lemn

                    cred ca 30 euro m2 este cea mai buna oferta
                    Shalom

                    Comentariu

                    • ics
                      Membru Marcant
                      • 16.sep.2009
                      • 635

                      #11
                      a fost cea mai ieftina dar nu cea mai buna
                      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                      Comentariu

                      • danielpitesti
                        Incepator
                        • 18.apr.2010
                        • 37

                        #12
                        un 40 sau 45 de euro pe mp merge perfect ca la 30 de euro nu cred ca face calitate de nicio culoare
                        la mine astea sunt preturile
                        constructii de la A la Z

                        Comentariu

                        • dacis
                          Incepator
                          • 08.nov.2009
                          • 30

                          #13
                          De SASE - SAPTE oferte la 23-25 EUR / mp la rosu ce parere aveti?... Nu mai aduc in discutie ca am gasit o oferta si la 15 EUR / mp. Toate ofertele, evident, la rosu.

                          Comentariu

                          • danielpitesti
                            Incepator
                            • 18.apr.2010
                            • 37

                            #14
                            Postat în original de dacis
                            De SASE - SAPTE oferte la 23-25 EUR / mp la rosu ce parere aveti?... Nu mai aduc in discutie ca am gasit o oferta si la 15 EUR / mp. Toate ofertele, evident, la rosu.
                            daca a-si fi in locul cuiva nu a-si lua asa pret ca sigur nici calitate nu fac si nici garantie nu dau
                            mai bine unu mai mult decat 25 ca acolo sigur va iesi ceva calitate la casa
                            constructii de la A la Z

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1152

                              #15
                              Postat în original de danielpitesti

                              daca a-si fi in locul cuiva nu a-si lua asa pret ca sigur nici calitate nu fac si nici garantie nu dau
                              mai bine unu mai mult decat 25 ca acolo sigur va iesi ceva calitate la casa
                              - Ce va face sa credeti ca un pret mic inseamna si lipsa de calitate? Sant cazuri cate vreti, cand sa luat si 80 sau 100 de euro/mp si nu sa oferit nici un fel de calitate, sau hai sa zicem cat pentru un pret de 10 euro/mp.
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              Procesare...