Preturi manopera case la rosu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru Marcant
    • 02.mar.2008
    • 915

    #16
    niste vecini lucreaza acum la termisistem. dar... streasina e nefinisata. 'meseriasi' o fac inchizind acel spatiu de grosimea capriorilor si 'uitind' sa izoleze si acolo . despre jgheaburi... nici macar cirligele.

    ca sa vorbim de pret poate ar fi util sa definim ce inseamna 'casa la rosu'. streasina finisata sau nu? jgeaburi burlane? tuburi de canalizare? horn?
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1152

      #17
      Postat în original de Dan_Daniel
      Ce va face sa credeti ca un pret mic inseamna si lipsa de calitate?
      Sa va dau un exemplu, caz real, ii cunosc pe baieti, sant de treaba, corecti, cinstiti. Este o echipa de cinci persoane, care lucrau toti impreuna, si inca alte echipe, pentru un patron, constructii, renovari etc. Aveau fiecare sub 2000 de ron salar lunar la acest patron. In firma erau angajati pe langa muncitorii care lucrau efectiv, si sotia patronului, soacra, socrul, cred ca daca cautai bine si cainele si pisica patronului figurau ca angajati a firmei. Si bineinteles ca toti acestia nu carau betoane sau boltari, dar salarii aveau, si sigur mai mari ca muncitorii. De aceea se si practica de obicei preturi mari de catre anumite firme, plus taxe la stat etc. Dupa vreo doi ani au lasat balta firma respectiva si toti cinci au continuat sa lucreze impreuna, in echipa, dar de data asta pentru ei, pe cont propriu. Faceau tot aceleasi lucrari ca si cand lucrau pentru patron, aceeasi calitate bineanteles, dar preturile cerute de ei erau aproape jumatate decat cele pe care le cerea vechiul patron. Si cu toate acestea castigau de multe ori si intr-o saptamana salarul primit inainte pentru o luna de munca, trageau putin mai mult bineanteles, dar stiau pentru ce.
      Asa ca nu totdeauna este valabila varianta ca un pret mic inseamna si lipsa de calitate, trebuie gasiti meseriasii potriviti, atata tot, nu excroci.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • dacis
        Incepator
        • 08.nov.2009
        • 30

        #18
        Daca tot e vorba de preturi, iata ce oferte am primit pentru constructie la rosu P + E (in fapt o mansarda inalta, aproape un etaj complet - inaltimea este de 200 cm la streasina) + 35 mp pivnita sub casa (asadar un fel de subsol), amprenta la sol de aprox.115 mp
        1. 15.000 lei
        2. 17.000 lei + 70 lei ora pentru excavator
        3. 20.000 lei negociabil (maxim 10%)

        I-am trecut aici numai pe meseriasii cu referinte (macar cat de cat) serioase... Pe langa acestia, am mai avut o oferta de la seful unei echipe serioase (recomandat de un cunoscut) care in 2 minute de convorbire telefonica a scazut pretul de la 32.000 de lei la 27.000.

        Nu am luat in seama ofertele intre 12.000 si 20.000 de lei unde nu s-au putut da exemple de constructii la dimensiuni asemanatoare realizate in trecut.

        Am intrebat un mester dintre cei trei selectati provizoriu de ce preturile astea si, oftand, mi-a zis ca nu mai sunt preturile de anii trecuti, cand luau cam dublu. Si asteptarile lor sunt din ce in ce mai proaste, pentru ca o buna parte a comenzilor le veneau de la angajati (bine platiti, ca puteau lua credite mari!) bugetari. Iar acum acestia...

        Comentariu

        Procesare...