Legaturi intre fundatii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdanfnf`
    Membru marcant
    • 26.dec.2007
    • 623

    Legaturi intre fundatii

    Buna ziua ,

    Am o camera pe care vreau sa o impart in doua deoarece o parte trebuie sa o daram ! Pentru noul zid trebuie sa fac fudatie dar problema mea este cum leg noua fundatie de cea veche !
    Atasez o poza sa va faceti o ideee , cu rosu am marcat noua fundatie si am innegrit partea de zid care trebuie daramat, mentionez ca acest zid va fi de 30 cm grosime ca si restul de ziduri .

    Va multumesc.
    Fișiere Atașate
  • hidroplasto
    Membru
    • 27.iun.2008
    • 227

    #2
    Faceti exact fundatia dupa tipul celei vechi (sa vb si cu proiectantul initial, asa se cere atunci cand se fac modificari ale structurii casei, apart., etc) iar legatura o faceti cu armaturi (de diametru ca si a celei din fundatia veche si lungime de 70xdiametre) prinse in fundatia veche cu ancore chimice dupa care faceti armarea fundatiei noi prin suprapunerea barelor lungi cu cele scurte prinse cu ancore chimice.

    Comentariu

    • bogdanfnf`
      Membru marcant
      • 26.dec.2007
      • 623

      #3
      Ce inseamna prindere chimica ?

      chiar nu stiu !
      Multumesc

      Comentariu

      • hidroplasto
        Membru
        • 27.iun.2008
        • 227

        #4
        Mai multe aici profix.com.ro/fischer_index.htm
        Este unul din cei care ofera asa ceva. Reveniti cu nelamuriri.

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1133

          #5
          Postat în original de bogdanfnf`
          Ce inseamna prindere chimica ?
          Prinderea chimica se realizeaza cu un cartus de "adeziv", ceva in stilul celui de silicon. Unele cartuse sant cu produsul introdus intr-un singur cartus (tub), altele au doua cartuse (tuburi) care se golesc simultan si se amesteca unul cu celalalt, formand "adezivul" care va fixa ceea ce dorim sa fixam.
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru marcant
            • 26.dec.2007
            • 623

            #6
            Am inteles !

            Varianta de a sparge betonul pana la armatura ( fier beton ) si de a lega noua armatura de cea veche nu este buna ?

            nu prea as avea incredere in prinderea chimica

            Comentariu

            • hidroplasto
              Membru
              • 27.iun.2008
              • 227

              #7
              Postat în original de bogdanfnf`
              Am inteles !

              Varianta de a sparge betonul pana la armatura ( fier beton ) si de a lega noua armatura de cea veche nu este buna ?

              nu prea as avea incredere in prinderea chimica
              a lega= a face nod
              a lega= a suda
              Indiferent care este raspunsul indic prinderea chimica...sudarea ar fi mai buna dar trebuie sa strici destul de mult din cealalta fundatie impreuna cu ce inseamna asta.

              Comentariu

              • bogdanfnf`
                Membru marcant
                • 26.dec.2007
                • 623

                #8
                Aici aveti dreptate , e mult de stricat !

                Cineva mi-a recomandat sa dau gauri in vechea fundatie cat de adanci posibile si sa bat buloane din fier beton apoi sa prind de ele armatura .

                Ce parere aveti ?

                Comentariu

                • andrei_radu
                  Membru
                  • 24.mai.2008
                  • 242

                  #9
                  Ca sa intelegeti cat de cat ce inseamna prindere chimica...
                  Exista niste fiole de sticla cu un lichid in ele. Se da gaura in beton de un diametru mai mare decat bara striata care o veti introduce(nu stiu exact cu cat mai mare). Se curata/sufla f bine gaura pt a indeparta tot praful rezultat de la gaurire(cu perie in genul celor pt fitingurile de cupru si preferabil cu aer comprimat). Apoi se introduce fiola de sticla cu grija,fara a o sparge, iar apoi se infige cu putere bara de fier in gaura, spargandu-se astfel acea fiola. Si in urma reactiei chimice a acelui lichid se fixeaza bara in beton. Mai exista de asemenea si tuburi in genul celor de silicon cu astfel de substanta care se introduce in gaura apoi se baga bara filetata sau fier striat. Insa personal am auzit ca nu da rezultate asa bune ca acele fiole.Poate ma insel.

                  Parerea mea este ca varianta cea mai buna este sa spargeti betonul pe o distanta in jur de 1 m, sa ramana doar armatura fundatiei ce va ramane. Iar armatura noii fundatii o legati/giontati de armatura veche, apoi turnati betonul.

                  Comentariu

                  • andrei_radu
                    Membru
                    • 24.mai.2008
                    • 242

                    #10
                    Cam oricat de adanci ati face acele gauri, nu prea se ancoreaza suficient. In cazul in care faceti asa, desenul dvs ar arata altfel. I-am facut o modificare.

                    Barele din armatura noii fundatii se vor vinclui la capete (se vor indoi la 90 de grade), iar acele capete vincluite le bagati in acele gauri date. Si le faceti si prindere chimica daca tot gauriti si bagati barele in acele gauri. Si adanci si prindere chimica si fara suduri, noduri, legaturi etc.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • andrei_radu
                      Membru
                      • 24.mai.2008
                      • 242

                      #11
                      Ca sa se inteleaga mai bine ce am spus mai sus. Cu albastru sunt barele de fier din armatura noii fundatii. Se intelege ca nu vor fi doar 2!
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1133

                        #12
                        Nu ar merge ceva in stilul acesta.
                        Fișiere Atașate
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • andrei_radu
                          Membru
                          • 24.mai.2008
                          • 242

                          #13
                          Este o intrebare sau o afirmatie?

                          Este o solutie foarte buna! Nu lasa structura noua sa se deplaseze in nici o parte la o eventuala miscare seismica. Asta teoretic. Problema ar fi cea de realizare. Acea armatura este legata cu etrieri si fiind si o zona de lucru foarte greoaie nu prea vad cum ar putea fi introduse barele acelea drepte in gaurile date in fundatia veche. Numai sa se introduca barele in gauri...si abia apoi sa se lege etrierii. Repet e o solutie foarte buna,acum depinde de experienta si...inventivitatea mesterului.

                          Comentariu

                          • Dan_Daniel
                            Living Legend
                            • 20.nov.2009
                            • 1133

                            #14
                            Postat în original de andrei_radu
                            Este o intrebare sau o afirmatie?
                            Da aveti dreptate, lipseste semnul intrebarii, era o intrebare.
                            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1331

                              #15
                              Dumnezeule! Chiar ca noi romanii ne pricepem la orice. Nu faceti ce au scris colegii mei mai sus. Nu este bine, chiar daca construiti fara etaj, doar parter. Tasarile pamantului de sub noua fundatie vor duce la fisuri in zona de legatura. Armatura de legatura dintre fundatii nu va putea sutine miile de tone de fundatii, ziduri, placa.... . Consultati un inginer proiectant de rezistenta in constructii (structurist), cum ii zice mai nou, si vedeti ce solutie va da. Dar de regula trebuie sa faceti fundatia independenta si zidirea la fel. Eventual doar tencuiala sa o faceti impreuna, care, sigur se va fisura in zona de legatura, dar dupa ceva ani, dc nu va deranjeaza prea mult, o reparati, atunci cand fundatie este asezata.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              Procesare...