Fundatie baie+bucatari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 240

    #16
    Postat în original de goo_
    Din pacate ,cum ti-am mai transmis intr-un mesaj nu ai suficiente cunostinte pentru a putea comunica. Fundatiile sint de mai multe tipuiri (ma refer la fundatii de suprafata) . Exista fundatii izolate ,continue pe o directie , continue pe doua directii ,radier. Tu ai dat o solutie pentru care tip de fundatie???
    Nu ma astept sa-mi raspunzi pentru ca nici nu ai cum .
    Vorbesc despre fundatii continue, puteati sa va dati seama. Nu are cum exista vreo fudatie de tip radier general lata de 50 de cm. Ca doar nu poti locui intr-o casa lata de...50 cm....

    Comentariu

    • Stefan_C
      Membru
      • 25.feb.2010
      • 123

      #17
      Postat în original de andrei_radu
      Din calcule rezulta de obicei, pentru constructii p+1, cu amprenta in jur de 100 mp, o fundatie cu o latime de 40 de cm. Aceasta fiind marita la 50 de cm latime pentru usurinta realizarii sapaturii, aceasta nefiind mecanizata, ci facuta la casma. Si este in acelasi timp si mai bine pentru constructie, eforturile de la nivelul fundatiei de care ati amintit fiind mai mici deoarece se transmit catre sol pe o suprafata mai mare. Nu mai stiu exact in ce carte am citit insa exista cazuri cand latimea unei fundatii este legata strict de posibilitatea realizarii sapaturii.
      Acum ne spui si ce rezulta "de obicei " din calcule ?? Cate calcule ai facut ??
      Poti sa ne spui care sunt factorii care influenteaza latimea talpii de fundatie??
      Si ar fi interesant sa ne zici deasemeni ce intelegi prin teren bun de fundare ... care ar fi caracteristicile unui astfel de teren ??

      Comentariu

      Procesare...